Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak sfinansować miejsca opieki wytchnieniowej? Z pomocą przychodzi wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej

23.09.2021
Autor: Beata Dązbłaż, konsultacja: Bank Gospodarstwa Krajowego, TISE, fot. Fundacja Generado
Lubuski ośrodek wsparcia dla osób z autyzmem widok na wjazd pod dom

- Myślę, że to co blokuje rozwój sektora pozarządowego w Polsce, nie tylko w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnością, to jest brak odpowiedniej infrastruktury. Dlatego środki oferowane przez BGK, a udzielone przez TISE pomagają nam uniezależnić nasze działania od projektów i sprawiły, że nasza działalność osiąga większą stabilność – mówi Sebastian Cycuła, prezes zarządu Fundacji Generado.

Najważniejszym celem Fundacji Generado założonej w 2016 r. przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” jest tworzenie kameralnych domów stałego pobytu dla kilku niesamodzielnych osób z autyzmem, w których znajdą wsparcie adekwatne do ich potrzeb. Te dwie organizacje, dodatkowo w kooperatywie ze Spółką Dalej Razem, mają wspólny cel – wesprzeć osoby z autyzmem od momentu diagnozy po dorosłe życie. Pamiętają także o ich opiekunach, realizując opiekę wytchnieniową. 

Zaznać wytchnienia

Obecnie organizacje prowadzą dwa mieszkania treningowe dla osób z autyzmem w Zielonej Górze,  Domy Generado w Żaganiu, Głogowie i Sulechowie oraz Lubuski Ośrodek Wsparcia Osób z Autyzmem (Hostel), który jest miejscem czasowego, na 2-3 tygodnie pobytu dla niesamodzielnych osób z autyzmem.

zajęcia podczas opieki wytchnieniowej zabawa z dziećmi na zewnątrz przed ośrodkiem

Organizacja opieki wytchnieniowej w Lubuskim Ośrodku Wsparcia Osób z Autyzmem

Ten ostatni został oficjalnie otwarty w czerwcu 2021 r. 

- W zeszłym roku kończyliśmy budowę ośrodka, co było możliwe dzięki montażowi finansowemu: mieliśmy środki własne, z Urzędu Marszałkowskiego i z pożyczki Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), którą otrzymaliśmy od współpracującej instytucji - Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE) w wysokości około 500 tys. zł – mówi Sebastian Cycuła. – Myślę, że środki z BGK wypełniają lukę finansową w Polsce. Tego właśnie brakuje – możliwości pożyczki na czysto infrastrukturalne inwestycje, na tworzenie miejsc terapeutycznych, opieki wytchnieniowej, dla takich podmiotów jak nasz. Gdybyśmy to mieli, moglibyśmy zrobić o wiele więcej jako cały sektor pozarządowy – dodaje.

Zobacz film zrealizowany przez Fundacją Generado „Wytchnienie”.

Podkreśla, że oferta BGK jest nieporównywalna z ofertą banków komercyjnych, nie tylko ze względu na niskie oprocentowanie, ale przede wszystkim dlatego, że te niechętnie pożyczają pieniądze organizacjom pozarządowym.

Czas na regenerację

W Lubuskim Ośrodku Wsparcia są dwie kondygnacje, co pozwala prowadzić w jednym miejscu dwie niezależne działalności.

- W jednej części realizujemy zadania zlecone ze środków PFRON związane z usamodzielnianiem osób z autyzmem. W drugiej części natomiast realizujemy opiekę wytchnieniową. Przebywają tam osoby z autyzmem, a ich opiekunowie w tym czasie mają czas na regenerację – wyjaśnia Sebastian Cycuła. – Cały budynek ma niewiele ponad 400 m kw., czyli spełnia jeszcze wymogi bardziej domowego miejsca, niż wielkiej instytucji, na czym nam bardzo zależy – dodaje.

W ośrodku jest 20 łóżek, więc miesięcznie może skorzystać z pobytu ok. 6 do 18 osób z autyzmem, w zależności od stopnia ich samodzielności i wsparcia jakiego potrzebują. 

W ostatnich dniach Fundacja Generado finalizowała podpisanie z TISE umowy na drugą pożyczkę w wysokości 495 tys. zł, przeznaczoną na zakup budynku. Wcześniej wynajmowało go Stowarzyszenie Dalej Razem, prowadząc tam zajęcia terapeutyczne osób z autyzmem. Gdy zmarł właściciel budynku, spadkobiercy postanowili szybko go sprzedać. I tutaj fundację uratowało TISE, gdyż możliwe było załatwienie w trzy tygodnie wszystkich formalności, aby móc otrzymać pieniądze na zakup budynku. Dzięki temu Stowarzyszenie bez żadnej przerwy może tam dalej działać. 

Ośrodek Fundacji w Żaganiu

Dom Generado w Żaganiu

- Bardzo dużym atutem współpracy z TISE jest błyskawiczny czas rozpatrywania wniosków, co w takich sytuacjach jest nieocenione, bo dzięki temu nie musieliśmy przerywać swojej działalności – zaznacza Sebastian Cycuła.

Stworzyć alternatywę

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” ma pod swoją opieką ok. 230 osób z autyzmem w różnym wieku. We współpracy z innymi organizacjami prowadzi przedszkole i Domy Generado.

Przychód Fundacji przeznaczany jest na działania usamodzielniające osób z autyzmem. 

- Liczymy na to, że w przyszłości przychód ten pozwoli nam na rozwój projektów usamodzielniających dla osób z autyzmem, bo wiadomo, że wciąż w polskim systemie nie ma alternatywy dla deinstytucjonalizacji – mówi prezes fundacji.

dwóch młodych mężczyzn w mieszkaniu treningowym siedzą przy stole i pracują nad grafikiem

Mieszkanie treningowe Fundacji Generado

- Stowarzyszenie Dalej Razej jest klientem TISE od 2012 r. i spłaciło już dwie pożyczki. Stowarzyszenie jest także właścicielem Spółki Dalej Razem i wraz z Fundacją Generado korzystały z różnych instrumentów pożyczkowych przeznaczonych m.in. na rozwój infrastruktury, w tym budowę domu opieki wytchnieniowej w Sulechowie – mówi Małgorzata Domińska, starszy analityk ds. ekonomii społecznej TISE.

- TISE za pośrednictwem pożyczek we współpracy z BGK od prawie 10 lat wspomaga rozwój systemu wsparcia osób ze spectrum autyzmu, jak i ich opiekunów. System ten zawiera zarówno działania terapeutyczne, psychologiczne, usamodzielniające, a także działania z zakresu aktywizacji zawodowej. Ostatnim elementem jest zbudowanie infrastruktury, która umożliwi opiekunom osób z niepełnosprawnościami złapanie oddechu i nabranie sił – dodaje.

Równocześnie zaznacza, że ten model powstaje przy współpracy kilku organizacji, ale i dzięki szerokiemu wsparciu ze strony samorządu terytorialnego, Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, BGK i TISE, gdyż ważna jest synergia działań kilku instytucji.

Więcej informacji

Zobacz nasz poradnik o tym, kto i jak może starać się o wsparcie z pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej (PES).

Bank Gospodarstwa Krajowego od 2012 r. realizuje programy wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, oferujące niskooprocentowane pożyczki, których udzielają współpracujące z BGK instytucje finansujące. Aktualny program „Wdrożenie instrumentu pożyczkowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej” działa w całej Polsce i ściśle wiąże się z misją BGK – wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

Więcej informacji na stronie BGK.

Informacje na stronie TISE

Zobacz zakładkę na Niepelnosprawni.pl o programach wsparcia BGK

Więcej informacji o Fundacji Generado


Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Banku Gospodarstwa Krajowego

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • niesamodzielni?
    Marcin
    23.09.2021, 11:36
    Jeśli to są osoby niesamodzielne to boże miej opiece tych naprawdę niesamodzielnych.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas