Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Głośniej niż decybele”. Kampania Polskiego Związku Głuchych

22.09.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. YouTube
członkowie zespołu unmute w czasie wykonywania piosenki

„Nie słucham muzyki. Odbieram ją całym moim ciałem. To jest piękne!” – mówi Julia Kramek, jedna z pięciu wokalistów zespołu UNMUTE. Tworzy go piątka głuchych muzyków, którzy nagrali singiel „Głośniej niż decybele”. Miał on swój debiut w czasie Międzynarodowego Tygodnia Głuchych, obchodzonego w dniach 20-26 września. Teledysk jest też częścią kampanii społecznej Polskiego Związku Głuchych.

- Osoby niesłyszące przede wszystkim czują muzykę poprzez drgania, wibracje, zwiększone basy. Czują ją całym swoim ciałem, tańczą i śpiewają muzykę w języku migowym i tym samym słuchają jej – mówił dla portalu ngo.pl Krzysztof Kotyniewicz, prezes Polskiego Związku Głuchych.

Powszechnie bowiem uważa się, że osoby głuche są odcięte od muzyki i w żaden sposób nie mogą jej odbierać.

Stąd pomysł na singiel zespołu UNMUTE. Tworzą go: Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek, Alina Jagodzińska, Zuzanna Szymańska i Jakub Stanisławczyk. Autorem tekstu piosenki jest Michał Pakuła, muzykę skomponował Michał „FOX” Król, teledysk wyreżyserował Łukasz Zabłocki. Zdjęcia do okładki singla wykonał Łukasz Ziętek.

- Jako PZG chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzeby osób głuchych. Chcemy powiedzieć stanowczo i wyraźnie, że mamy już dosyć barier i ograniczeń w dostępie do języka migowego. Osoby głuche są równoprawnymi obywatelami, tak jak każdy z nas. Dlatego też wszystkie informacje powinny być dostępne w języku migowym. Projekt UNMUTE jest kontynuacją corocznych kampanii społecznych, które realizujemy z okazji Międzynarodowego Tygodnia Głuchych, zwracając uwagę na to, że osoby głuche są wśród nas i całe społeczeństwo powinno się o tym dowiedzieć  – mówił dla ngo.pl Krzysztof Kotyniewicz.

Strona teledysku.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas