Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dziewiąty Festiwal Kultury Bez Barier od 30 września

22.09.2021
Autor: PAP, gr. Fundacja Kultury Bez Barier
grafika z napisem festiwal kultury bez barier możesz być blisko 30.09=10.10.21

Dziewiąty Festiwal Kultury Bez Barier (FKBB) rozpocznie się 30 września. W tym roku program festiwalu tworzy 61 instytucji i organizacji kultury z 14 polskich miast – poinformowała kierownik działu kreacji i komunikacji stołecznego Teatru Ochoty Anna Cygankiewicz.

„Festiwal Kultury Bez Barier to wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich i najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. To wydarzenie, które integruje polskie społeczeństwo i otwiera na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego i kulturalnego” – czytamy w przesłanej informacji.

Tegoroczne hasło festiwalu brzmi „MOŻESZ być blisko!”.

Obudzić na nowo

„Ogromnie zależy nam na tym, aby ten festiwal na nowo obudził wszystkich, którzy odrobinę przysnęli w czasie pandemii i przyzwyczaili się do siedzenia w domu, przed komputerami. Liczymy, że znowu osoby z niepełnosprawnościami ruszą do instytucji kultury, a te zachwycą uczestników festiwalu nowymi propozycjami. I znowu będziemy blisko” – powiedział Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier, cytowany w informacji.

Wyjaśniono, że „w tym roku program festiwalu tworzy 61 instytucji i organizacji kultury z 14 polskich miast: Lublina, Krakowa, Bielsko-Białej, Gdańska, Gdyni, Torunia, Piekar Śląskich, Rzeszowa, Łodzi, Białegostoku, Wrocławia, Chorzowa, Poznania i Nowego Sącza”.

„W ramach festiwalu odbędzie się blisko 200 wydarzeń w całej Polsce” – napisano.

„Przed nami festiwalowe spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów” – napisano.

Dla osób w spektrum autyzmu

„W programie nie zabraknie również propozycji odpowiadających na potrzeby uczestników w spektrum autyzmu” – podkreślono.

Jak wyjaśniła Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier, „wiele instytucji zgłosiło na festiwal wydarzenia stworzone z myślą o osobach w spektrum autyzmu”.

„Dzięki takim rozwiązaniom jak ‘pokoje wyciszenia’, ‘ciche godziny’ i słuchawki wyciszające, możemy zapewnić uczestnikom ze szczególnymi potrzebami spokojny odbiór sztuki i komfortowy udział w warsztatach czy spotkaniach. To nowa jakość i absolutny hit nadchodzącej edycji” – oceniła.

Zaznaczono, że na tego typu wydarzenia „będzie można pójść m.in do Muzeum Emigracji w Gdyni, Zachęty-Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Warszawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu czy Teatru Starego w Lublinie”.

Program i zapisy

Przypomniano, że „podobnie jak w zeszłym roku, rozpoczęcie 9. FKBB zapowie iluminacja Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie”.

„30 września fasada PKiN rozbłyśnie festiwalowymi barwami” – zapowiedziano.

Szczegółowy program festiwalu oraz rezerwacje online dostępne na stronie: www.fkbb.pl.

Dziewiąta odsłona Festiwalu Kultury Bez Barier będzie trwała od 30 września do 10 października br.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas