Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowotwory skracają życie biorców przeszczepów

22.09.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
klepsydra stoi na piasku

Naukowcy ustalili, jak bardzo nowotwory skracają życie osób po przeszczepie narządów – informuje pismo „Cancer”.

Osoby, które otrzymały przeszczepy są bardziej zagrożone zachorowaniem na nowotwory – ze względu na przyjmowanie leków immunosupresyjnych, które zapobiegają odrzuceniu narządu, a także ze względu na podstawowe schorzenia. Dotąd nie było jednak jasne, w jakim stopniu wpływa to na długość życia.

Dr Anne-Michelle Noone z National Cancer Institute i jej współpracownicy przeanalizowali dane dotyczące przeszczepów narządów litych (takich jak nerki, płuca, serce czy wątroba) oraz rejestrów nowotworów w USA w latach 1987-2014, obejmujących wszystkie grupy wiekowe i wszystkie narządy. Udało się określić liczbę lat życia utraconych z powodu nowotworu – stopień, w jakim średnia długość życia jest skrócona przez nowotwór wśród biorców przeszczepów.

Spośród 221 962 biorców przeszczepu 13 074 (5,9 proc.) zachorowało na nowotwór w ciągu 10 lat od przeszczepu. W tym 10-letnim okresie po transplantacji biorcy, u których rozwinął się nowotwór, stracili średnio 2,7 roku życia z jego powodu. W sumie nowotwory odpowiadały za 11 proc. lat życia utraconych z jakiejkolwiek przyczyny.

Ważna profilaktyka

Największy wpływ wywierały rak płuc i chłoniak nieziarniczy – każdy z nich skracał życie o około pięć lat. Najwięcej lat życia tracili z powodu nowotworu biorcy płuc, a następnie biorcy serca. Liczba lat życia straconych z powodu nowotworu wzrastała wraz z wiekiem.

Autorzy podkreślają znaczenie profilaktyki i badań przesiewowych u biorców przeszczepów, zwłaszcza osób najbardziej zagrożonych.

- Na przykład mogą istnieć możliwości badania przesiewowego w kierunku chłoniaka nieziarniczego, szczególnie w grupach wysokiego ryzyka zachorowania na tego raka, takich jak dzieci. Ponadto pracownicy służby zdrowia powinni rozważyć badanie przesiewowe starszych biorców przeszczepów z historią palenia w kierunku raka płuc, zgodnie z zaleceniami dla osób palących w populacji ogólnej – wskazała dr Noone.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas