Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

8 zł za godzinę parkowania na „kopercie” w Ojcowskim Parku Narodowym. Dyrekcja: zmian nie będzie

20.09.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
jesienne liście na drzewach i skały w ojcowskim parku narodowym

„Nie - nie ma takiej możliwości przede wszystkim ze względu na brak instrumentów prawnych pozwalającym naszym służbom kontrolnym na weryfikację posiadanych uprawnień przez osoby, które nie tylko parkowałyby zarówno w miejscach dla osób niepełnosprawnych, ale także na pozostałych miejscach parkingowych” – odpowiada nam dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego Tomasz Gierat na pytanie dotyczące planów zmniejszenia opłaty parkingowej na tzw. „kopercie” na terenie Parku.

Za godzinę parkowania na „kopercie” w Ojcowskim Parku Narodowym (OPN) posiadacz karty parkingowej zapłaci 8 zł. Na tę sytuację zwróciła nam uwagę Czytelniczka.

Niemiła niespodzianka

„Będąc na wakacjach z niepełnosprawnym synem spotkała mnie niemiła niespodzianka – opłata za miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych – 8 zł za godzinę. Nawet w Warszawie nie ma takiej ceny za parkowanie (państwowo). Rozumiem, że Park musi zarabiać na siebie i niech to robi, ale może z trochę niższą stawką dla osób niepełnosprawnych – pisze do naszej redakcji pani Izabela.  – Szkoda jest mi osób, które wysupłały pieniądze ze skromnej renty, żeby zobaczyć to piękne miejsce i nie stać ich na zaparkowanie (przy mnie jedna z osób zrezygnowała z parkowania ). Trzeba zaznaczyć, że w pobliżu nie ma innych alternatywnych parkingów. My spędziliśmy w Ojcowie 4 godziny, cały czas mając z tyłu głowy, czy zdążymy wrócić w opłaconym czasie – konkluduje.

Pani Izabela dołącza także regulamin i cennik dostępny na stronie Parku.

Zwróciliśmy się zatem z prośbą o komentarz do tej sprawy do Ojcowskiego Parku Narodowego, właściciela i zarządcy parkingów „Pod Zamkiem” i „Złota Góra”.

Oprócz jednoznacznej odpowiedzi przytoczonej na początku artykułu, nie pozostawiającej wątpliwości, że zmian nie będzie, Tomasz Gierat wyjaśnia nam przyczyny takiego stanu rzeczy.

Za mało „kopert”

„W przypadku parkingów zarządzanych przez Ojcowski PN analiza sposobu korzystania przez kierowców z dostępnych miejsc parkingowych wykazała konieczność ujednolicenia zasad dla wszystkich parkujących, a przede wszystkim niepełnosprawnych Iegitymujących się ważną kartą parkingową z uwagi na ilość takich osób w powiązaniu z niewielką ilością miejsc parkingowych (np. na parkingu „Pod zamkiem” – ok. 70 miejsc parkingowych w tym 2 stanowiska oznakowane dla osób niepełnosprawnych)” – pisze nam w odpowiedzi dyrektor OPN.

„W tej sytuacji wprowadzenie zasad, iż z obowiązującej opłaty parkingowej zwolnione byłyby jedynie osoby niepełnosprawne legitymujące się ważną kartą parkingową parkujące tylko na tych 2 oznakowanych miejscach parkingowych, prowadziłoby do co najmniej niezadowolenia innych osób z takimi samymi uprawnieniami, jednakże parkującymi z braku wolnych miejsc parkowania dla osób niepełnosprawnych na pozostałych stanowiskach. Tym samym osoby te musiałyby wnosić stosowną opłatę, co w mojej ocenie trudno byłoby uznać za sprawiedliwe” – kontynuuje.

Dlaczego tak drogo?

Na nasze pytanie, dlaczego opłata jest tak wysoka, Tomasz Gierat wymienia długą listę powodów. Są na niej m.in. koszty utrzymania parkingu (np. kilkukrotne w ciągu każdego roku żwirowanie i wałowanie parkingu, sprzątanie z liści, opróżnianie koszy, odśnieżanie), ale są także koszty modernizacji parkingu, koszty eksploatacyjne parkomatów, a nawet usługi księgowe. Na końcu jednym z wymienionych powodów jest także zysk.

Tomasz Gierat wskazuje także, że wiele osób nie posiadających uprawnień, także zajmowało „koperty”.

„Niestety funkcjonariusze Straży Parku nie posiadają uprawnień do weryfikacji uprawnień takich kierowców. W świetle powyższego należy wskazać, iż ujednolicenie zasad wnoszenia opłaty parkingowej na parkingach Ojcowskiego PN dla wszystkich kierowców parkujących na tych parkingach nie tylko było uzasadnione, ale jest właściwe” – twierdzi Tomasz Gierat.

W jego opinii owo ujednolicenie spowodowało większą rotację parkujących pojazdów, dając możliwość zaparkowania większej liczbie kierowców.

Czytelna informacja

Pozostaje jeszcze kwestia jednoznacznej informacji dotyczącej opłaty za parkowanie na „kopercie”.

„Na parkingu nie ma informacji, że osoba niepełnosprawna musi płacić, ja nauczona wakacyjnym doświadczeniem oraz po informacji na waszym portalu, że któreś z miast wprowadziło opłatę – zapytałam. Płatności dokonuje się w parkomacie. Osoba, która nie zapłaci za postój lub nie ma biletu za szybą – dostaje karę 50 zł do zapłaty w danym dniu – inaczej jest wyższa – pisze do nas pani Izabela.

Dyrektor OPN twierdzi z kolei, że informacje o zasadach parkowania są w sposób czytelny umieszczone w wyciągu z obowiązującego regulaminu dostępnym na parkingach na specjalnych metalowych tablicach. Natomiast pełny regulamin jest umieszczony na stronie internetowej.

Zaprzecza, by wpływały skargi od osób niepełnosprawnych.

„Oczywiście zdarzają się przypadki sporadyczne – szczegóInie wobec ilości parkujących, iż osoba parkująca z nieznanych nam przyczyn nie zapoznaje się z informacjami umieszczonymi w sposób czytelny na parkingu, a jednocześnie nie zna obowiązujących w Polsce regulacji prawnych w tym zakresie i nie wnosi stosownej opłaty. Są to jednak w naszej ocenie odosobnione przypadki” – komentuje Tomasz Gierat.

Wielokrotnie na naszym portalu poruszaliśmy kwestię związane z odpłatnością za „koperty”. W Polsce nie ma jednolitego prawa w tym zakresie – czy „koperty” są bezpłatne, czy płatne i w jakiej wysokości ustalają odrębnie samorządy. Kilka lat temu opublikowaliśmy obszerny artykuł na temat odpłatności za „koperty” w Polsce.

Polecamy także nasz poradnik dotyczący karty parkingowej

Piszcie w komentarzach, co sądzicie o wysokości opłat za „koperty” i z jakimi sytuacjami się spotkaliście?

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dzięki mojej walce ukaże się artykuł dot. bzdurnych opłat na niebieskich kopertach
  Inwalida i osoba o białej lasce
  23.09.2021, 21:10
  Ja walczę pisemnie w sprawie bzdurnie ustalanych, wyłudzanych przez niektóre miasta od nas osób niepełnosprawnych z ważną niebieską kartą parkingową parkujących na niebieskich kopertach parkingowych, gdzie nawet w uchwałach rad miast, czy regulaminach parkowania nie podano wcale na temat wyż.wym. wyłudzanych opłat. Dodam jeszcze, że w mieście Wisła nie może na niebieskiej kopercie parkingowej bezpłatnie parkować posiadająca niebieską kartę parkingową, prowadząca działalność gospodarczą osoba niepełnosprawna. Proszę przeczytać artykuł, który dzięki mnie i o mnie ukaże się na temat płatnych niebieskich kopert parkingowych dla osób niepełnosprawnych w Pucku! https://puck.naszemiasto.pl/to-jest-skandal-kontrowersje-wokol-oplat-parkingow ych-dla/ar/c1-8463099?czy_podglad=t&hash_podglad=839524a430cec62942a615e120090 a49
  odpowiedz na komentarz
 • Tak samo ?!
  Keraj
  21.09.2021, 12:24
  Lasy Państwowe i przeznaczony do zwiedzania kompleks w Gierłoży. Na sukienkowych kasy nie żałują, ale na parking dla ON już nie koniecznie . Z kad ON mają mieć na takie atrakcje pieniądze?
  odpowiedz na komentarz
 • To dużo?
  Marek
  21.09.2021, 08:50
  8 zł za godzinę parkowania to dużo? Nie wygłupiajcie się.
  odpowiedz na komentarz
 • Pan Dyrektor powinien wiedzieć, że ma za mało miejsc na tym parkingu.
  Anna Ginda z Koszalina
  21.09.2021, 08:22
  2. Stanowiska postojowe, o których mowa w ust. 1, w miejscu przeznaczonym na postój pojazdów wyznacza się w liczbie nie mniejszej niż: 1) 1 stanowisko – jeżeli liczba stanowisk wynosi 6–15; 2) 2 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 16–40; 3) 3 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 41–100; 4) 4% ogólnej liczby stanowisk jeżeli ogólna liczba stanowisk wynosi więcej niż 100. Na to wychodzi, że te miejsca były ciągle zajęte, skoro ustalono tak wysoką stawkę odpłatności za godzinę. Powinien ktoś się tym zająć, bo jaki sens wtedy posiadania Karty Parkingowej? A Panu Dyrektorowi życzę wiecej pokory.
  odpowiedz na komentarz
 • Komu kartę dla niepełnosprawnych ruchowo? Komu?
  Kamil
  20.09.2021, 19:42
  Karty parkingowe dla niepełnosprawnych ruchowo, czyli przysługujące osobom na wózku i mających problemy z poruszaniem się, są w Polsce rozdawane bardzo szerokim gestem. Wystarczy mieć wiek, albo jakąkolwiek grupę, potem wystąpić z odpowiednim podaniem i po kilku dniach karta jest u zainteresowanego. Stąd miejsca dla osób z rzeczywistą niepełnosprawnością ruchową są w Polsce oblegane przez osoby w pełni sprawne ruchowo ale ową kartę posiadającei. Korzyści z tytułu jej posiadania są spore. Przede wszystkim darmowe parkingi oraz miejsca przy samych drzwiach, co dla wygodnickich jest sporą wartością dodaną.
  odpowiedz na komentarz
 • USTAW!!!
  Mistrz
  20.09.2021, 19:26
  Niech wreszcie dopiszą nasi wspaniali posłowie na wniosek Ministerstwa 1 artykuł w ustawie o treści: 3. Postój pojazdu zaopatrzonego w Kartę Parkingową Osoby Niepełnosprawnej jest bezpłatny na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Bezpłatny postój dotyczy także Stref Płatnego Parkowania i Parkingów Płatnych. Wtedy byłby to ogólnopolski przepis i ułatwienie ON życia. Proste.
  odpowiedz na komentarz
 • Równouprawnienie
  Marcin
  20.09.2021, 16:22
  No nareszcie niepełnosprawni są jednakowo traktowani. Oby tak było w każdym mieście.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas