Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym w całej Polsce? Rozwiązanie warte analizy – przyznaje Pełnomocnik Rządu

15.09.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
ojciec stoi na tarasie widokowym opierając jedną rękę na rączce wózka inwalidzkiego z dziewczynką

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zajmie się analizą i pracami nad ewentualnym wprowadzeniem w całej Polsce Karty Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym. 

Problem ten poruszyła w swojej interpelacji posłanka Urszula Nowogórska (PSL). Podaje ona przykład Krakowa, gdzie taka Karta działa od 2017 r. i cieszy się dużym powodzeniem wśród rodzin.

Jak wyjaśnia posłanka, Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym to program kierowany do rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami lub z osobami dorosłymi, u których niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia. Jego celem jest wspieranie tego typu rodzin i zwiększanie ich udziału w życiu społecznym poprzez ułatwianie dostępu do dóbr publicznych i usług.

Rozwiązanie warte zastanowienia

Zdaniem posłanki Urszuli Nowogórskiej warto rozważyć wprowadzenie takiej Karty w całej Polsce na wzór Karty Dużej Rodziny.

Paweł Wdówik w odpowiedzi na interpelację wskazuje, że obecnie w ministerstwie rodziny i polityki społecznej nie toczą się prace nad wprowadzeniem takiego rozwiązania.

„Propozycja rozwiązania przedstawionego przez Panią Poseł jest rozwiązaniem zasługującym na jego dogłębną analizę i będzie przedmiotem prac Biura Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych” – przyznaje jednocześnie Paweł Wdówik.

 

Komentarz

  • A co z dorosłymi ?
    Mistrz
    16.09.2021, 07:37
    To by była oczywista dyskryminacja. A co z rodzinami, gdzie osoba dorosła jest niepełnosprawna ? Czy ta rodzina jest gorsza ? Poroniony pomysł. Dzieci niepełnosprawne mają swoje plusy, mają opiekunów z prawie najniższa krajowa i wciąż im mało ? Dziecko np. z z cukrzycą korzysta z wielu udogodnień (bo ma status niepełnosprawności), podczas gdy normalnie chodzi do szkoły, bawi się z innymi i żyje normalnie. Niech Wdówik wreszcie zrobi coś rozsądnego dla dorosłych niepełnosprawnych.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas