Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym w całej Polsce? Rozwiązanie warte analizy – przyznaje Pełnomocnik Rządu

15.09.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
ojciec stoi na tarasie widokowym opierając jedną rękę na rączce wózka inwalidzkiego z dziewczynką

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zajmie się analizą i pracami nad ewentualnym wprowadzeniem w całej Polsce Karty Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym. 

Problem ten poruszyła w swojej interpelacji posłanka Urszula Nowogórska (PSL). Podaje ona przykład Krakowa, gdzie taka Karta działa od 2017 r. i cieszy się dużym powodzeniem wśród rodzin.

Jak wyjaśnia posłanka, Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym to program kierowany do rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami lub z osobami dorosłymi, u których niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia. Jego celem jest wspieranie tego typu rodzin i zwiększanie ich udziału w życiu społecznym poprzez ułatwianie dostępu do dóbr publicznych i usług.

Rozwiązanie warte zastanowienia

Zdaniem posłanki Urszuli Nowogórskiej warto rozważyć wprowadzenie takiej Karty w całej Polsce na wzór Karty Dużej Rodziny.

Paweł Wdówik w odpowiedzi na interpelację wskazuje, że obecnie w ministerstwie rodziny i polityki społecznej nie toczą się prace nad wprowadzeniem takiego rozwiązania.

„Propozycja rozwiązania przedstawionego przez Panią Poseł jest rozwiązaniem zasługującym na jego dogłębną analizę i będzie przedmiotem prac Biura Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych” – przyznaje jednocześnie Paweł Wdówik.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Co z świadczeniem pielęgnacyjnym po śmierci dziecka?
  Krystyna
  18.09.2021, 09:16
  Chciałam zapytać co będzie w przypadku śmierci osoby niepełnosprawnej ze świadczeniem pielęgnacyjnym które otrzymuje matka?Całe swoje życie poświęciła na opiece niepełnosprawnej osoby i miałaby zostać z niczym na starość?Jak to prawnie wygląda?
  odpowiedz na komentarz
 • Karta TAK
  Józef Bogdaszewski
  17.09.2021, 12:29
  Nareszcie. Nieważne, z której opcji politycznej wyszła propozycja, ważne że dotyczy ogółu środowiska rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym/osobą niepełnosprawną poprzez pokazanie, że razem z innymi rodzinami w społeczeństwie - na równych prawach - funkcjonują także rodziny z osobą (dzieckiem) niepełnosprawnym. Uważam, że nie ma się co zastanawiać, teraz piłka jest po stronie Pełnomocnika.
  odpowiedz na komentarz
 • Faworyzowanie jednej grupy
  niepełnosprawna od urodzenia
  16.09.2021, 11:06
  Dlaczego znów różnicuje się osoby niepełnosprawne i ich rodziny? W czym osoba, u której niepełnosprawność powstała przed 21 rż., jest lepsza od pozostałych niepełnosprawnych i dlaczego bardziej zasługuje na kartę?
  odpowiedz na komentarz
 • Lesio
  Lesio
  16.09.2021, 10:00
  Czyli świadczenie pielęgnacyjne, zjadane przez inflację bez zmian. Za to poczytamy bajki z mchu i paproci. Gratka!
  odpowiedz na komentarz
 • A co z dorosłymi ?
  Mistrz
  16.09.2021, 07:37
  To by była oczywista dyskryminacja. A co z rodzinami, gdzie osoba dorosła jest niepełnosprawna ? Czy ta rodzina jest gorsza ? Poroniony pomysł. Dzieci niepełnosprawne mają swoje plusy, mają opiekunów z prawie najniższa krajowa i wciąż im mało ? Dziecko np. z z cukrzycą korzysta z wielu udogodnień (bo ma status niepełnosprawności), podczas gdy normalnie chodzi do szkoły, bawi się z innymi i żyje normalnie. Niech Wdówik wreszcie zrobi coś rozsądnego dla dorosłych niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Inny pomysł na wsparcie
  Kasia Żółkoś
  15.09.2021, 23:30
  Fajny pomysł . Ale lepszym wsparciem rodzin jest umożliwienie rodzicom który pobierają świadczenie pielęgnacyjne podjęcia pracy chociaż na 1/2 etatu. Wówczas będą płacili podatki , dorobią sobie i nie będą może musieli żebrać o pieniądze. To napewno zwiększy ich udział w życiu społecznym. Rodzic który może choć częściowo spełnić się zawodowo to dobry przykład dla swoich dzieci.Warto to przemyśleć.
  odpowiedz na komentarz
 • stare powiedzenie każdy myśli tylko o sobie
  nic dodać
  15.09.2021, 23:20
  bezsens, osoba dorosła , której niepełnosprawnosc powstała po 21 roku to pies?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas