Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zaproszenie na wyjątkową konferencję o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami

15.09.2021
Autor: inf. pras.
po lewej stronie grafika czterech kobiet: migającej, z białą laską, o balkoniku i na wózku. Po prawej napis: Time

Fundacja Autonomia, w partnerstwie z Wydziałem Humanistycznym AGH, zaprasza 20 września 2021 do udziału w pierwszej ogólnopolskiej konferencji odbywającej się „na żywo”, dotyczącej zapobiegania przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami słuchu, ruchu, wzroku i intelektualnymi, pt. „Time’s up – solidarnie przeciw przemocy wobec dziewczyn* i kobiet* z niepełnosprawnościami”.

Praktyczne wskazówki

Konferencja „Time's up!” będzie pierwszą od wielu miesięcy okazją do spotkania się na żywo ponad 60 kobiet z niepełnosprawnościami i osób zainteresowanych powstrzymaniem epidemii przemocy wobec dziewcząt* i kobiet; przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie; prawami osób z niepełnosprawnościami i działaniami na rzecz emancypacji kobiet.

Wystąpienia i dyskusje będą dotyczyły zarówno sytuacji kobiet z niepełnosprawnościami, kwestii prawnych i praktycznych, związanych z jednej strony z barierami w dostępnie do systemu ochrony przed przemocą. Z drugiej – z działaniami, które mogą uczynić zapobieganie przemocy skuteczniejszym, a w konsekwencji uchronić możliwie wiele dziewczyn i kobiet przed przemocą lub jej trwaniem.

W trakcie konferencji głos zabiorą Ambasadorki Projektu i przedstawicielki m.in.

 • Biura Rzecznika Praw Obywatelskich,
 • Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo - Hutniczej,
 • Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy Niebieska Linia,
 • Fundacji Akademia Młodych Głuchych,
 • Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,
 • Fundacji Dziewczyny w Spektrum,
 • Kolektywu art.6.,
 • Fundacji Akacja,
 • Lydia Zijdel Foundation,
 • Fundacji Wij Staan Op!

Swój udział zapowiedział Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych pan Bogdan Dąsal oraz Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. Polityki Równościowej - pani Nina Gabryś.

Ważne informatory dla kobiet!

W trakcie konferencji odbędzie się premiera pierwszych w Polsce informatorów skierowanych do kobiet* z różnymi rodzajami niepełnosprawności i uwzględniających wyzwania przed jakimi stoją w obszarze przemocy i dyskryminacji pt. „Nie znaczy Nie – przewodniczka dla kobiet z niepełnosprawnościami (i bez niepełnosprawności)”.

Konferencja odbywa się na zakończenie 4 dniowego wyjątkowego wyjazdu wzmacniającego dla kobiet z niepełnosprawnościami „Silne – bezpieczne – asertywne, czyli SBA”.

Zapisy i dostępność

Szczegółowy program konferencji i zapisy (wymagane) na stronie Fundacji Autonomia.

Konferencja odbędzie się w Auli Centrum Dydaktyki AGH (budynek U2), ul. Władysława Reymonta 7, 30-059 Kraków – miejsce konferencji jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach.

Organizatorki zapewniają tłumaczenie na Polski Język Migowy i język polski. Sala zaopatrzona będzie w system wzmocnienia dźwięku (FM).

Konferencja będzie nagrywana (do późniejszego udostępnienia na kanale YouTube Fundacji Autonomia).

Ogłoszenie o konferencji możesz zobaczyć w Polskim Języku Migowym na stronie Fundacji.

„Nie znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami”

W ubiegłym roku ruszył pierwszy, realizowany na tak szeroką skalę, międzynarodowy projekt, którego celem jest umożliwienie życia wolnego od przemocy i zwiększenie bezpieczeństwa kobiet z niepełnosprawnościami słuchu, ruchu, wzroku i intelektualną, poprzez wykorzystanie i upowszechnianie strategii empowerment oraz narzędzia prewencji przemocy, jakim są warsztaty z samoobrony i asertywności.

Kilkadziesiąt trenerek odbywa specjalistyczne szkolenie, a ponad 120 kobiet z Polski (i 800 z Francji, Belgii i Niemiec) bierze udział w warsztatach z feministycznej samoobrony. Około 2000 kobiet z Polski otrzyma bezpłatnej informatory dot. bezpieczeństwa. Projekt jest finansowane głównie ze środków DJ Justice and Consumers Komisji Europejskiej.

W Polsce projekt realizuje fundacja Autonomia wspierana przez grono Partnerek/ów, Matronek i Ambasadorek.

W ubiegłym roku projekt „Nie znaczy nie – zapobieganie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami”, w ramach którego realizowana jest konferencja, został objęty Honorowym Patronatem przez prof. Adama Bodnara, jako Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • takie pytanie
  Beata
  16.09.2021, 10:30
  Przepraszam, co ma oznaczać "*" przy kobietach i dziewczynach? Prosze o wyjasnienie? I rozumiem, że na plakacie kobieta głucha musi koniecznie być w stroju sugerującym jej wyznanie ? Czy ktoś z Organizatorów byłby uprzejmy to wyjaśnić? Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas