Alicja Jeromin z brązem na 200 m! Medale igrzysk zdobywa od 2004 r.!

04.09.2021
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Alicja Jeromin uradowana pokazuje swój brązowy medal

Alicja Jeromin, bijąc rekord Europy (25,05 sek.), zdobyła brązowy medal igrzysk w Tokio na dystansie 200 m (kat. T47). To jej ósmy medal paraolimpijski w karierze.

Alicja Jeromin (z domu Fiodorow – pod tym nazwiskiem znana przez wiele lat) paraolimpijskie medale zdobywa od igrzysk w Atenach w 2004 roku. Była wtedy trzecia na 400 m, a na dystansach 100 i 200 m – czwarta, choć podium przegrywała minimalnie.

Z Pekinu w 2008 r. przywiozła już dwa medale. Zdobyła brąz na 100 m (do drugiego miejsca zabrakło... setnej sekundy!) i srebro na 200 m. Krążki w tych samych kolorach były efektem występu cztery lata później w Londynie. Srebrny znów za 200 m, a brązowy za 400.

Fotokomórka i czwarte miejsce

Najbliżej złota nasza sprinterka była w Rio w 2016 r. Wtedy jednak na jej drodze stanęła młoda Amerykanka Deja Young, która sprzątnęła Alicji sprzed nosa dwa tytuły mistrzowskie – na 100 i 200 m. Szczególnie dotkliwa była porażka na tym drugim dystansie, gdzie do złota zabrakło naszej zawodniczce... 15 setnych sekundy.

Pięć lat później w Tokio na dystansie 100 m fotokomórka zadecydowała o tym, że to Young zdobyła brąz, a nasza zawodniczka zajęła czwarte miejsce. Złoto zajęła Lisbeli Vera Andrade z Wenezueli, a srebro Amerykanka Brittni Mason.

Nie było „Deja vu”

Podczas finału biegu na 200 m przez chwilę wydawało się, że skład podium będzie taki sam, jak na 100 m.

Alicja Jeromin dobrze wystartowała i z łuku wyszła na trzecim miejscu, równo z Deją Young. Na prostej to jednak Polka włączyła wyższy bieg i odsadziła odwieczną rywalkę, a mało brakowało (5 setnych sekundy), by dopadła jeszcze Mason. Poza zasięgiem była jedynie Vera Andrade.

Nasza zawodniczka zdobyła więc brąz, czyli swój ósmy medal paraolimpijski w karierze. Złoto wywalczyła Vera Andrade, a srebro Brittni Mason.

Najnowsze informacje z Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w specjalnej zakładce Niepelnosprawni.pl/tokio, a także na naszych profilach na Facebooku i Twitterze. Na miejscu jest korespondentka Integracji, Ilona Berezowska.