Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podróż przez pory życia - wygraj książkę Laury Izabeli Jurgi

29.05.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

„Nie pytamy o koszty, zyski, straty. Po prostu żyjemy – w domu szkole, pracy, na ulicy, pamiętając, że każdy z nas potrzebuje drugiego człowieka. Dzięki takim właśnie postawom niepełnosprawność może znikać. Bo jesteśmy sobie nawzajem nie tylko dani, ale także zadani”. To cytat z autobiograficznej powieści „Moje pory roku” Laury Izabeli Jurgi, która niedawno ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Esprit SC. Jest to opowieść o tym, jak pełne oraz piękne może i powinno być życie osoby z niepełnosprawnością. Książkę można wygrać w naszym konkursie.

Laura przyszła na świat z mózgowym porażeniem dziecięcym, które spowodowało u niej czterokończynowy niedowład. Od najmłodszych lat była poddawana intensywnej terapii i rehabilitacji. Odkąd sięga pamięcią, musiała zmagać się też z własnymi slabościami, ale też i otaczającymi ją barierami – zarówno tymi fizycznymi, jak i tymi, które tkwią w ludzkich głowach. Czyli można by wywnioskować, że "Moje pory roku" to kolejna książka o walce i harcie ducha osoby z niepełnosprawnością. Owszem, ale nie przede wszystkim. Głównym i najważniejszym tematem jest tu radość życia i umiejętność cieszenia się każdą chwilą.

Po prostu (nie)zwykła dziewczyna

Książka zaczyna się w momencie narodzin głównej bohaterki i autorki zarazem. Jurga prowadzi nas przez kolejne etapy swojego życia. Poznajemy jej dzieciństwo, które przypadło na okres schyłku PRL, poznajemy jej rodzinę i relacje między jej członkami. Autorka równie dokładnie przybliża nam historie związane ze swoją rehabilitacją i dosłownie walką z opornym ciałem, jak również zwyczajne, choć jednocześnie burzliwe życie dorastającej dziewczyny – problemy w szkole, przyjaźnie, relacje z rówieśnikami, pierwsze miłości itp. Wtedy też poznajemy stałą towarzyszkę życia Jurgi – depresję, o zmaganiach z którą autorka niejednokrotnie będzie wspominać w różnych miejscach książki.

Autorka na własnym przykładzie pokazuje, jak niewiele życie osoby z niepełnosprawnością może różnić się od życia innych ludzi i jak wiele zależy zarówno od miłości i zrozumienia bliskich, jak też od osobistej determinacji i woli samej osoby niepełnosprawnej.

I słodycz, i gorycz

Swoim życiem Jurga mogłaby zawstydzić niejedną w stu procentach sprawną osobę. Dziewczyna bez cienia kompleksów realizuje swoje pasje, zwiedza świat – w szczególności ukochane Włochy, udziela się jako wolontariuszka, studiuje, a potem realizuje się zawodowo, cały czas starając się być, mimo słabości ciała, maksymalnie aktywna i samodzielna.  Dzisiaj, gdy wiele mówi się o tym, że młodzi nie potrafią zapanować nad swoim życiem, są bierni i chwiejni, a także wyzuci ze wszelkiej chęci podjęcia inicjatywy, autorka "Moich pór roku" może uchodzić za swoisty przykład tego, jak można stawiać opór przeciwnościom losu i spełniać swoje marzenia.

Największą zaletą książki jest to, z jaką otwartością i szczerością autorka zaprasza nas do swojego życia. Czytelnik ma możliwość towarzyszenia jej w najweselszych wydarzeniach – gdy np. przemierza uliczki swego ukochanego Mediolanu, spotyka Jana Pawła II, rozpoczyna studia czy wprowadza się do własnego mieszkania. Nie unika jednak chwil znacznie smutniejszych, jak śmierć ukochanego siostrzeńca. Za każdym razem, w dobrych i złych momentach, czytelnik angażuje się emocjonalnie w opowiadaną przez Jurgę historię, co świadczy o naprawdę wielkim talencie tej autorki.
Jak zmieniał się świat

Jurga jest też świetną obserwatorką życia. Jej oczami widzimy przemiany, jakie dokonały się nie tylko w jej życiu, ale też w życiu całego społeczeństwa, w szczególności zaś osób z niepełnosprawnością. Podróż zaczyna się w siermiężnych latach osiemdziesiątych, czasach kartek i wszechobecnych niedoborów, a kończy - w czasach współczesnych. Uczestniczymy więc w takich wydarzeniach jak pielgrzymka papieska w 1983 roku, śmierć Jana Pawła II, katastrofa smoleńska czy tegoroczny sejmowy protest rodziców dzieci z niepełnosprawnością.

Pisarka nie unika trudnych tematów – z jednej strony pokazuje na własnym przykładzie, jak w ciągu ostatnich lat poprawiła się sytuacja osób z niepełnosprawnością, ale też wskazuje na ciągle funkcjonujące jeszcze patologie i absurdy – związane m.in. z pracą lekarzy orzeczników i funkcjonowaniem zakładów pracy chronionej.

Dla kogo jest więc ta książka? Chyba dla wszystkich, bo każdy, nie ważne, czy z niepełnosprawnością czy bez, znajdzie w niej coś dla siebie.


Okładka książki

UWAGA! Konkurs: wygraj książkę „Moje pory roku”! 

Portal www.niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki „Moje pory roku”, ufundowane przez wydawnictwo Esprit SC. By wygrać jedną z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: redakcja@niepelnosprawni.pl:

1. Krótką odpowiedź na pytanie: Jak zmieniało się Twoje życie przez ostatnie 25 lat?
2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 5 czerwca 2014 r. włącznie.

Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką Laury Izabeli Jurgi „Moje pory roku”. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni mailowo.

Więcej w regulaminie konkursu.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas