Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od nowego roku nowe zasady dorabiania do renty socjalnej

24.08.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
mężczyzna siedzi przed otwartym laptopem w ręku trzyma komórkę obok leży notatnik

Od 1 stycznia 2022  r. renta socjalna będzie podlegała takim samym zasadom zawieszania lub zmniejszania, jak emerytury oraz renty z tytułu niezdolności do pracy – informuje wiceminister Stanisław Szwed w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO interweniował u Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w sprawie osób pobierających rentę socjalną i pracujących. Muszą oni zwracać ZUS-owi pieniądze, gdy przekroczą dopuszczalną kwotę przychodu, mówiąc inaczej wpadną w tzw. „pułapkę rentową”

Pracujący renciści socjalni, a więc osoby z niepełnosprawnością, którą nabyły do 18 r. ż. bądź, gdy się uczyły, do 25 r. ż., muszą zwracać do ZUS-u pieniądze, gdy przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

„W związku ze zgłaszanymi postulatami środowisk osób uprawnionych do renty socjalnej, Rada Ministrów postanowiła wnieść do Sejmu RP projekt zawierający między innymi zmianę zasad zawieszania prawa do renty socjalnej. W dniu 24 czerwca 2021 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (przekazaną do podpisu Prezydenta RP), w której dokonuje się zmiany ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej w zakresie zasad zawieszania prawa do tego świadczenia” – informuje w odpowiedzi na pismo RPO wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.  

Zasady dla wszystkich takie same

Teraz zasady będą takie same dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy, rencistów socjalnych i emerytów.

„W przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, rencista socjalny będzie mógł, bez konsekwencji w wysokości renty, osiągnąć przychód wynoszący do 70% przeciętnego wynagrodzenia, natomiast renta socjalna ulegnie zawieszeniu w przypadku osiągania tego przychodu w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia (od 1 czerwca 2021 r. 7386,10 zł). Przychody w wysokości od 70% do 130% przeciętnego wynagrodzenia będą powodować zmniejszenie wysokości renty socjalnej, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia” – wyjaśnia wiceminister Szwed.  

Obowiązek zgłoszenia 

Tak jak dotąd, pobierający rentę socjalną lub jego przedstawiciel ustawowy będą zobowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający świadczenie o okolicznościach powodujących jego zawieszenie lub zmniejszenie jego wysokości. Tryb rozliczania również będzie taki sam, jak w przypadku emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy.

Prezydent podpisał ustawę 19 sierpnia 2021 r. Przepisy dotyczące renty socjalnej wchodzą w życie 1 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Nadal działa "pułapka"
  Artur
  27.08.2021, 15:15
  Każda złotówka powyżej 70% obniża rentę o 1zł, więc łączny dochód identyczny. Nawet jak pensja będzie rosnąć poniżej 130%, podwyżki nie zobaczymy. Będzie pożerana obniżaną rentą.
  odpowiedz na komentarz
 • pozytywna zmiana
  Hania
  27.08.2021, 08:28
  To pozytywna zmiana, ale nie rozumiem, dlaczego rencista socjalny musi zawiadamiać ZUS. To niepotrzebne utrudnienie. Przecież ZUS i tak wie, czy rencista pracuje i ile zarabia.
  odpowiedz na komentarz
 • DOROTA
  DOROTA
  24.08.2021, 12:24
  Witam mam prosbe do wszystkich czy to oznacza ze bede mogla zarabiac ,tak pisze na ZUS przecietne wynagrodzenie 5504,52 zł, ? i ZUS nie odbierze mi Renty Socjalnej ? prosze o odpowiedzi ludzi Madrych dziekuje
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas