Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

11.10.2021
Autor: J.

Symbol 05-R  czy przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. Orzeczenie na stałe. Jestem na emeryturze. Przed emeryturą byłam na rencie inwalidzkiej 2 grupa, żadna praca.

Szanowna Pani,

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Ponadto jeśli ma Pani przyznane prawo do emerytury, może Pani otrzymać dodatek pielęgnacyjny. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest osobie, która:

  • jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo
  • ukończyła 75 lat.

Informacje, jak uzyskać dodatek pielęgnacyjny znajdzie Pani na stronie ZUS.

Uwaga! Jeśli pobiera Pani zasiłek pielęgnacyjny, nie może zostać przyznany dodatek pielęgnacyjny.

Jeżeli będzie chciała Pani porozmawiać o sprawie, może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas