Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawni bracia dostali w darowiźnie mieszkanie bez barier od SPES

18.08.2021
Autor: inf. prasowa
w pokoju kilka osób chłopiec na wózku przy komputerze

„Damian i Dawid Majrowscy zamieszkali wraz z rodziną w mieszkaniu bez barier. Obaj chorują na postępujący zanik mięśni. 24 czerwca podpisaliśmy akt notarialny. Dotyczył przekazania nowego mieszkania w darowiźnie ośmioosobowej rodzinie z Mazur. Bracia są w końcu u siebie. Mają łatwiejszy dostęp do lekarzy, rehabilitacji, edukacji i pracy. Stowarzyszenie SPES z Katowic pracowało kilka lat, aby doprowadzić do trwałej poprawy sytuacji życiowej rodziny” – informuje nas Stowarzyszenie SPES.

Damian i Dawid chorują na zanik mięśni

Damian (31 lat) i Dawid (26 lat) chorują na postępujący zanik mięśni – chorobę Duchenne'a. Damian oddycha tylko dzięki respiratorowi. Jest karmiony dojelitowo. Młodszy Dawid porusza się na wózku. Oddycha przez respirator kilka razy dziennie. Mama nie może iść do pracy z powodu całodobowej opieki. Tata przez wiele lat był jedynym żywicielem ośmioosobowej rodziny. Oprócz Damiana i Dawida rodzice wychowywali jeszcze pięcioro zdrowych dzieci. Dziś oboje rodzice korzystają ze świadczenia pielęgnacyjnego. Sytuacja materialna rodziny jest bardzo trudna. Mimo wielu przeciwności rodzice nigdy się nie poddali i zawsze z ufnością patrzyli w przyszłość. Tak wiele dali swoim dzieciom. Dla nas są bohaterami!

Byli odcięci od świata

Gdy się poznaliśmy, bracia wspólnie z rodziną mieszkali w mazurskiej wiosce – w Nowych Kiejkutach (gmina Dźwierzuty). Stary popegeerowski budynek. Drugie piętro. Brak szansy na to, by swobodnie wyjść z domu, chociażby na spacer, nie mówiąc o szybkim dostępie do lekarza, rehabilitacji czy możliwości dalszej edukacji i pracy. Każde wyjście z domu wymagało pomocy co najmniej dwóch osób, a okupione jest zwyrodnieniem kręgosłupa u rodziców.

2013 rok – SPES przyjmuje rodzinę do Programu Pomocy Dzieciom

W 2013 roku bracia zostają stypendystami SPES. Wspieraliśmy finansowo poprzez comiesięczne stypendium i zakup niezbędnego sprzętu. Walczyliśmy o mieszkanie. Zaczęliśmy prowadzić rozmowy z wójtem. Szersze grono ludzi dowiedziało się o dramacie braci w 2016 roku ze zdjęć Jakuba Szymczuka, który w ramach wolontariatu wykonał poruszający fotoreportaż dla SPES. Na fali poruszenia społecznego przygotowaliśmy petycję mieszkaniową, którą podpisało blisko 1000 obywateli z Polski i z zagranicy. Pod naciskiem społecznym gmina Dźwierzuty zaproponowała lokal na parterze. Niestety sam budynek był w złym stanie technicznym, więc rodzina nie podjęła ryzyka przeprowadzki.

2016 rok – pierwsza przeprowadzka – rodzina zamieszkała na parterze

Choroba postępuje. Nie mogliśmy czekać na dalsze kroki gminy, więc kupujemy mieszkanie w Zalesiu (gmina Dźwierzuty). Znaleźli je sami bracia. Większe, na parterze i pod opieką spółdzielni mieszkaniowej. Przeprowadziliśmy remont i zlikwidowaliśmy bariery architektoniczne w łazience. Rodzina przeprowadziła się tam w 2016 roku. Ze względu na wysoki parter w planie był montaż podjazdu dla wózków. Formalnie lokal był własnością SPES. Życie rodziny od tej pory było dużo łatwiejsze.

2020 rok – druga przeprowadzka – mieszkanie na własność w nowym budownictwie

Zaprzyjaźniony darczyńca z branży budowlanej zasugerował, żeby zamiast montować podjazd, zamienić mieszkanie z Zalesia na lokal w Szczytnie w nowym budownictwie. Tak też zrobiliśmy w 2020 roku gdy nowy blok został oddany do użytku. Mieszkanie zostało wykończone i wyposażone już pod kątem potrzeb niepełnosprawnych braci. W bloku jest winda. Do szpitala czy przychodni mama może udać się nawet pieszo, bez pomocy osób trzecich. W ostatnim etapie przekazaliśmy lokal w darowiźnie, po to, aby rodzina już w pełni samodzielnie regulowała wszystkie płatności, i żeby była faktycznie u siebie. Akt notarialny podpisaliśmy 24 czerwca 2021 r. Dzięki darczyńcom w ciągu 9 lat wsparliśmy Państwa Majrowskich kwotą blisko 300 tys. zł. Nie zostawiliśmy tej rodziny z ich problemem. Walczyliśmy do samego końca. Ich historia jest dowodem na to, że nie można bezradnie rozkładać rąk wobec nieszczęścia i biedy ludzi, skarżąc się na system. My obeszliśmy system!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas