Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nagły pobyt w szpitalu opiekuna a świadczenie pielęgnacyjne

15.11.2021
Autor: D.

Jestem opiekunem mojej niepełnosprawnej siostry (ze znacznym stopniem niepełnosprawności) i otrzymuję jako opiekun świadczenie pielęgnacyjne. Nagle pojawiła się konieczność wykonania mi zabiegu w warunkach szpitalnych. Pobyt mój w szpitalu trwał zgodnie z dokumentem (wypisem ze szpitala) 3 dni (a de facto siostrę pozostawiłem bez mojej opieki na 1 pełny dzień i kilkugodzinne części dnia pierwszego - przyjęcie do szpitala i ostatniego - wypis ze szpitala). Była to nagła sytuacja, więc nie mogłem o mojej konieczności udania się do szpitala poinformować odpowiednio wcześniej OPS. Po powrocie ze szpitala w piątek 13/08/2021 r. zamierzam najszybciej jak to tylko możliwe - czyli w poniedziałek 16/08/2021 r. poinformować o tym fakcie OPS. Jak w świetle prawa będzie wyglądała wypłata świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna, czyli dla mnie? Czy koszty mojego pobytu w szpitalu pokryje ubezpieczenie zdrowotne, które przyznane mi zostało wraz ze świadczeniem pielęgnacyjnym?

Szanowny Panie,

W związku z ubezpieczeniem zdrowotnym koszty leczenia są pokrywane z ubezpieczenia.

Natomiast w odniesieniu do kwestii pobytu w szpitalu wskazuję, iż takie sytuacje losowe nie mogą mieć wpływu na wypłatę i w ogóle korzystanie ze świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna. Opiekun także wymaga dbania o swoje zdrowie i jest osobą, która będzie miała z wiekiem problemy zdrowotne. Korzystanie ze świadczenia pielęgnacyjnego nie może oznaczać problemów z korzystaniem z opieki zdrowotnej i rezygnowania z zabiegów w związku ze sprawowaniem opieki nad podopiecznym.    

Proszę zapoznać się w tym kontekście z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Olsztynie z dnia 20 kwietnia 2021 r., II SA/Ol 231/21 zgodnie z którym Przepis art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie wymaga zamieszkiwania opiekuna z osobą, nad którą jest sprawowana opieka, jakkolwiek w kontekście tego przepisu nie można oczywiście wykluczyć sytuacji, w której sprawowanie opieki – z uwagi na stan zdrowia osoby pozostającej pod opieką – wymagałoby stałego z nią przebywania (co w praktyce wiązałoby się ze wspólnym zamieszkiwaniem) bądź korzystania w sprawowaniu tej opieki z pomocy innych osób. Nie można zatem ani wymagać wspólnego zamieszkiwania, ani też sprawowania opieki nieustannie przez cały dzień i w tym sensie całodobowo. Dana osoba ze względu na swój stan zdrowia może wymagać stałej („już na zawsze”) lub długotrwałej (przez okres powyżej 12 miesięcy) opieki lub pomocy. Wobec tego „sprawowanie opieki” zgodne z wymogami danego orzeczenia o niepełnosprawności, nawet jeżeli z uwagi na stan zdrowia (sprawności organizmu) i potrzeby osoby niepełnosprawnej wymaga wykonywania opieki lub pomocy w sposób stały, nie musi polegać na wykonywaniu czynności opiekuńczych lub pomocowych „stale przez cały dzień”.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas