Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dowóz dziecka niepełnosprawnego

15.11.2021
Autor: E.

Gmina odmówiła mi dowozu dziecka, upośledzenie w stopniu umiarkowanym, i wskazuje szkołę bliżej położoną, my zapisaliśmy dziecko do ośrodka szkolno-wychowawczego. Odwołanie do gminy nic nie dało. Podtrzymują swoje stanowisko. Chcę po 16.08 spotkać się z wójtem, ale sądzę, że to nic nie da. Pozostał mi chyba sąd?

Szanowna Pani,

Kwestię dowożenia dzieci do szkół lub zwrotu kosztów takiego dowożenia, jeśli dowóz organizują rodzice reguluje art. 39 ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z tym przepisem obowiązkiem gminy jest:

  • 1) zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127 ww. ustawy (art. 127 dotyczy kształcenia specjalnego i indywidualnego nauczania; wczesnego wspomaganie rozwoju dziecka), bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
  • 2) zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust 17 ww. ustawy (dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim ), a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
  • a) 24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
  • b) 25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
  • 3) zwrot kosztów przejazdu ucznia, o którym mowa w pkt 1 i 2, oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, wymienionych w pkt 1 i 2, na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.

Należy zauważyć, że jeżeli złożyła Pani wniosek i wymagane dokumenty, zapewne otrzymała Pani decyzję organu w przedmiotowej sprawie. W przypadku odmowy transportu dziecka do szkoły (ośrodka szkolno-wychowawczego) gmina zapewne podała uzasadnienie swojego stanowiska. Na tej podstawie można ustalić przesłanki jakimi kierował się organ, odmawiając Pani tej formy wsparcia. Należałoby je przeanalizować i podjąć dalsze kroki prawne (np. odwołanie od decyzji lub złożenie ponownego wniosku odpowiednio zmodyfikowanego).    

Jeżeli będzie chciała Pani porozmawiać o sprawie, może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas