Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Pucku zapłacisz za „kopertę”

05.08.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. archiwum Czytelnika
samochód stoi na kopercie

Nasz Czytelnik jest zaskoczony, że miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, tzw. „koperty”, w Pucku są odpłatne.  Nie jest to faktycznie częsty przypadek w polskich miastach, ale przy okazji wakacyjnych podróży przypominamy, że warto wcześniej sprawdzić jakie są zasady parkowania w miejscu, do którego się udajemy – może być bowiem różnie.

„W miejscowości Puck na Pomorzu wszystkie miejsca kopertowe dla inwalidów są płatne. Nie płaci inwalida tylko za pierwsze 15 minut. Omijać szerokim łukiem Puck” – pisze do naszej redakcji. „Objechałem jeszcze Puck, i na każdym parkingu jest to samo. Można jeszcze zaparkować na sklepowych parkingach przy drodze prowadzącej na Hel, ale to jest dość daleko do Pucka. Moją pierwszą reakcją było niedowierzanie, może jeden parking, pomyślałem, ale wszystkie!! Prawdopodobnie władze miasta są pełnosprawne, i myślą że tak będzie do końca życia, czego im oczywiście życzę, ale życie płata figle” – dodaje.

O kwestii odpłatności za „koperty” pisaliśmy na naszym portalu wielokrotnie włącznie z akcją Integracji optującą za darmowym parkowaniem na kopertach.

Kilka lat wcześniej sprawdzaliśmy jak to wygląda w wielu miastach Polski

Karta parkingowa nie równa się brak opłaty

Piotr Ciskowski, zastępca burmistrza Pucka, przywołuje w odpowiedzi na nasze pytanie o odpłatność za „koperty” uchwałę Rady Miasta z 2018 r. ustalającą zasady odpłatności za miejskie parkingi. Rzeczywiście osoby z niepełnosprawnością nie należą do grup uprzywilejowanych w tym mieście pod tym względem. Każdy parkujący może zatrzymać auto na parkingu bezpłatnie przez pierwsze 15 min.

„Choć karta parkingowa osoby z niepełnosprawnością jest dokumentem międzynarodowym, to już zasady korzystania z miejsc postojowych w strefach płatnego parkowania oraz parkingach płatnych ustalane są w drodze uchwały rady miasta lub gminy. Innymi słowy o tym, kto jest zwolniony z opłat, decydują samorządy. Natomiast Karta parkingowa jest dokumentem, który uprawnia do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Nie jest to tożsame ze zwolnieniem z opłat parkingowych” – pisze do nas Piotr Ciskowski.

Przypominamy zatem, że w każdym mieście mogą być inne zasady odpłatności za „koperty”. Można je sprawdzić np. na stronach danego urzędu miejskiego.

Jakie jest Wasze doświadczenie parkowania na kopertach w różnych miejscowościach Polski? Piszcie w komentarzach pod artykułem.

 

Komentarz

  • I ty też możesz kiedyś być niepełnosprawnym...
    Rozczarowani Puckiem
    11.09.2021, 00:45
    To motto dla osób odpowiedzielnych za taki e decyzje. Potwierdzamy sytuację w Pucku. Dla osób odwiedzających to miasto jest to przykra niespodzianka, gdy za wycieraczką znajdujemy karę za brak biletu z parkomatu. Brak jest doķładnej informacji przy kopercie a parkomat wraz z regulaminem znajduje się na przeciwległym końcu. Aby było ciekawiej, regulamin jest zawieszony zbyt wysoko i jest nieczytelny, nawet dla aparatu fotograficznego z dobrym zooomem. Reguły gry powinny być jasne. Wystarczy tylko info przy koprcie, że parking jest płatny także dla niepełnosprawnych, by pobrać bilet lub odjechać, a miejsce oznaczyć najbliżej parkomatu. No cóż... inwalidom z niepełnosprawnością ruchową ( a takim przecież wydaje się karty parkingowe) nie jest w życiu łatwo, a leczenie i rehabilitacja jest kosztowna i tym bardziej przykre jest takie traktowanie. Sytuacja miała miejsce, gdy załatwialiśmy miejsce w pobliskim hotelu. Ciekawe, że samochód parkujący po nas w tym samym miejscu, i to bez widocznej karty i bez biletu z parkomatu nie otrzymal kary do zapłaty

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas