Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: nowe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej także dla osób z niepełnosprawnością

04.08.2021
Autor: inf. prasowa
dwóch mężczyzn i pośrodku kobieta siedzą przy stole konferencyjnym

Umowa na projekt i budowę Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce podpisana. Będzie to placówka łącząca pokolenia i odpowiadająca na potrzeby lokalnej społeczności. Koszt inwestycji to ponad 31 mln zł.

- Placówka będzie miejscem spotkań i wsparcia dla różnych grup. Najmłodsi mieszkańcy dzielnicy spotkają się z najstarszymi. Osoby o szczególnych potrzebach znajdą  profesjonalną i dostosowaną do potrzeb opiekę. Jestem pewna, że będzie to ważne miejsce na mapie Warszawy i Białołęki – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej będzie integrować osoby w różnym wieku – dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Dlatego w wymaganiach projektowych uwzględniono konieczność zaprojektowania zewnętrznych miejsc wspólnych – ogrodu społecznościowego, sensorycznego lub siłowni plenerowej.

- Swoje miejsce znajdą tu zarówno seniorzy, jak i najmłodsze dzieci z Białołęki – mówi Anna Majchrzak, zastępca burmistrza dzielnicy Białołęka. 

- Dzięki temu powstanie zupełnie nowa formuła placówki społecznej o otwartym, międzypokoleniowym charakterze – dodaje Grzegorz Kuca, burmistrz dzielnicy Białołęka.

W CAM-ie przy ul. Ceramicznej seniorzy będą mieć zapewnioną opiekę przez osiem godzin dziennie oraz ciepły posiłek. Będą mogli rozwijać także swoje zainteresowania i uczestniczyć w zajęciach utrzymujących sprawność fizyczną. W budynku znajdzie się również żłobek dla 150 dzieci.

Także dla osób z niepełnosprawnością

CAM będzie również miejscem otwartym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Oprócz profesjonalnej opieki podopieczni będą mogli uczestniczyć w zajęciach treningowych, przystosowujących do samodzielności. Przestrzeń będzie zaprojektowana tak, aby nie było wokół rozpraszających bodźców, intensywnego światła – bardzo uciążliwych dla osób z autyzmem.

Działka pod inwestycję jest zadrzewiona, więc konieczne będzie usunięcie części drzew, jednak wyłoniony wykonawca został poinformowany, że wycinkę należy ograniczyć do niezbędnego minimum, tak by na terenie CAM-u pozostało możliwie najwięcej zieleni. Liczba i rodzaj drzew przeznaczonych do wycięcia zostanie określona w dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Na miejsca wyciętych drzew zostaną nasadzone nowe.

Za realizację zadania w trybie projektuj i buduj odpowiadać będzie konsorcjum firm PBO Śląsk i MTM Budownictwo. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na pierwszy kwartał 2022 r., a finalizacja inwestycji na trzeci kwartał 2023 r. Koszt inwestycji wyniesie ponad 31 milionów złotych brutto.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas