Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Refundacja sprzętu urologicznego

12.05.2014
Autor: Dominika Brendel
Źródło: Integracja 1/2014

Warto wiedzieć, że weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Stało się to po wielu postulatach i staraniach organizacji zrzeszających w Polsce pacjentów z niepełnosprawnością po urazach rdzenia kręgowego, z rozszczepem kręgosłupa i przepukliną oponowo-rdzeniową. Kierowali je oni do Ministerstwa Zdrowia w sprawie dostępności do najbardziej nowoczesnego i bezpiecznego rozwiązania w postaci jednorazowych cewników hydrofilowych, przewidzianych dla dorosłych i dzieci stosujących cewnikowanie przerywane jako metodę opróżniania pęcherza. W rozporządzeniu są widoczne pozytywne zmiany.

Cewniki jednorazowe

Nowe rozporządzenie daje możliwość używania nowoczesnych i bezpiecznych cewników hydrofilowych (kod P96). Osoby z zatrzymaniem (lub zaleganiem) moczu, stosujące metodę cewnikowania przerywane go przy użyciu cewników jednorazowych, mogą w ramach limitu: 144 zł na miesiąc z 30-procentową odpłatnością – odebrać miesięcznie do ok. 27 szt. cewników hydrofilowych.

Chłopiec na wózku
Fot.: mat. firmy Coloplast

Za wprowadzenie powyższej zmiany w rozporządzeniu polscy pacjenci są niezmiernie wdzięczni. Limit ten wciąż jest jednak dość niski w skali miesiąca i potrzeb pacjenta. Nie spełnia to również standardów rekomendowanych przez polskie i międzynarodowe wytyczne, w których pacjentom zaleca się od czterech
do sześciu cewnikowań dziennie.

Osoby z niepełnosprawnością, które na co dzień korzystają ze sprzętu urologicznego koniecznego przy zaburzeniach w oddawaniu moczu (zatrzymania czy nietrzymania moczu), muszą, niestety, dopłacać. Odpłatność 30-procentowa jest dla nich zbyt wysoka. Polscy pacjenci muszą dopłacać do tego typu sprzętu jako nieliczni w Europie.

Cewniki hydrofilowe do cewnikowania przerywanego zakłada się dużo szybciej i łatwiej niż te starej generacji (tzw. cewniki jednorazowe niepowlekane) – a koszt potrzebnych materiałów dodatkowych sprawia, że założenie tradycyjnego cewnika kosztuje więcej.

W Polsce od lat refundowane są tradycyjne (niepowlekane) cewniki, które kosztują około 1 zł. Aby je założyć bez powodowania zranień cewki moczowej, pacjent musi dokupić sterylny żel nawilżający. Równomierne pokrycie cewnika żelem jest bardzo trudne, a ponadto łatwo jest go zakazić. Cewniki hydrofilowe nowej generacji są pokryte żelem i gotowe do użycia, ale ich koszt to 6–7 zł za sztukę. Niemniej jednak ich stosowanie w sumie jest tańsze i bezpieczniejsze, gdyż nie wymagają środków pomocniczych, a przy tym rzadziej dochodzi do trudnych w leczeniu powikłań związanych z zakażeniami dróg moczowych, prowadzących do zaburzeń w funkcjonowaniu nerek.

Cewniki zewnętrzne

W związku z refundacją cewników zewnętrznych dokonano zmiany z limitu miesięcznego 120 zł na ilościowy: limit refundacji za 1 szt. to 4 zł; maks. do 30 szt. na miesiąc z 30-proc. odpłatnością pacjenta.

Worki do zbiórki moczu

Widoczne są korzystne zmiany wobec osób używających worków do zbiórki moczu (kod P97), w przypadku których została zniesiona 30-procentowa odpłatność dla pacjenta. Obecnie pacjentom przysługuje rezwalają żyć godnie, bez obawy niekontrolowanego wycieku moczu w miejscu publicznym lub w gronie przyjaciół.

Polscy pacjenci patrzą z nadzieją na zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia, licząc na zwiększenie limitu ilościowego oraz kwotowego jednorazowych cewników hydrofilowych oraz większe zrozumienie ich potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Rodzaj produktu Stary kod Nowy kod Limit Odpłatność
Cewniki zewnętrzne 9241.01 P94 4 zł/szt. do 30 szt./miesiąc 30%
Cewniki hydrofilowe 9241.03 P96 144 zł/miesiąc 30%
Worki do zbiórki moczu 9246.01 P97 6,50 zł/szt. do 12 szt./miesiąc 0%
Nefrostomia 9246.02 P98 120 zł do 12 szt./miesiąc 0%
 
UWAGA! Wraz z nowym rozporządzeniem zmieniają się także kody. Od 2 stycznia 2014 r. powyższe nowe kody są kodami obowiązującymi na zleceniach na zaopatrzenie.

Materiał przygotowany przez firmę Coloplast
 

Komentarz

  • cewniki zewnetrzne
    JAN GAJDA
    27.08.2015, 13:30
    Niekorzystne warunki zakupu cewników zewnetrznych ceny cewników są 5.5-5 .8zł.więc trzeba dopłacić różnice od 4zł i 30procent od 4zł wynosi to2.7-3.0zł za sztuke

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas