Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Festiwal Ojce i Dziatki po raz kolejny nad Bałtykiem!

19.07.2021
Autor: inf. pras.
duży niebieski miś, za nim idzie mały miś

Po Warszawie, Radomiu i Katowicach na trasie festiwalu czas Pomorze – Sopot (23-24 lipca) oraz Gdynię (14 sierpnia). To tu organizatorzy planują szereg spotkań i warsztatów, w tym również dla dzieci wysoko wrażliwych oraz z niepełnosprawnościami: spektrum autyzmu, głuchych, niewidomych, a także z niepełnosprawnością ruchową. Portal Niepelnosprawni.pl i magazyn „Integracja” objęły wydarzenie patronatem medialnym.

Rezerwacja miejsc na wszystkie wydarzenia odbywa się drogą mailową: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Zapotrzebowanie na asystentów i tłumacza PJM należy zgłaszać w formularzu rejestracyjnym minimum 7 dni przed wydarzeniem. W wypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami organizatorzy proszą o kontakt w celu dobrania odpowiednich warsztatów.

Program dla Sopotu

„Czytanie pełne skarbów!”

Warsztaty dla dzieci wysoko wrażliwych z Małgorzatą Swędrowską

Termin: 23.07.2021, godz. 10:00-11:00
Miejsce: Sopoteka
Wiek: 4+

Drodzy rodzice, dziadkowie!

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy dostosowują wydarzenia do dzieci ze szczególnymi potrzebami. Warsztaty na podstawie książek „Moja mama, mój tata”, „Moja babcia, mój dziadek”, „Moja siostra, mój brat” są przygotowane z myślą o dzieciach wysoko wrażliwych.

Poprzez zabawę wspomagają integrację sensoryczną i rozwijają koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. Nie zabraknie zabaw rytmicznych, językowych, rozwijających słuch fonematyczny, a także masażyków na plecach lub zabaw ruchowych w powietrzu.

Małe grupy pozwalają na pracę we własnym tempie i na poszanowanie indywidualnych potrzeb dzieci.

Młody poszukiwaczu przygód!

Czy chciałbyś zostać najprawdziwszym poszukiwaczem skarbów? To wymaga wiele odwagi, ale na pewno Ci jej nie zabraknie! A czy zastanawiałeś się, jak powinien wyglądać Twój wymarzony skarb? Coś, co będzie najcenniejsze na świecie? Przyjdź i przekonaj się, jakie skarby odnajdziesz.

„Baśniowe stwory”

Warsztaty dla dzieci ze spektrum autyzmu z Marcinem Minorem 

Termin: 23.07.2021, godz. 12:00-13:00
Miejsce: Sopoteka 
Wiek: 6+

Drodzy rodzice, dziadkowie!

Podczas warsztatów razem z dziećmi będziemy tworzyć wymyślone światy za pomocą kolorowych tuszy, pasteli, węgla drzewnego. Bazą do poszukiwań baśniowych postaci będą stworzone wspólnie drzewa i kolorowe plamy. To z nich, dzięki naszej fantazji, powstaną niesamowite ptaki, śmieszne i dziwaczne stworki i potworki. Tu najważniejsza będzie kreatywność, którą ma każde dziecko, nawet te bardzo nieśmiałe. Żadne umiejętności nie są wymagane. I choć zdecydowanie nie będziemy dążyć do perfekcji, to jednak przekonacie się Państwo, że każda praca finalnie będzie wyjątkowa i zaskakująca.

Warsztaty dla grup zorganizowanych lub rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. Uczestnicy podczas warsztatu wykonują różne działania sensoryczne. Poznają faktury, zapachy, wykonując własną pracę plastyczną. Małe grupy pozwalają na pracę we własnym tempie i na poszanowanie indywidualnych potrzeb dzieci.

Młody poszukiwaczu przygód!

To tajemnicza wyprawa artystyczna w poszukiwaniu leśnych stworów. Narzędziami badawczymi nie będą tym razem lornetka i siatka, a słomki, tusze, pastele i węgiel rysunkowy. Będziemy wydmuchiwać przez słomki zaczarowane drzewa, gałęzie, a w nich... kto tam się kryje? Dzięki fantazji odnajdziemy każdego stworka, każdego ptaszka.

Ostry Dyżur Literacki

Akcja dla dzieci z niepełnosprawnością (szczególnie ruchu, słuchu, wzroku)

Termin: 23.07.2021, godz. 11:00-13:00
Miejsce: Sopoteka
Wiek: 7+

Drodzy rodzice, dziadkowie!

Po raz pierwszy eksperci Ostrego Dyżuru Literackiego spotkają się z dziećmi z niepełnosprawnościami. Tłumacz PJM będzie towarzyszył akcji przez cały czas jej trwania, by umożliwić kontakt dzieci niesłyszącym z festiwalowymi lekarzami, którzy po krótkim wywiadzie, zapisują na receptach książki. Dla osób niewidomych natomiast eksperci przygotowani są na rekomendacje audiobooków. Jeśli wydaje się czasem, że dzieci mają uczulenie na lektury szkolne albo w ogóle na książki, nie mogą skoncentrować się na słuchanej fabule albo trudno im dotrzeć do tych, pasujących do zainteresowań, warto odwiedzić Ostry Dyżur Literacki. 

Młody poszukiwaczu przygód!

Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko cię swędzi, oczy same się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki.

Klub młodych przyrodników 

Termin: 24.07.2021, godz. 16:00-17:00
Miejsce: Sopoteka
Wiek: 6+

Drodzy rodzice, dziadkowie!

Rozbudzanie zainteresowania światem natury to najlepsza lekcja biologii i ekologii w  jednym. Dziecko, które pokocha naturę, będzie się o nią troszczyć i to nie z obowiązku, a z potrzeby serca.

Młody przyrodniku!

W czasie warsztatów poznasz niezwykłe gatunki ptaków, ich język i zwyczaje, weźmiesz udział w grze, a na koniec zdobędziesz specjalną legitymację młodego przyrodnika!

Program dla Gdyni

Spacer Literacki po Muzeum Emigracji w Gdyni

Termin: 14.08.2021, godz. 12:30- 14:30
Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni
Wiek: 6+

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Emigracji w Gdyni tłumaczone na PJM. W sobotę 14 sierpnia 2021 o godz. 12.30 wraz z edukatorką muzeum poznamy najciekawsze zakamarki wystawy, zobaczymy olbrzymi statek i dowiemy się jak wyglądał rejs do Ameryki ponad 100 lat temu!

Wydarzenie bezpłatne. Obowiązują zapisy. Zapisy na wydarzenie pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl.

Ostry Dyżur Literacki z tłumaczem PJM

Termin: 14.08.2021, godz. 13:00-15:00
Miejsce: Muzeum Emigracji w Gdyni
Wiek: 6+

Młody poszukiwaczu przygód!

Czy zdarza się, że przy lekturach szkolnych wszystko cię swędzi, oczy same się zamykają i podejrzewasz, że masz uczulenie na nudne historie? Jeśli tak, przyjdź i odbierz receptę literacką na fantastyczne książki lub audiobooki.

Drodzy rodzice, dziadkowie!

Eksperci Ostrego Dyżuru Literackiego przepisują książki na recepty. Rekomendują najlepsze tytuły dla dzieci. Tłumacz PJM będzie towarzyszył akcji przez cały czas jej trwania, by umożliwić kontakt dzieci niesłyszącym z festiwalowymi lekarzami. Dla osób niewidomych natomiast eksperci przygotowani są na rekomendacje audiobooków.

Wydarzenie dostępne dla głuchych osób. Podczas wydarzenia cały czas dostępny tłumacz PJM. Zapisy na wydarzenie dostępne pod adresem rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl.

Szczegółowy program wszystkich trójmiejskich wydarzeń festiwalowych dla dzieci ze specjalnymi potrzebami: ojceidziatki.pl.


Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „Ojce i Dziatki- festiwal dostępny dla każdego dziecka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura dostępna 2021.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas