Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jubileusz nie dla dzieci z niepełnosprawnością? Skandaliczna sytuacja w Łukowie

02.06.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
Źródło: Tok Fm
uczeń siedzi w ławce i rysuje

- Tylko jak dziecko jest leżące, z porażeniem czterokończynowym, które nic nie rozumie, nie słyszy, to wiadomo, że nie ma sensu, żeby takie dzieciątko było na uroczystości – tak Danuta Kowal, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Ośrodka Rewalidacyjnego w Łukowie tłumaczyła Radiu Tok Fm to, dlaczego dzieci z niepełnosprawnościami nie mogą uczestniczyć w gali z okazji Jubileuszu szkoły. Udział w uroczystości zapowiedział m.in. Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek.

Jak donosi radio Tok FM zatrudnieni w placówkach nauczyciele mieli przekazać rodzicom, że w związku z uroczystościami jubieluszowymi mają zabrać wcześniej niż zwykle (do godz. 12) uczniów z klas I-III, ale też wszystkie dzieci z Ośrodka Rewalidacyjnego.

„Dlaczego mamy wykluczać dzieci?”

- Dzieci w tym ośrodku to osoby m.in. z porażeniem mózgowym, niejednokrotnie leżące, ale też z innymi niepełnosprawnościami. Część z nich czasami pluje, ślini się, zdarza się krzyk, agresja. Ale jakie to ma znaczenie? To są wychowankowie naszej szkoły. Kochamy ich, wychowujemy, uczymy. Dlaczego z tego powodu, że przyjeżdża minister czy inna „świta” mamy je wykluczać? – mówił w rozmowie z radiem jeden z nauczycieli.

Parking tylko dla gości

Kolejne ograniczenie przyjęte przez szkołę dotyczy parkingu. Od godziny 12 ma on służyć jedynie gościom szkoły. Oznacza, to że rodzice dzieci o najpoważniejszych niepełnosprawnościach, które nie mogą samodzielnie opuścić budynku, muszą je do tego czasu zabrać ze szkoły.

„Nie ma sensu, żeby takie dzieciątko było”

Dyrektor Danuta Kowal tłumaczy przyjęte ograniczenia względami sanitarnymi.

- Ze względów pandemicznych musimy dokonać pewnej klasyfikacji - rodzic z dzieckiem ma prawo być na korytarzu. Tylko jak dziecko jest leżące, z porażeniem czterokończynowym, które nic nie rozumie, nie słyszy, to wiadomo, że nie ma sensu, żeby takie dzieciątko było – stwierdziła w rozmowie z radiem Tok FM.

Opisana przez tę stację sytuacja wywołała burzę w mediach społecznościowych.

Twitter zawrzał

„Nie mam więcej pytań... segregacja zamiast edukacji włączającej...” – skomentowała na Twitterze sprawę posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.

„Co prawda jesteśmy przeciwko aborcji, ale lepiej, żeby dzieci z niepełnosprawnościami nie obnosiły się ze swoim istnieniem. Minister Czarnek mógłby tego nie wytrzymać” – skomentował z kolei Wojciech Sawicki znany szerzej jako DJ Carpigiani.

Dr hab. Paweł Kubicki, socjolog i ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej zwrócił uwagę, że tego typu podejście wiąże się z segregacyjnym modelem edukacji.

„I jakbym miał podać przykład edukacja włączająca > edukacja segregacyjna to właśnie mentalność. W szkole ogólnodostępnej nawet siłowo i w bólach, ale władze szkolne musiały dokonać jakiejś refleksji i zrozumienia potrzeb ucznia z niepełnosprawnością, w specjalnej tylko mogły” – napisał na Twitterze.

Aktualizacja, 11:37

Przemysław Czarnek spotka się z dziećmi z niepełnosprawnością

Sprawa dotarła do przedstawicieli rządu, w tym do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Pawła Wdówika. Za pośrednictwem Twittera poinformował o planach ministra edukacji.

„Potwierdzam, że minister nie ma z tym nic wspólnego. Jedzie do Łukowa i w pierwszej kolejności spotka się z dziećmi najbardziej niepełnosprawnymi” – napisał.

Ministerstwo zabiera głos  

W sprawie sytuacji w Łukowie głos zabrało na Twitterze Ministerstwo Edukacji i Nauki:

„Święto szkoły - Zespołu Placówek w #Łuków to najważniejsza uroczystość dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Dyrektor placówki poinformował rodziców, że dziś na terenie szkoły obędą się uroczystości rocznicowe i dzieci mogą w nich uczestniczyć.”

„Z oburzeniem przyjmujemy awanturę wywołaną sztucznie przez media związane w Gazetą Wyborczą. To nieporozumienie i nie pierwsza już sytuacja, w której kosztem dzieci z niepełnosprawnościami próbuje się rozpętać awanturę polityczną.”

„Szkoły takie jak Zespół Placówek w #Łuków są szczególnie ważne dla systemu oświaty. Pomoc, naukę i wychowanie otrzymują dzieci, które tego szczególnie potrzebują. Kadra pedagogiczna w tego typu placówkach to specjaliści, którzy powinni być w szczególny sposób chronieni.”

W szkole w Łukowie odbyły się uroczystości rocznicowe. Minister Przemysław Czarnek spotkał się z uczniami z niepełnosprawnością. Ministerstwo zaprezentowało zdjęcia z wydarzenia na swoim koncie na Twitterze.

 

Komentarz

  • Zdziwienie?
    Keraj
    02.06.2021, 12:11
    A czy to pierwszy przypadek takiego podłego traktowania ON? Przykład idzie z samej góry! A jak pisowski rząd potraktował protestujacych w sejmie? To jakie pretensje do dyrektor osrodka? Dla niej to być albo nie być, a jak glowny góru oświaty by się obraził? Dziś pozostalo jedno wyjscie dla dyrektorki - wy....... lić z pracy i zakazać pracy w edukacji!

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas