Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szczepienia dla osób niesamodzielnych. Przypominamy, jak to zrobić

27.05.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
męskie ręce na kierownicy i skrzyni biegów podczas jazdy

Obecnie działa w Polsce 125 wyjazdowych zespołów szczepiennych – informuje nas NFZ. Przypominamy,  jak skorzystać z możliwości zaszczepienia przeciw COVID-19 w domu.

Wyjazdowe zespoły szczepienne przeznaczone są dla osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą udać się do punktu szczepień, dla osób niesamodzielnych, leżących.

- Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, zadeklarowały gotowość, w razie potrzeby, zaszczepienia pacjentów w domach – mówi Sylwia Wądrzyk, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak skorzystać z wyjazdowego zespołu szczepień?

 1. Najpierw należy skontaktować się ze swoją przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Należy pamiętać, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet czy infolinię 989, a tylko poprzez bezpośredni kontakt z przychodnią lub pielęgniarką.

 2. Przychodnia lub pielęgniarka sprawdza czy zgłoszony pacjent ma wystawione e-skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, wystawi je lekarz POZ.

 3. Podstawą do zakwalifikowania do szczepienia wyjazdowego są:

 • dokumentacja medyczna i wiedza lekarza / pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta lub
 • teleporada lub
 • wywiad z opiekunem pacjenta.
 1. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do szczepienia, wtedy przychodnia lub pielęgniarka zgłasza taką informację do wyjazdowego punktu szczepień.

 2. Mogą oni także bezpośrednio poinformować o tym osobę leżącą lub jej opiekuna, i wtedy sami kontaktują się z wyjazdowym punktem szczepień.

 3. Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.

 4. O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.

 5. Po zaszczepieniu zespół wyjazdowy co najmniej przez 15 min. obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Transport na szczepienia

Przypominamy także o możliwości skorzystania z transportu na szczepienia, organizowanego przez gminy. Osoba mająca trudności z samodzielnym dotarciem do punktu stacjonarnego, zostanie tam przywieziona, a po szczepieniu odwieziona do domu.

Kto może skorzystać?

 • Osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
 • osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich;
 • osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Najpierw należy zarejestrować się na szczepienie:

 • poprzez infolinię 989,
 • internet lub
 • bezpośrednio w punkcie szczepień, a dopiero potem umówić transport.

Szczegółowe informacje na stronie gov.pl. 

Numery do gminnych infolinii w sprawie dowozu na szczepienia.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas