Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Trwa nabór pacjentów onkologicznych na obozy Bátor Tábor

11.03.2014
Źródło: inf. prasowa

Do najbliższego piątku, 14 marca, w 9 centrach onkologicznych w Polsce trwa nabór dzieci zainteresowanych udziałem w kolejnej edycji wyjazdów wakacyjnych organizowanych przez Fundację Bátor Tábor. Małych pacjentów już po raz czternasty ugości węgierska miejscowość Hatvan, połozona 60 km od Budapesztu.

Letnie obozy Fundacji Bátor Tábor od lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W każdej edycji uczestniczy kilkusetosobowa grupa małych pacjentów w wieku  7-18 lat, którzy zakończyli już leczenie onkologiczne (w ciągu ostatnich 5 lat), są w jego trakcie lub – ze względu na problemy zdrowotne i konieczność stałej opieki medycznej – nie mogliby uczestniczyć w tradycyjnych wyjazdach wakacyjnych.

Rodzice nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem dzieci w obozie. Podczas wyjazdów z Fundacją Bátor Tábor dzieci są pod stałą opiekę medyczną, mają zapewnione zabiegi rehabilitacyjne wymagane w trakcie terapii oraz sprzęt niezbędny do podawania leków.

Aby dołączyć do drużyny Fundacji Bátor Tábor i wziąć udział w obozie w Hatvan, należy zgłosić się do jednego z 9 centrów onkologicznych: w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku lub Szczecinie. Termin rejestracji upływa 14 marca 2014 r.
–  Z roku na rok wśród naszych podopiecznych obserwujemy coraz większe zainteresowanie udziałem w obozach Bátor Tábor. Uczestnictwo w tych wyjazdach pomaga małym pacjentom zapomnieć o sali szpitalnej, w której przebywają przez większość czasu, oraz o obciążającym leczeniu. Rezultaty tygodniowego pobytu w Hatvan są widoczne na długo po powrocie dzieci do Polski. Obozowicze dostrzegają, iż mogą funkcjonować jak ich zdrowi rówieśnicy, wykonywać te same aktywności oraz uczestniczyć w wielu atrakcyjnych zabawach. To wszystko stanowi dla nich istotną motywację do dalszej walki z chorobą – mówi lek. med. Anna Panasiuk z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa, Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Siła do działania

Obozy  Fundacji Bátor Tábor to zjawisko unikalne na skalę światową. Niezliczone aktywności, zajęcia ruchowe oraz pozytywne wyzwania czekające na uczestników sprawiają, że dzieci zyskują większą pewność siebie i motywację do dalszych działań. Jednocześnie mali pacjenci zapominają o wszelkich uciążliwościach związanych z chorobą. Niezwykle istotną rolę odgrywają wolontariusze, nazywani w języku obozowym cimborami. Ich energia, zaangażowanie, a także pozytywne emocje przekazywanie dzieciom wpływają na magiczną atmosferę w Hatvan. Oni sami także zyskują na udziale w przedsięwzięciu.

 – Bátor Tabor poszerza Twoje granice. Zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym.
Po przepracowanym dniu wystarczy kilka godzin snu, żebyś następnego dnia z takim samym zapałem robił to, co do ciebie należy. Dowiedziałem się o sobie wielu rzeczy, których nawet bym się
nie spodziewał. 10 dni pobytu w Hatvan to była taka podróż w samopoznanie – powiedział Máté Nándorfi, wolontariusz uczestniczący w jednej z edycji międzynarodowych obozów.

– Jednej małej obozowiczki nie zapomnę nigdy. Podczas podróży nie odezwała się ani słowem. Kiedy dotarłyśmy do Hatvan i bramy obozu się przed nią otworzyły, otworzyła się i ona sama. Pierwsze,
co powiedziała, to: „Nigdy nie widziałam tak dużego placu zabaw!”. Od tego czasu przestawała mówić tylko wtedy, kiedy spała. Każdy program był dla niej nowym przeżyciem. Nigdy wcześniej nie miała szansy strzelać z łuku, wspinać się po ściance, wywoływać zdjęć czy głaskać szynszyli. Z nieśmiałego i zamkniętego w sobie dziecka w ciągu 7 dni stała się uśmiechniętą, gadatliwą i pewną siebie dziewczynką. Dziś ma 10 lat, z czego 5 spędziła w szpitalu – wspomina Jagoda Borkowska, polska wolontariuszka Fundacji Bátor Tábor.

Zgłoszenia w 9 miastach

Nabór dzieci na letnie obozy Fundacji Bátor Tábor prowadzony jest w 9 centrach onkologicznych:  w Bydgoszczy  – w Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu im. M. Kopernika; Lublinie – w Klinice Hematologii Onkologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego; Warszawie – w Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej WUM; Poznaniu – w Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej; Białymstoku – w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Im. L. Zamenhofa, Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej; Gdańsku – w Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej UCK; Szczecinie – w Klinice Pediatrii i Hematologii i Onkologii Dziecięcej; Wrocławiu – w Katedrze i Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Akademii Medycznej Wrocław; Krakowie – w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej USD.

Więcej informacji na temat Fundacji Bátor Tábor można znaleźć na stronie www.batortabor.hu/pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas