Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orły 2014: wielki tryumf „Chce się żyć” i „Dziewczyny z szafy”

11.03.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: legalnakultura.pl, pnf.pl

Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska i Najlepszy Scenariusz – w tych kategoriach zdobył Polskie Nagrody Filmowe Orły 2014 film „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Jeśli doliczymy do tego nagrodę w kategorii Odkrycie Roku dla Bodo Koxa za reżyserię  filmu „Dziewczyna z szafy”, to możemy śmiało powiedzieć, że rok 2013 należał do filmów o tematyce niepełnosprawności.

Dawid Ogrodnik, odtwórca roli cierpiącego na porażenie mózgowe Mateusza, pokonał w swojej kategorii takich aktorów, jak Robert Więckiewicz (nominowany za rolę Lecha Wałęsy w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy) i Janusz Gajos ("Układ zamknięty"). Warto nadmienić, że statuetka Orła to już kolejna prestiżowa nagroda dla Ogrodnika; młodego aktora, którego krytycy określają jako nadzieję polskiej kinematografii. Wcześniej aktor otrzymał Paszport Polityki, a film, który przyniósł mu sukces, Grand Prix dla Najlepszego Filmu, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu oraz Srebrne Lwy i Nagrodę Publiczności podczas festiwalu w Gdyni.

Dawid Ogrodnik, odtwórca roli Mateusza
Dawid Ogrodnik, odtwórca roli Mateusza w filmie "Chce się żyć", fot.: mat. prasowe Kino Świat

Podczas rozdania Orłów 2014 nagrodzeni zostali również odtwórca roli ojca Mateusza – rewelacyjny Arkadiusz Jakubik – i Anna Nehrebecka, grająca nauczycielkę, która odkryła sposób porozumiewania się z Mateuszem. Niespodzianką nie była również nagroda za najlepszy scenariusz; przyznano ją Maciejowi Pieprzycy, choć konkurencja w postaci "Idy" Pawła Pawlikowskiego (nagroda za reżyserię i dla najlepszego filmu) i "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego nie należała do najsłabszych.

O ogromnej popularności tego nie łatwego przecież filmu świadczy to, że otrzymał również Nagrodę Publiczności, o której przyznaniu decydują użytkownicy największego portalu filmowego w Polsce - Filmweb.pl. Więcej o „Chce się żyć” – tutaj.

Wczorajsza Gala była również świętem dla Bodo Koxa, uznanego przez jury za odkrycie roku za film „Dziewczyna z szafy”. Kox też nie miał łatwego zadania – oprócz niego  nominowani do tej nagrodybyli Agata Trzebuchowska, grająca tytułową rolę w filmie "Ida", i autor zdjęć do tego wybitnego obrazu Łukasz Żal. To, że nagroda ta trafiła do autora „Dziewczyny z szafy”, jest warte podkreślenia choćby z tego względu, że film porusza trudny temat zaburzeń psychicznych i autyzmu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas