Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ruszyła rekrutacja do projektu wsparcia osób z niepełnosprawnościami Fundacji „Potrafię Pomóc” na Dolnym Śląsku

10.05.2021
Autor: inf. pras., fot. pixabay.com
cztery ręce położone jedna na drugiej w geście braterstwa

180 mieszkańców Dolnego Śląska i kilkanaście rodzajów wsparcia do wyboru! Takie możliwości daje projekt „Interdyscyplinarna pomoc dla samodzielności”, do którego wrocławska Fundacja „Potrafię Pomóc” właśnie rozpoczęła rekrutację – na razie dla dzieci i młodzieży, wkrótce – także dla dorosłych. Pomoc – dzięki wsparciu z PFRON – będzie bezpłatna.

Kto może się zgłosić?

Ze wsparcia skorzystać będą mogli dorośli i dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, mieszkańcy powiatów: jaworskiego, Legnicy, legnickiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, Wrocławia, wrocławskiego.

Wśród proponowanych terapii są: logopedia, mieszkanie treningowe, poradnictwo prawne, psychologia, RehaManager, Sala Doświadczania Świata – Snoezelen, terapia behawioralna, terapia integracji sensorycznej, terapia NDT-Bobath, terapia ręki, terapia widzenia – optometria, terapia Vojty, terapia zajęciowa. Możliwe, że oferta zostanie rozszerzona.

Zajęcia prowadzone będą w działającym od połowy lutego, pierwszym w Polsce Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego, które Fundacja „Potrafię Pomóc” utworzyła przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. Więcej informacji o Centrum znajduje się na stronie internetowej.

Informacje o rekrutacji do projektu, szczegóły i potrzebne dokumenty można znaleźć na stronie Fundacji, w razie pytań można zadzwonić pod numer: tel.:+48 603 388 811 (w godzinach 8.00 – 16.00 od poniedziałku do piątku) lub napisać: projektpfron@potrafiepomoc.org.

Rodzaje wsparcia

Realizacja projektu „IInterdyscyplinarna pomoc dla samodzielności” potrwa do końca marca 2022 roku. Projekt dołącza do innych tegorocznych propozycji Fundacji, które zwiększają samodzielność, wspierają osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, a także kadrę. Oto niektóre z nich.

„Rozmowa bez barier w czasie pandemii Covid-19”

To konsultacje psychologiczne dla osób z niepełnosprawnościami, a także ich opiekunów, rodziców, kadry pracującej z osobami z niepełnosprawnościami. Pomoc dotyczy mieszkańców całej Polski. Z konsultacji można korzystać bezpośrednio, we Wrocławiu – w Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego lub online (Zoom) i przez telefon.

Do połowy tego roku Fundacja przewidziała ponad 250 takich spotkań. Rekrutacja do projektu już się zakończyła. W czasie pandemii wiele osób z niepełnosprawnościami musiało przerwać dotychczasowe zajęcia: psychoterapię, spotkania w ramach grup wsparcia, terapie grupowe, różnego rodzaju treningi czy integrację sensoryczną. Teraz ci, którzy w związku z sytuacją wywołaną przez zagrożenie koronawirusem, odczuwają lęk, mogą liczyć na profesjonalną pomoc. Konsultacje są bezpłatne – projekt finansowany jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” 

To bezpłatna pomoc asystenta m.in. w zakupach, podczas wizyty w banku, w urzędzie, w kinie czy w teatrze, wsparcie przy wykonywaniu codziennych czynności dla osób dorosłych oraz dzieci z niepełnosprawnościami z gminy Wrocław. To bardzo potrzebna i oczekiwana przez rodziców, krewnych, opiekunów i osoby z niepełnosprawnościami forma wsparcia. Korzysta niej ponad 40 osób.

Projekt finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego w ramach zadania Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”, potrwa do końca tego roku.

„Opieka wytchnieniowa w gminie Wrocław”

To bezpłatny projekt skierowany do osób z niepełnosprawnościami z Wrocławia i ich opiekunów. Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej Fundacji „Potrafię Pomóc” oferuje osobom z niepełnosprawnościami tymczasową, całodobową, specjalistyczną opiekę. To szansa dla ich stałych opiekunów – rodziców, krewnych, małżonka - na tydzień lub dwa tygodnie oddechu od codziennych czynności: czas na urlop, wizytę u lekarza, pobyt w szpitalu czy po prostu – chwilę wytchnienia.

Projekt ruszył w lipcu 2019 roku, jest współfinansowany przez Gminę Wrocław. To już jego kolejna edycja. Rekrutacja prowadzona jest stale, szczegóły i formularze można znaleźć na stronie internetowej.

Fundacja „Potrafię Pomóc” jest organizacją pożytku publicznego. Może działać i pomagać między innymi dzięki wsparciu ludzi dobrego serca.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas