Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przewodnik po arenach sportowych

28.02.2014
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Przedstawiamy krótkie opisy obiektów, na których odbywać się będzie sportowa rywalizacja podczas XI Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich Soczi 2014. Zawody odbędą się w Klastrze Przybrzeżnym (tzw. część lodowa), zlokalizowanym w samym Soczi, oraz w Klastrze Górskim (tzw. część śniegowa), czyli w Krasnej Polanie, odległej o ok. 40 km od miasta.

 

Klaster Przybrzeżny

Stadion Olimpijski Fiszt

Obiekt może pomieścić 40 tys. widzów. Odbędą sie na nim ceremonie otwarcia i zamknięcia XI Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich Soczi 2014.

Zlokalizowany w Parku Olimpijskim na jego południowym skraju i nad brzegiem Morza Czarnego jest obiektem unikatowym na tle całej Rosji. Zbudowano wykorzystując awangardowe rozwiązania. Pierwszy raz bowiem do tak ogromnej konstrukcji użyto lekkich, lecz wytrzymałych materiałów - tak jest choćby w przypadku dachu, który wykonano z poliwęglanu.

Widok z zewnątrz Stadionu Olimpijskiego Fiszt
Stadion Olimpijski Fiszt, fot. all rights reserved by Sochi 2014 Winter Games

W pracach projektowych brali udział nie tylko architekci i inżynierowie, ale także konsultanci Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w organizacji przestrzeni publicznej przyjaznej osobom z niepełnosprawnościami.

Po zakończeniu igrzysk stadion będzie służył lokalnej drużynie piłkarskiej. Będą się na nim odbywać treningi i mecze piłki nożnej. Stadion może także służyć lokalnej społeczności jako scena koncertowa lub miejsce pokazów i widowisk.

 

Ice Cube Curling Center

Obiekt położony jest na obrzeżach Parku Olimpijskiego. Zaplanowano w nim turniej curlingu na wózkach.

Widok z zewnątrz na halę Ice Cube Curling Center
Ice Cube Curling Center, fot. all rights reserved by Sochi 2014 Winter Games

Arena może pomieścić 3 tys. widzów i została ukończona w roku 2012. Prosta forma bryły obiektu ma na celu wywołać wrażenie jasności i przejrzystości. Założenia architektonicznie nawiązują wprost do... tradycji demokratycznych.

Po igrzyskach w Rosji budynek najprawdopodobniej zostanie rozebrany. Hala lodowa jest bowiem konstrukcją składaną i będzie można ją przenieść w dowolne miejsce.

 

Szajba Arena

Tu odbędą się wszystkie mecze turnieju hokeja na sledżach. Szajba Arena ("Arena Krążka") jest cześcią kompleksu Parku Olimpijskiego. Została wybudowana w roku 2012, a na jej trybunach może zasiąść do 7 tys. widzów. Tak jak hala lodowa dla curlerów, konstrukcja budowli pozwala na jej rozebranie i postawienie w dowolnym innym miejscu.

Widok z zewnątrz hali Szajba Arena
Szajba Arena, fot. all rights reserved by Sochi 2014 Winter Games

Sama nazwa, jak i kształt budynku, nawiązuje do charakteru całych rosyjskich igrzysk zimowych. Wystrzelona Szajba – krążek - jest symbolem hokejowej walki. Hokejowy krążek reprezentuje także motyw siły, do którego odwołują się twórcy zimowych igrzysk roku 2014.

 

Klaster Górski

Rosa Chutor Alpine Resort

Znajdują się tu trasy do wszystkich konkurencji alpejskich: slalomu, slalomu giganta, super giganta, zjazdu i superkombinacji, a także do snowcrossu – jedynej konkurencji snowboardowej.

Na pierwszym planie kolejka górska, niżej zaśnieżony stok, w tle ośnieżone góry.
Rosa Chutor Alpine Resort, fot. all rights reserved by Sochi 2014 Winter Games

Arena pomieści 7,5 tys. widzów. Długość wszystkich tras to aż 20 km. Obiekt został rozbudowany specjalnie na potrzeby igrzysk. Prace zakończono w roku 2012.

Komplekst rozpościera się na powierzchni 1820 ha. Z przyczyn oczywistych jest największym i najlepiej zorganizowanym tego typu obiektem w północnym Kaukazie. Z racji swego unikatowego położenia i warunków klimatycznych, może się stać bardzo popularnym celem wypraw narciarskich amatorów białego szaleństwa z całego świata.

 

Laura Cross-country Ski & Biathlon Center

Tu odbędą się wszystkie konkurencje biegowe i biatlonowe. Bezpośrednią rywalizację będzie mogło obejrzeć jednorazowo do 7 tys. widzów. Obiekt położony ok. 6,5 km od Krasnej Polany. Jego budowę na potrzeby Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich zakończono w czerwcu 2013 roku.

Stadion do biatlonu i biegów narciarskich
Laura Cross-country Ski & Biathlon Center, fot. all rights reserved by Sochi 2014 Winter Games

Z miejscem tym związana jest legenda o miłości młodej pary: pięknej Laury i Murata. Jednak przeznaczeniem Laury było zamążpójście za starego księcia. Wobec tej konieczności dziewczyna wybiera inna drogę. Woli zginąć, niż żyć bez ukochanego i rzuca się w przepaść. Jej ukochany podąża w jej ślady, rzucając się w otchłań zimnych kaukaskich skał. Ciał nie znaleziono nigdy. Podobno sam Bóg, przepełniony smutkiem, zabrał je do swojego nieba, rozpostartego jak ornament nad szczytem Elbrusu.


Głównym sponsorem serwisu Soczi 2014 jest:

Logo Allianz

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas