Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę pracować w weekendy?

15.06.2021
Autor: K.

Chciałabym się zapytać, jak wygląda od strony prawnej praca osoby z umiarkowanym stopniem w kontekście ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz Kodeksu pracy. Przedstawię moją sytuację zawodową. Jestem zatrudniona na pełen etat w (...). Przedstawiłam pracodawcy orzeczenie wystawione przez PZON. Mam 36 dni urlopu wraz z rehabilitacyjnym. Mój problem polega na tym, że w obecnej sytuacji epidemicznej w kraju moja pani kierownik (pracuję w sekcji ..... ) chce, abym pracowała w weekendy w zamian za dzień wolny od pracy w dzień powszedni. Chciałabym wiedzieć, czy ja w ogóle mogę, a jeśli tak, to na jakich warunkach, pracować w weekendy. Nadmieniam, że orzeczenie mam z powodu wady serca. Chciałabym się dowiedzieć, czy muszę przedstawić pracodawcy zaświadczenie od swojego prowadzącego kardiologa bądź lekarza medycyny pracy zezwalające na wykonywanie obowiązków służbowych w dni wolne od pracy. Proszę o wyczerpującą odpowiedź.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15. 1. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

  • 2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
  • 3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Natomiast zgodnie z art. 16. w/w ustawy

  • 1.  Przepisów art. 15 nie stosuje się:
  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
  • 2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Z powyższych przepisów nie wynika zakaz pracy np. w soboty. Pracodawca musi jednak przestrzegać wszystkich przepisów prawa pracy dotyczących czasu pracy i odpoczynku oraz oczywiście powyższych przepisów dotyczących zatrudniania pracowników z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem; w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas