Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Parasnowboard

20.02.2014
Autor: Maciej Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Snowboard paraolimpijski ma najkrótszy rodowód w rodzinie sportów paraolimpijskich. Jest także najmłodszą dziedziną narciarstwa alpejskiego. Pierwszy konkurs paraolimpijski snowcrossu zostanie rozegrany w Soczi.

Do programu Igrzysk Paraolimpijskich sport ten został włączony dopiero w roku 2012. Jednym z propagatorów tego procesu był Kanadyjczyk Zach Beaumont, który w wieku 15 lat zapalał znicz X Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich Vancouver 2010.

Zawodnik z protezą nogi jedzie na desce snowboardowej
Parasnowboard jest najmłodszą konkurencją alpejską w programie Igrzysk Paraolimpijskich, fot. all rights reserved by Sochi 2014 Winter Games

Dwa z trzech

W snowboardzie dla osób z niepełnosprawnością rozgrywa się jedną konkurencję dla osób stojących. Jest nią snowcross (snowboard cross). Każdy snowboardzista wykonuje samotnie trzy zjazdy na specjalnie przygotowanej trasie crossowej. Jego rezultatem jest czas dwóch najlepszych przejazdów. Rezultaty porównuje się i wygrywa zawodnik, który uzyska najkrótszy czas przejazdu.

Zawodnik z protezą nogi zjeżdża po śniegu na desce snowboardowej
Wygrywa zawodnik z najkrótszym czasem dwóch z trzech przejazdów, fot. all rights reserved by Sochi 2014 Winter Games

Na razie snowboard paraolimpijski uprawiany jest w 10 krajach, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, we Włoszech i w Holandii.


Głównym sponsorem serwisu Soczi 2014 jest:

Logo Allianz

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Adaptive
    Gosia
    13.10.2016, 00:46
    Warto może dodac, że Polska miała swojego reprezentanta w tej dyscyplinie podczas Paraolimpiady w Sochi i sport ten jest z powodzeniem uprawiany w kraju nad Wisła.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas