Zmiana stopnia niepełnosprawności przez komisję ds. orzekania o niepełnosprawności
Mam 60 l, 2 wypadki samochodowe (w 1994 - 56 % utraty zdrowia, w 2009 - 70%), od 17. roku życia leczę się na epilepsję i mam orzeczenie o chorobie zawodowej gardła. Do VI 2009 przyznano mi czasowo umiarkowany stopień niepełnosprawności, TYLKO: 03-L i 05-R (niepełnosprawność od 19-07-1994). Gdy w czerwcu 2019 r. złożyłam wniosek do WZOoN w (...) i całość dokumentacji dot. problemów epileptycznych (od neurologów z wynikami tomografii komp., etc.), orzeczenie o chorobie zawodowej gardła i opinie lekarzy-ortopedów (z wypisami szpitalnymi, wynikami, RTG, etc., czekam na operację endoprotezy kolana) - to nie zostałam nawet wezwana do WZOoN, tylko trzymałam pisemną informację, że mam na stałe orzeczenie o stopniu umiarkowanym o symbolu 05-R. KOLEJNY RAZ nie uwzględniono epilepsji, a ponadto ODEBRANO mi 03-L. Złożyłam odwołanie w 2020, była negatywna decyzja. Czy mam prawo obecnie ponownego złożenia dokumentacji lekarskiej do WZOoN?
Szanowna Pani,
nie wiem, na jakim etapie zakończyła się sprawa wydania orzeczenia w 2020 r, czy sprawa trafiła do sądu. Jeżeli posiada Pani dokumentację medyczną, z której wynika, iż pogorszył się Pani stan zdrowia lub dokumentację wskazującą na określone schorzenia, to pomimo posiadania orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na stałe, można złożyć kolejny wniosek, tym razem o zmianę wydanego orzeczenia na stałe.
Sprawa wymaga jednak bezpośredniej konsultacji - w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik