Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy praca online jest dla osób z niepełnosprawnościami?

08.04.2021
Autor: inf. prasowa
na ekranie okienka z osobami obok stoi mężczyzna

W dniach 23-26 marca br. odbyła się po raz pierwszy konferencja MCCT. Wydarzenie zrealizowano w formule online z udziałem 68 prelegentów, którzy prowadzili prezentacje i debaty z szeroko rozumianej tematyki pracy zdalnej. Omówiono m.in. zagadnienia z zakresu: wideokonferencji, najnowszych technologii audio-video, realizacji eventów online, czy re-aranżacji biur. Pod lupę wzięto także istotną kwestię zmian jakie wymusza COVID-owy rynek pracy. Pierwsza edycja MCCT cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – zarejestrowało się na nią ponad 900 osób, a wspierało ją 50 Sponsorów i Partnerów oraz 17 Patronów Medialnych.

Meeting Communication Collaboration Trends to inicjatywa, która powstała z myślą o szerokim gremium pracodawców i pracowników zainteresowanych zdobyciem wiedzy z zakresu pracy zdalnej. Partnerem merytorycznym konferencji była firma VisionCube zrzeszająca specjalistów systemów AV i wideokonferencji.

- Po wybuchu pandemii COVID-19 ogromna liczba firm została zmuszona do przejścia w tryb pracy zdalnej. Niektórzy używali już wcześniej rozwiązań wideokonferencyjnych – inni byli zmuszeni do wyboru platformy w bardzo krótkim czasie. Naszym celem podczas konferencji było przybliżenie uczestnikom możliwie największej liczby systemów oraz porównanie ich tak, aby każdy mógł wybrać rozwiązanie najlepiej pasujące do własnych oczekiwań – skomentował Andrzej M. Rzepecki, prezes zarządu VisionCube S.A. oraz członek Rady Programowej MCCT. 

Eksperci z różnych dziedzin

Do udziału w wydarzeniu zaproszono ekspertów z różnych dziedzin, którzy omówili m.in. tematykę związaną z rozwojem biznesowych spotkań online, w tym: wideokonferencji, webinariów i eventów. Prezentacje dotyczyły zarówno aspektów technologicznych takich jak platformy i aplikacje do pracy zespołowej, czy najnowsze rozwiązania i produkty audio-video, jak i zagadnień związanych z videotellingiem, sztuką wystąpień publicznych online oraz biznesową e-promocją. W trakcie MCCT uczestnicy mieli m.in. możliwość porównania 7 najbardziej popularnych platform wideokonferencyjnych i webinarowych takich jak: ZOOM, Microsoft Teams, Google Meet, Cisco Webex, Pexip, ClickMeeting oraz LiveWebinar.

Idea „smart office” stanowiła również jeden z istotnych tematów konferencji. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób optymalnie aranżować przestrzeń pracy – biorąc pod uwagę tak ważne czynniki jak: technologia, bezpieczeństwo, ergonomia, akustyka, czy komunikacja między pracownikami.

Dużym zainteresowaniem w trakcie konferencji cieszyły się również debaty, w trakcie których dyskutowano i podsumowywano konferencyjne tematy dnia. Mowa była m.in. o: wyzwaniach i możliwościach pracy zdalnej w branży reklamowej, o tym jak będą radzić sobie firmy w erze post-COVID, czy jak przygotować się do organizacji eventów online.

Coś dla osób z niepełnosprawnościami

Istotnym problemem omówionym podczas MCCT była także kwestia działań w sektorze HR, w dobie komunikacji zdalnej. Przy tej okazji wskazano rodzaje nowoczesnych systemów do rekrutacji online, oparte na sztucznej inteligencji, a także przeanalizowano sytuację pracowników w erze newnormal. To właśnie w trakcie debaty: Od Alfa do Silver – zastanawiano się czy praca online jest dedykowana tylko dla młodszego pokolenia, czy też stanowi szansę na zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych również dla Silver Generation i osób z niepełnosprawnościami.

Oprócz części merytorycznej, konferencja MCCT obfitowała również w specjalne konkursy dla uczestników, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody. Organizatorzy przeprowadzili także wiele ankiet, których wyniki można będzie śledzić na mediach społecznościowych konferencji. 

Po zakończeniu MCCT Online Week można stwierdzić, że tematyka konferencji to strzał w dziesiątkę. Świadczy o tym bardzo wysoka frekwencja – ponad 900 zarejestrowanych osób, szerokie grono ekspertów z różnych dziedzin oraz wyniki przeprowadzonej ankiety, w której 75% osób merytorykę spotkania oceniło bardzo wysoko. Przez 4 dni odbyliśmy wirtualną podróż po świecie technologii, kompetencji i trendów skupionych wokół idei pracy zdalnej, spotkań online i komunikacji cyfrowej. Ponieważ aż 99% uczestników stwierdziło, iż konferencja powinna stać się imprezą cykliczną, dziękując wszystkim za udział i wsparcie, mogę tylko powiedzieć „do zobaczenia na kolejnej edycji MCCT…” – podsumował Mariusz Orzechowski, General Manager Sharp NEC Display Solutions Europe/CSEE oraz przewodniczący Rady Programowej MCCT.

Materiały jeszcze dostępne

Do końca kwietnia br. konferencyjna platforma pozostaje aktywna, a rejestracja cały czas otwarta. Oznacza to, że wszyscy zarejestrowani uczestnicy – także ci, którzy dokonają zgłoszenia teraz, mogą odtworzyć prezentacje i debaty przez najbliższy miesiąc. 

Sponsorami spotkania byli: Sharp NEC Display Solutions, VisionCube, AMX, NewTek, JBL, Sennheiser, QSC, Polsound, Shure, Logitech, Pexip, Crestron, Edbak, Jabra GN, Studio One, NTT System.

Patronat Medialny nad konferencją objęli: Architektura&Biznes, AVIntegracje, Nowy Marketing, Mam Startup, Outsourcing&More, www.outsourcingportal.eu, www.mojekonferencje.pl, www.signs.pl, www.magazif.com, www.telestudent.pl, www.student.pl, www.marketingprzykawie.pl, www.niepelnosprawni.pl, www.okrokdoprzodu.pl, www.miejscakonferencyjne.pl, www.salebiznesowe.pl, www.polecamniepolecam.com.pl 

Serwisy społecznościowe MCCT: Linkedin oraz FB.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • najlepiej pracowac zdalnie jako freelancer
  ON znacznie optymistyczna
  12.04.2021, 16:04
  od 2008 r pracuję zdalnie; w przeciagu tych kilkunastu lat jest coraz wiecej ofert, ale wymagania zawsze typu znaczny specjalny=poczwórny odpis lub 3150 doplaty. w zamian minimalna krajowa, niezależnie od wyksztalcenia, doswiadczenia i zakresu obowiązków (może poza branżą IT). Najlepszą opcją jest bycie freelancerem. dlaczego? 1) wywiad zawodowy ZUS do komisji o rentę - brak koniecznosci skladania tego dokumentu :-) (podejscie orzecznikow: pracujesz, nawet za ochłapy? jesteś na tyle ogarnięty, że renta niepotrzebna) 2) w przypadku jdg - częściowa refundacja skladek ZUS dla OzN
  odpowiedz na komentarz
 • Praca zdalna dla ON
  Danuta Jędrzejczyk
  12.04.2021, 13:13
  Zależy, jaką to jest niepełnosprawność? Jeżeli są to schorzenia, narządów ruchu., to mam pewne wątpliwości. Mam taki właśnie problem, więc wypiwiem się, z własnego doświadczenia. Od 10 lat, zazywam silne tabletki przeciwbólowe, z powodu blizn i zrostów pooperacyjnych. W brzuchu, mam wstawioną protezę naczyniową Y, udrażniająca aortę brzuszną. Siedzenie w pozycji siedzącej i nachylanie się, powoduje ucisk, na protezę. To boli. Po drugie, leki przeciwbólowe, kiedyś silne opioidy, potem marihuana lecznicza, obecnie inne. Powoduje to, że jestem ciągle otumaniona i nie mogę się skoncentrować. Poza tym, mam zalecony przez specjistow ruch. Trzecia przeszkoda : siedzenie, brak ruchu, tabletki przeciwbólowe, pogłębiają, moja dekoncentrację. Brak ruchu, powoduje ból i ucisk protezy, na wewnętrzne organy. Najlepiej czuje się będąc czynna, czy spacerując. Reasumując, w moim przypadku jest to chyba nierealne. Wymaga przemyślenia. Są różne niepełnosprawności i najróżniejsze, wypływające z tego ograniczenia zdrowotne.
  odpowiedz na komentarz
 • jak napisał/a EM
  Beata
  12.04.2021, 10:19
  "Większość niepełnosprawnych mogłaby wykonywać proste prace mało wysiłkowe fizycznie ale o tym już nawet szkoda wspominać." Dokładnie tak. I osoby te ni znajdują pracy nie dlatego, że są niepełnosprawne tylko dlatego, że takich prac juz nie ma. W dobie automatyzacji, technologii informatycznych itp, nie ma takich prostych prac. Bo wykonują je maszyny. Część osób niepełnosprawnych utyskuje na brak pracy dla wykształconych niepełnosprawnych. I jeśli osoba z orzeczeniem nie dostanie jakiejś pracy (pomimo wyższego wykształcenia) to od razu piętnuje ta sytuację jako dyskryminację niepełnosprawnych (jak zrobił to realista w swoim wpisie). A często powodem nie jest orzeczenie tylko brak np kompetencji społecznych. I też nie bądźmy zaskoczeni, że pracodawca obawia się zatrudnić osobe niepełnosprawną w wieku lat 36, po ukończeniu 4 kierunków studiów i 12 kursów ale z 0 stażem zawodowym. I ta obawa nie ma nic wspólnego z orzeczeniem! Doprawdy, problem z podjęciem pracy nie zawsze wynika z orzeczeniem. Bardzo często z tym, jaką osobą jest niepełnosprawny. No, ale z tym już trudniej się pogodzić. Łatwiej porażki przypisać niepełnosprawności.
  odpowiedz na komentarz
 • Akceptacja
  EM
  10.04.2021, 08:01
  Każda praca jest dla osób z niepełnosprawnościami, ale chodzi o akceptację danej osoby. Już w przedszkolu- szkole ujawniają dzieci swój stosunek do rówieśników niepełnosprawnych będący odbiciem poglądów ich rodziców czy opiekunów. Tak samo jak osoby zdrowe nie każdy nadaje się do każdej pracy i tak samo jest z osobami niepełnosprawnymi. Dużo zmieniło się w kierunku pozytywnym, ale jeszcze minimum potrzeba 100 kolejnych lat aby społeczeństwo, a głównie instytucje powołane z urzędu do pracy związanej z niepełnosprawnościami traktowały ten problem tak samo jak traktują problemy zdrowych. Osoby niepełnosprawne mają takie same uczucia jak zdrowi i chcą być tak samo traktowani. Główny problem to nadal olbrzymi brak pracy (przynajmniej na podkarpaciu) dla zdrowych zwłaszcza kobiet i mężczyzn w wieku średnim i wyższym a co dopiero dla niepełnosprawnych. Większość niepełnosprawnych mogłaby wykonywać proste prace mało wysiłkowe fizycznie ale o tym już nawet szkoda wspominać. Brak pracy to katastrofa środowisk osób z niepełnosprawnościami bo z tym się wiąże całość ich życia.
  odpowiedz na komentarz
 • Praca dla ON
  realista
  09.04.2021, 20:37
  Dla ON jest tylko ochrona i sprzątanie. Dla kobiety z wyższym wykształceniem i stopniem umiarkowanym pracy nie ma. Praca jest tylko dla znajomków tzw. swoich.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas