Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Artyści z niepełnosprawnością w Roku Lema

08.04.2021
Autor: PAP, fot. Instytut Muzyki i Tańca
na niebieskim tle rysunek głowy z klatką zamiast włosów i siedzącym na otwartych drzwiczkach ptaszku napis nowy głos instytut muzyki i tańca

Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Jutropera uruchamia program artystyczno-społeczny „Nowy głos” skierowany do organizacji pozarządowych skupiających osoby z niepełnosprawnościami. Efektem programu będzie spektakl operowo-teatralny poświęcony twórczości Stanisława Lema.

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza.

- W Roku Lema na nowo odkrywamy, jak wielkim był wizjonerem. Zapraszamy do współdziałania – wszyscy, którzy wezmą udział w programie: i artyści profesjonalni, i wielkie gwiazdy, i osoby, które po raz pierwszy staną na scenie, po warsztatach będą mogli wystąpić i współuczestniczyć w odszukiwaniu lemowskiej perspektywy spojrzenia na kondycję ludzką – powiedział Michał Znaniecki, reżyser i pomysłodawca programu.

Wyłonione w konkursie organizacje wraz z zespołem realizatorów programu, w skład którego wchodzą m.in. Michał Znaniecki – scenariusz, reżyseria i kostiumy, Luigi Scoglio – scenografia, Karolina Jacewicz – projekcje multimedialne, Dariusz Albrycht – reżyseria świateł, Krzysztof Łochowicz i Rafał Kłoczko – kierownictwo muzyczne, wspólnie przygotują spektakl operowo-teatralny „Nowy głos: L.E.M.”.

Spektakle będą mieć swoją premierę we wrześniu i październiku na scenach trzech miast: Ełku, Kłodzka i Nowego Sącza.

Środki dla organizacji

Instytut Muzyki i Tańca poinformował, że w programie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe działające na terenie województw dolnośląskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego skupiające osoby z niepełnosprawnościami, zarówno artystów, jak i amatorów czy osoby bez doświadczenia w tym zakresie.

Organizacje otrzymają środki na transport i wyżywienie dla uczestników warsztatów, a także honoraria dla koordynatorów.

IMiT podkreśla, że „niepełnosprawność nie może być przeszkodą udziału, organizatorzy zapewniają dostępność miejsc, w którym odbędą się próby i spektakle, a także rozplanowanie czasu pracy uwzględniające potrzeby uczestników”.

W razie potrzeby zostanie udostępniona dodatkowa pomoc w zakresie komunikacji, w tym tłumaczenie na polski język migowy – przekazano.

Nabór trwa od 7 kwietnia do 5 maja 2021 roku.

„Nowy głos” to program realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Fundacją Jutropera, finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji na stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas