Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana w sposobie refundacji cewników i pieluch. Czy pacjenci zaoszczędzą?

25.03.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. Beata Dązbłaż
na stole leży kilka cewników hydrofilowych obok kilka suchych, waciki, gumowe niebieskie rękawiczki

- Do końca marca zostanie przekazany do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazów produktów medycznych wydawanych na zlecenie – poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas konferencji organizowanej 25 marca przez Fundację Spina „SOS dla pacjentów z rozszczepem kręgosłupa”. Zmiany będą dotyczyć m.in. cewników hydrofilowych i pieluch.

Konferencja dotyczyła sytuacji pacjentów z rozszczepem kręgosłupa. Jednym z największych problemów dla nich jest brak dostępu do nowoczesnych i wygodnych w użyciu cewników hydrofilowych. Nie tylko ułatwiają one życie pacjentów w różnym wieku, ale też chronią przed poważnymi powikłaniami i chorobami układu moczowego. Niestety od lat problem pozostaje nierozwiązany – na czym cierpią pacjenci z rozszczepem kręgosłupa, ale też m.in. z urazem rdzenia kręgowego czy ze stwardnieniem rozsianym.

Nowa grupa produktów

- Zostanie wyodrębniona dodatkowa grupa produktów – cewniki jednorazowe urologiczne hydrofilowe dla dzieci do ukończenia 18. roku życia z dysfunkcją neurogenną pęcherza moczowego – obiecał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

W wyodrębnionej grupie produktów, jak poinformował reprezentant resortu zdrowia, do jednorazowych suchych cewników urologicznych dołączą hydrofilowe cewniki urologiczne aktywowane wodą i jednorazowe cewniki hydrofilowe gotowe do użycia natychmiastowego.

Jakie limity i ceny?

- Dalej utrzymujemy limit 180 sztuk na miesiąc, tylko że już w trzech grupach. Będzie można stosować różne cewniki – zapowiedział wiceminister Miłkowski.

Proponowane limity cen w refundacji to:

  • cewniki suche – 80 groszy za sztukę,
  • cewniki hydrofilowe aktywowane wodą – 2,45 zł
  • cewniki hydrofilowe gotowe do natychmiastowego użycia – 5,10 zł.

- To byłyby najniższe ceny. Liczymy, że producenci zejdą z ceny, żeby pacjenci musieli dopłacać jak najmniej – powiedział wiceminister zdrowia. – Nadal będzie 30-procentowa dopłata pacjenta do cewnika, jak do tej pory – dodał.

Maciej Miłkowski poinformował też, że Ministerstwo Zdrowia przy produktach medycznych odchodzi od miesięcznych płatności ryczałtowych na rzecz limitów na poszczególne produkty medyczne.

Będą nowe limity na pieluchy i pieluchomajtki

Zmiany zawarte w rozporządzeniu nie dotyczą tylko cewników.

- Rozporządzenie będzie zawierać m.in. zmiany dotyczące materiałów chłonnych – pieluch i pieluchomajtek. Będzie zmiana limitów refundacji, które nie były od lat zmieniane – podkreślił przedstawiciel resortu zdrowia.

Według zapowiedzi wiceministra, konsultacje rozporządzenia potrwają 21 dni. W maju zostanie ono opublikowane tak, by od 1 lipca NFZ mógł wprowadzić nowe zasady finansowania.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas