Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracyjna sekcja AZS SGGW. Otwarcie z problemami

25.03.2021
Autor: tekst i zdjęcie: Ilona Berezowska
Leżące kule do bocci

Otwarcie integracyjnej sekcji Akademickiego Związku Sportowego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (AZS SGGW) rozpoczęło się falstartem. Mimo kampanii informacyjnej w mediach i wstępnie wyrażonego zainteresowania ewentualnych uczestników zajęć, na pierwszym treningu bocci, 23 marca 2021 r., nie pojawił się nikt. Organizatorzy wierzą jednak, że to się wkrótce zmieni.

- Na naszej uczelni jest około 200 studentów z niepełnosprawnościami i od dłuższego czasu staramy się przygotować dla nich atrakcyjną ofertę. Zaprosiliśmy ich na zajęcia rehabilitacyjne. Mamy trzech fizjoterapeutów, którzy zdobyli kwalifikacje trenera sportu osób niepełnosprawnych. Otwarcie sekcji było kolejnym krokiem w stronę włączenia tej grupy studentów z zajęcia ruchowe – mówi Dariusz Rycaj, kierownik studium wychowania fizycznego i spotu SGGW.

Potencjał jest

Sekcja sportowa dla osób z niepełnosprawnościami jest pierwszą taką inicjatywą wśród warszawskich AZS-ów i władze związku widzą w niej potencjał.

- Oczywiście jest część studentów, którzy przynoszą zwolnienia lekarskie i unikają sportu, ale nie brakuje nam pozytywnych przykładów – mówi Dariusz Rycaj. – Mieliśmy tu taką dziewczynę, która regularnie trenowała w sekcji tenisa stołowego. Była w tym świetna. Dopiero po pół roku, gdy chciałem lekko skorygować jej technikę, zorientowałem się, że jest po amputacji ręki. Myślę, że ta sekcja będzie odpowiedzią na potrzeby właśnie takich studentów.

Z optymizmem na rozwój integracyjnego sportu w AZS SGGW patrzy również jego prezes Mikołaj Chudzik.

- Może i dzisiaj nikt się nie pojawił, ale mieliśmy dużo zapytań – podkreśla. – Jestem przekonany, że to się rozwinie. Może już w najbliższy czwartek, gdy zaproponujemy trening tenisa stołowego.

Treningi dwa razy w tygodniu

Przyczyn nieudanego otwarcia sekcji organizatorzy upatrują w sytuacji pandemicznej. Zajęcia na uczelni odbywają się zdalnie. Studenci wrócili do swoich rodzinnych miejscowości, akademiki opustoszały i przyjazd wyłącznie na zajęcia sportowe byłby dla nich utrudnieniem.

- Ale oni do nas wrócą – zapewnia Mikołaj Chudzik.

Gdy tak się stanie, nowe zajęcia AZS SSGW będą podstawą do zaliczenia obowiązkowego WF-u. Studenci, którzy dzięki treningom wezmą udział w Integracyjnych Mistrzostwach Polski, będą mieli szansę uzyskania dodatkowego stypendium za osiągnięcia sportowe.

Treningi będą się odbywać dwa razy w tygodniu. We wtorki o 16:00 zaplanowana jest boccia. W czwartki o 17:30 w hali przy Ciszewskiego 10 w Warszawie będą się spotykać tenisiści stołowi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas