Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dawid Ogrodnik odebrał Paszport "Polityki"

15.01.2014
Autor: Natalia Łyczko
Źródło: www.polityka.pl

Tegoroczny Paszport "Polityki" w kategorii "Film" otrzymał Dawid Ogrodnik, odtwórca głównej roli w głośnej produkcji "Chce się żyć".

Nagrodę przyznano mu za "aktorstwo, które łączy imponujące umiejętności warsztatowe i wielką charyzmę". Młodego aktora doceniono szczególnie za rolę niepełnosprawnego Mateusza w filmie „Chce się żyć”, która – jak argumetowało jury – "już przeszła do historii polskiego kina".

Wśród nominowanych w kategorii "Film" obok Dawida Ogrodnika znaleźli się Agata Kulesza i Tomasz Wasilewski.

"Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia chłopaka z dziecięcym porażeniem mózgowym, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ducha. Dramat został uhonorowany szeregiem prestiżowych nagród w kraju i za granicą, m.in. Srebrnymi Lwami, Grand Prix, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalach filmowych w Gdyni i Montrealu.

Dawid Ogrodnik, odtwórca roli Mateusza
Dawid Ogrodnik, odtwórca roli Mateusza, fot.: mat. prasowe filmu "Chce się żyć"

Dawid Ogrodnik urodził się w 1986 r. w Wągrowcu i jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Choć na swoim koncie ma dopiero dwie duże role filmowe, przyniosły mu one pochlebne opinie krytyków i nagrody. Za stworzenie kreacji Rahima w "Jesteś Bogiem" otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego w Gdyni, zaś rola Mateusza w „Chce się żyć”, zbudowana z samych grymasów, gestów i mrugnięć, została okrzyknięta wyczynem, który przejdzie do historii polskiego kina.

Dawid Ogrodnik występuje też na scenach teatralnych; od niedawna jest etatowym aktorem TR Warszawa.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas