Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kochać wszystkimi zmysłami

02.01.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

O powieściach o miłości powiedziano i napisano już bardzo wiele. Zdaniem niektórych krytyków, historie romantyczne nie są już w stanie nas niczym zaskoczyć, a ich autorzy i autorki tworzą po prostu kolejne wariacje na ten sam temat, zmieniając co najwyżej imiona bohaterów i realia. Kłam temu twierdzeniu zadaje nowa książka niewidomego pisarza Tomasza Wandzela pt. „Grzeczna dziewczynka”. Dla naszych Czytelników mamy dwa jej egzemplarze z autografem autora; można je wygrać w naszym konkursie.

Książka opowiada historię Kingi, tytułowej grzecznej dziewczynki z dobrego domu, która po wyrwaniu się spod skrzydeł rodziny i rozpoczęciu studiów w Krakowie wpada w sidła przystojnego i ekstrawaganckiego pisarza Bartosza Andersa. Ten toksyczny związek na zawsze wywraca jej życie do góry nogami.

Powieść inna niż wszystkie

Powieści o romansie młodej kobiety ze starszym mężczyzną było już wiele. Tak samo historii o dziewczętach z dobrego domu, które dały się uwieść charyzmatycznemu artyście. Jednak ta książka zdecydowanie się wyróżnia. Po pierwsze, autor skupia się na psychice głównej bohaterki, na jej stanach emocjonalnych i refleksjach. Choć autor jest mężczyzną, bardzo zgrabnie udaje mu się wcielić w żeńską postać i wiarygodnie ją przedstawić. Tak samo jest z pozostałymi postaciami – każda z nich żyje własnym życiem i nie mamy, jak to często bywa w literaturze popularnej, wrażenia, że są oni tylko tłem dla losów głównych bohaterów.

Sama historia również ucieka od sztampowości – nie mamy tu do czynienia z płaską historią o zbuntowanej pannicy, która wskakuje do łóżka znanego i bogatego faceta, ani też moralitetu o zagubionej duszyczce sprowadzonej na złą drogę przez pozbawionego skrupułów mężczyznę. „Grzeczna dziewczynka” nie jest też, mimo licznych i naprawdę śmiałych scen miłosnych, częścią modnego ostatnio nurtu powieści erotycznych dla kobiet.

Tomasz Wandzel opowiada historię dziewczyny, która walczy o to, by wyrwać się ze schematów, w które ciągle wpada. Najpierw jest to schemat grzecznej dziewczyny, potem zbuntowanej nastolatki i outsiderki. Gdy poznaje Bartosza, wpada w kolejną szufladę: z napisem „kochanka znanego artysty”. Dopiero ślub z niewidomym Pawłem pozwala jej w końcu wyrwać się na wolność. By nie zdradzać fabuły, powiem tylko, że w drugiej części mamy do czynienia już nie z grzeczną dziewczynką, ale z kobietą, która z całych sił walczy o swoje szczęście – czasem nawet z samą sobą.

Zapach i smak miłości

Zdecydowanie największą zaletą książki, oprócz ciekawych i wiarygodnych psychologicznie postaci, jest jej zmysłowość. I nie chodzi tu tylko o kunszt autora w opisywaniu scen erotycznych. Opowiadana przez autora historia odbierana jest wszystkimi zmysłami. Najlepszym przykładem jest moment, w którym Paweł tłumaczy swej przyszłej żonie, dlaczego mimo braku wzroku kocha wyprawy w góry. Powieść jest pełna świetnych opisów smaków, zapachów i dźwięków; to dzięki nim czytelnik z łatwością daje się porwać opowiadanej przez pisarza historii.

Gdyby już koniecznie trzeba było się do czegoś przyczepić, to niektórych może razić fakt, że akcja rozgrywa się wyłącznie w środowisku tzw. wyższej klasy średniej – prawie wszyscy jej bohaterowie mieszkają w dobrych dzielnicach i nie mają problemów z pieniędzmi, a nawet gdy główna bohaterka traci pracę, to tylko po to, by otworzyć świetnie prosperujące przedszkole. Czy jednak każdy autor musi rozpisywać się o problemach współczesnego świata? Tomasz Wandzel ewidentnie chciał napisać powieść o miłości, a nie zaangażowany moralitet. I to właśnie udało mu się w stu procentach. Miłość na kartach „Grzecznej dziewczynki” brzmi, smakuje i pachnie.

Tomasz Wandzel „Grzeczna Dziewczynka”, wyd. Wachlarz, Prabuty 2013


Tomasz Wandzel - ur. 1975 roku w Głuchołazach. Od najmłodszych lat zapalony turysta górski. W 1998 roku traci wzrok. Cztery lata później rozpoczyna studia na UMK w Toruniu i angażuje się w działalność studenckiej gazety. Od 2004 roku mieszka wraz z żoną i dziećmi w Prabutach. Angażuje się w życie miasta, działając jako radny. Poza pracą zawodową publikuje reportaże oraz krótkie formy prozatorskie. W 2010 roku zajmuje I miejsce w ogólnopolskim konkursie na reportaż prasowy im. Macieja Szumowskiego. W 2011 roku publikuje debiutancką powieść „Dom w chmurach”, która zostaje nagrodzona w ogólnopolskim konkursie na powieść współczesną. W kolejnym roku ukazuje się jego nowa książka pt. „Hycel”. O autorze pisaliśmy w naszym artykule pt. „Proza życia”.


UWAGA! Konkurs: wygraj książkę „Grzeczna dziewczynka”!

Okładka książki Portal www.niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki „Grzeczna dziewczynka” z autografem autora. By wygrać jedną z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: redakcja@niepelnosprawni.pl:
1. Krótką odpowiedź na pytanie: Jak miłość może zmienić życie?
2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa do 9 stycznia 2014 r.
Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką „Grzeczna dziewczynka”. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni mailowo.
Więcej w regulaminie konkursu.

KONKURS ZAKOŃCZONY

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas