Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie wszystkie grupy osób z niepełnosprawnością chronione tak samo. Będzie rewizja ustawy równościowej

05.03.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
parasol przeźroczysty z kroplami deszczu przez niego widać przejście dla pieszych i ulicę

Nie wszystkie grupy osób z niepełnosprawnością są chronione w takim samym stopniu w różnych obszarach – zgłaszało w swojej petycji do Sejmu Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.

Zwróciło się ono z prośbą do sejmowej Komisji ds. Petycji o podjęcie inicjatywy ustawodawczej ws. zmian w przepisach tzw. ustawy równościowej. Chodzi dokładnie o ustawę z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Wnioskodawcy postulowali poszerzenie katalogu przyczyn i rodzajów dyskryminacji i obszarów przed nią chronionych. Postulowano także, aby była możliwość otrzymania zadośćuczynienia za krzywdy, a nie tylko odszkodowania.

Nierówna ochrona

Jak postulują autorzy petycji, ustawa antydyskryminacyjna musi być opracowana kompleksowo, obejmując wszystkie sfery życia osób z niepełnosprawnościami. Ten warunek obecnie wg nich nie jest zachowany.

„Problemem jest to, nie wszystkie grupy chronione są w takim samym stopniu w różnych obszarach np. ochrona przed dyskryminacją w edukacji dotyczy jedynie rasy i pochodzenia etnicznego – nie ma tam mowy o osobach z niepełnosprawnościami” – pisze Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedziało na dezyderat Komisji ds. Petycji wystosowany w tej sprawie. 

Rewizja ustawy równościowej

Anna Schmidt, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania zwróciła uwagę podczas posiedzenia komisji, przedstawiając odpowiedź resortu rodziny, że ustawa równościowa zaszczepia do porządku prawnego przepisy sześciu dyrektyw.

- Trwają prace nad Strategią na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 oraz Krajowym Programem Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2021-2030. Krajowy Program przewiduje konsultacje eksperckie z wszystkimi ministerstwami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi w zakresie przeglądu postanowień ustawy równościowej. W ramach Programu dokonana zostanie rewizja ustawy równościowej, która ma już 10 lat, a zmieniła się sytuacja społeczna i będzie to asumpt, aby zająć się tymi przepisami, aby komplementarnie zabezpieczyły prawa osób z niepełnosprawnościami – powiedziała Anna Schmidt.

Pełna treść odpowiedzi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na dezyderat znajduje się na stronie Sejmu (plik PDF, 287 KB).

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas