Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Strategia bez tajemnic? Zapraszamy na LIVE z ministrem Pawłem Wdówikiem!

04.03.2021
Autor: Redakcja
Napisy: LIVE. Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami z udziałem wiceministra Pawła Wdówika. Czwartek, 4 marca, godz. 14:00. Obok zdjęcie Pawła Wdówika, na górze loga: Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, portalu Niepelnosprawni.pl oraz Integracji

W czwartek, 4 marca, o godz. 14:00 zapraszamy na wideoczat na żywo z ministrem Pawłem Wdówikiem, Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Głównym tematem spotkania, organizowanego wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, jest Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, przyjęta niedawno przez rząd.

 

Strategia opisuje działania w ramach całościowej polityki krajowej, w tym polityki społecznej, na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dokument zawiera osiem priorytetowych obszarów:

  1. Niezależne życie
  2. Dostępność
  3. Edukacja
  4. Praca
  5. Warunki życia i ochrona socjalna
  6. Zdrowie
  7. Budowanie świadomości
  8. Koordynacja

Ze Strategią można się zapoznać w Monitorze Polskim (plik PDF, 3,66 MB).

Najważniejsze punkty Strategii streściliśmy w naszym artykule.

Za realizację Strategii odpowiada Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Dlatego to właśnie Pawłowi Wdówikowi zadamy Twoje pytanie.

Zadaj pytanie!

Pełnomocnikowi przedstawimy zebrane wcześniej pytania od naszych Czytelników. Swoje pytanie możesz zadać:

Pytania można też będzie zadawać pisemnie na żywo podczas transmisji na YouTube lub Facebooku Integracji oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Prosimy tylko, by pytania były możliwie krótkie i... nie łamały zasad dobrego wychowania.

Zapraszamy do zadawania pytań!

Gdzie i kiedy?

Spotkanie potrwa godzinę (czwartek, 4 marca, w godz. 14-15).

Transmitowane będzie:

Wideoczat będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

Komentarz

  • Deinstytucjonalizacja - złe rozwiązanie dla osób wymagających intensywnego wsparcia
    Justyna
    03.03.2021, 23:53
    Jestem mamą 15 latka, autyzm, niepełnosprawność intelektualna. Mój syn ma poważne problemy z komunikacją, dużo "zachowań trudnych", wymaga opieki 24 h na dobę. Proces deinstytucjonalizacji musi brać pod uwagę osoby z niepełnosprawnościami, w tym sprzężonymi, wymagające intensywnego wsparcia, w tym o charakterze całodobowym. Tu nie ma miejsca ma self-adwokaturę. Tu rozpaczliwie potrzeba realnego wsparcia. Taką nadzieję dawały nam miejsca takie jak Centra Opiekuńczo Mieszkalne. Miejsca dostosowane do opieki nad osobami wymagającymi intensywnego, specjalistycznego wsparcia, które to wsparcie im zapewnią a nie będą szukać pretekstu do usunięcia takich "trudnych" osób z placówki. Niepełnosprawność dziecka nie powinna być dożywotnim wyrokiem dla całej rodziny. COMy to powinny być niewielkie, stabilnie finansowane placówki.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas