Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe technologie na Wielkiej Gali Integracji

28.11.2013
Autor: Ada Prochyra
Źródło: inf. własna

Wczorajszy wieczór 28 listopada 2013 w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie r. był już 18. wspólnym świętem Integracji i naszych Przyjaciół. Hasłem przewodnim tegorocznej Wielkiej Gali Integracji były nowe technologie wspomagające osoby z niepełnosprawnością w codziennym funkcjonowaniu. Nagrodzono m.in. aplikacje bez barier, a także zaprezentowano portal cyfrowaintegracja.org, informujący o nowych rozwiązaniach technologicznych dla osób z niepełnosprawnością.

Wśród tłumnie zgromadzonej publiczności znaleźli się dostojni goście, m.in. Irena Wóycicka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. Wielka Gala Integracji była transmitowana na żywo na naszym portalu www.niepelnosprawni.pl, dostępna w audiodeskrypcji i tłumaczona na język migowy.

Technologia w służbie człowieka

Widzom na pewno zapadnie w pamięć pokaz tańca otwierający uroczystość. Rumbę na wózku zatańczyła Katarzyna Błoch, partnerował jej Marek Zabłocki, a akompaniował akordeonista Marcin Wyrostek wraz ze swoim zespołem Coloriage. Po tym przyjemnym wstępie na scenie pojawili się prowadzący Galę – Hubert Urbański oraz prezes Integracji Piotr Pawłowski.

- Drodzy państwo, witamy na osiemnastej Wielkiej Gali Integracji – rozpoczął Piotr Pawłowski. – Dzisiaj skupimy się na rozwiązaniach technologicznych i sprzętowych.

- Dzisiejsza gala jest wyjątkowa – dodał Hubert Urbański. – Będziemy cały czas krążyć wokół tematu technologii. Będziemy pokazywać, udowadniać, jak technologie służą osobom z niepełnosprawnością.

Był to wstęp do inauguracji podczas Gali portalu www.cyfrowaintegracja.org – pierwszej w Polsce cyfrowej platformy, dedykowanej najnowszym rozwiązaniom wspierającym osoby z niepełnosprawnością w obszarze samodzielności, dostępności serwisów internetowych, pracy, transportu itd. 

Prowadzący galę Piotr Pawłowski i Hubert Urbański na tle platformy www.cyfrowaintegracja.org
Prowadzący galę Piotr Pawłowski i Hubert Urbański na tle platformy
www.cyfrowaintegracja.org , fot.: Piotr Stanisławski

Jako pierwszy przykład nowej technologii w służbie człowieka z niepełnosprawnością zaprezentowany został materiał filmowy o raperze Karolu „Pjusie” Nowakowskim, który jako dorosły chłopak zaczął tracić słuch w wyniku choroby genetycznej. Karierę muzyczną, przerwaną przez chorobę, udało się wznowić dzięki wszczepieniu wokaliście nowoczesnych implantów.

Aplikacja rozpozna kolor

Drugi przykład nowoczesnej technologii ułatwiającej życie osobom z niepełnosprawnością pokazał film o aplikacji Seeing Assistant-Home, która umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym m.in. rozpoznawanie kolorów i odnajdywanie źródeł światła, a także oferuje lupę elektroniczną. Na filmie zobaczyliśmy, jak tablet informował głosem niewidomą dziewczynę, jaki kolor mają wskazane przez nią bluzki.

Aplikacja ta została nagrodzona w konkursie „Aplikacje bez barier”, organizowanym przez Integrację we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy. Laureatów uhonorował Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy.

- Zastosowań aplikacji dla osób z niepełnosprawnością jest naprawdę wiele. Na konkurs spłynęło bardzo wiele projektów, pomysłów, w jaki sposób mogą wyglądać aplikacje przyszłości i tak naprawdę bardzo dużo nauczyliśmy się z tych propozycji – opowiadał o konkursie Tomasz Pactwa.

Rozdanie nagród w konkursie na aplikacje bez barier, fot.: Marta Kuśmierz
Rozdanie nagród w konkursie na aplikacje bez barier, fot.: Marta Kuśmierz

W kategorii „Istniejące dostępne aplikacje” zwyciężyła – zaprezentowana wcześniej za pośrednictwem Cyfrowej Integracji – Seeing Assistant-Home. Nagrodę odebrał autor programu Adam Bancarewicz z firmy Transition Technologies.
– To jest dla nas ogromny zaszczyt, że możemy odebrać nagrodę w konkursie „Aplikacje bez barier” – podkreślił. – Upewnia nas to w przekonaniu, że tworzymy oprogramowanie, które poprawia jakość życia.

Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymała aplikacja Go2stop, a odebrał ją współtwórca programu Michał Ratajczak z firmy Kakaki Soft. Go2stop zawiera rozkłady jazdy komunikacji miejskiej 50 polskich miast, pracuje bez połączenia z Internetem (oprócz momentu pobierania aktualizacji baz danych z rozkładami). Aplikacja została wyróżniona za to, że napisano ją pod kątem zgodności z funkcją VoiceOver, co oznacza, że jest dostępna dla osób niewidomych. Michał Ratajczak podkreślił, że aplikacja w swoim podstawowym zakresie działania jest bezpłatna; ma także możliwość uaktywnienia nowych funkcjonalności w wersji premium, którą dokupić można poprzez drobne płatności internetowe.

Komórka zaalarmuje o epilepsji

Nagrody w drugiej kategorii konkursu „Aplikacje bez barier”, za koncepcje aplikacji, wręczyli laureatom Natalia Partyka, tenisistka stołowa, olimpijka i wielokrotna mistrzyni paraolimpijska, oraz Bartosz Mielecki, prezes Fundacji Lotto Milion Marzeń, fundatora nagród w konkursie. Pierwsze wyróżnienie zostało przyznane koncepcji Monitoring of Position – aplikacji służącej do wykrywania ataku epilepsji lub narkolepsji, wzywania pomocy, informowania o tym zdarzeniu bliskich chorego oraz instruowania świadków ataku, jak powinni się zachować. Nagrodę otrzymał Marcin Miłowski.

Marcin Miłowski odebrał nagrodę za koncecję aplikacji Monitoring of Position, fot.: Marta Kuśmierz
Marcin Miłowski odebrał nagrodę za koncecję aplikacji Monitoring of Position, fot.: Marta Kuśmierz

- Każdy nowoczesny telefon jest wyposażony w czujniki ruchu i zmiany pozycji – tłumaczył. – W momencie, gdy u takiej osoby nastąpi atak, czyli dana osoba zmieni pozycję, telefon generuje dźwięk, który informuje wszystkich dookoła, że osoba ta upadła na ziemię i potrzebuje pomocy. Gdy ktoś podejdzie i chwyci telefon, otrzyma instrukcję, jak konkretnie pomóc osobie w zminimalizowaniu skutków ataku. Dodatkowo do opiekuna wysyłany jest SMS z danymi o wypadku, a jeśli atak trwa powyżej pięciu minut, wiadomość przesyłana jest pod numer alarmowy 112.

Kolejna nagroda, w kategorii „Życie w Warszawie”, została przyznana Jakubowi Rejnhardowi – autorowi koncepcji aplikacji „Warsaw Enabled”, która ułatwia poruszanie się po stolicy na wózku.

Prowadzący wykorzystali okazję i zapytali Natalię Partykę o stypendium, które otrzymała od Fundacji Lotto Milion Marzeń.
– Mam to szczęście, że znalazłam się w gronie stypendystów Fundacji Lotto Milion Marzeń – odpowiedziała tenisistka. – Współpraca trwa już kilka miesięcy i mam nadzieję, że obie strony są z niej zadowolone – ja na pewno. Nie ukrywam, że stypendium w dużej mierze wspomaga mój rozwój sportowy.

Prowadzący wspomnieli także innego stypendystę Fundacji Lotto Milion Marzeń, postać dobrze znaną przyjaciołom Integracji – wspaniałego kierowcę Bartka Ostałowskiego, który w wyniku wypadku stracił obie ręce. Z wyświetlonego filmu dowiedzieliśmy się, że dzięki stypendium ufundowanemu przez Fundację Lotto Milion Marzeń udało się spełnić jego największe marzenie – o kontynuowaniu rajdowej pasji.

Czarny ekran

Czas na kolejny konkurs, tym razem filmowy. „Nakręć się na integrację” to konkurs skierowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Propaguje i promuje integrację społeczną wśród młodzieży, organizowany jest przez Integrację we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy. Nagrody wręczył przewodniczący jury, zastępca prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Nagrodę Jury otrzymał film autorstwa Sylwii Stępniewskiej i Krzysztofa Mikulskiego pt. „Mój Świat”, który zobaczyli uczestnicy Gali. Zobaczyli, a właściwie usłyszeli, bo zza czarnego ekranu dobiegały jedynie dźwięki miasta, jakie słyszy osoba niewidoma. Aby widzowie mogli lepiej wczuć się w sytuację niewidomego bohatera filmu, Sala Kongresowa została wyciemniona na czas projekcji.

Zdobywcy Nagrody Publiczności w konkursie
Zdobywcy Nagrody Publiczności w konkursie "Nakręć się na integrację!", fot.: Piotr Stanisławski

Nagrodę Publiczności otrzymali autorzy projektu „Nie jestem inny…” – Patrycja Papaj, Karolina Pyć, Anna Surowiecka, Krzysztof Mikulski i Jan Niwiński. Ich film można obejrzeć na stronie www.warszawabezbarier.org.

- Głosowało 1888 internautów. Film „Nie jestem inny…” zdobył 49 procent głosów publiczności, przewagą zaledwie pięciu punktów procentowych. Walka toczyła się do ostatnich godzin głosowania – opowiadał o filmowym starciu Hubert Urbański.

Tę część uroczystości zakończył występ zespołu wokalnego Me Myself & I. Finaliści programu „Mam talent!” brawurowo wykonali trzy utwory, a ich muzyka bez instrumentów i bez słów spodobała się publiczności.

Występ zespołu Me Myself & I, fot.: Piotr Stanisławski
Występ zespołu Me Myself & I, fot.: Piotr Stanisławski

Jakość, która powinna promieniować
Zaraz po tym występie publiczność zasiadająca na widowni oraz śledząca przebieg Gali za pomocą internetowej transmisji na żywo dowiedziała się, kto w tym roku zdobył Medal Przyjaciel Integracji.
- Co roku wręczamy Medal instytucjom i osobom, które – nie z formalnego obowiązku – myślą i pamiętają o osobach z niepełnosprawnością – mówił Piotr Pawłowski o idei wyróżnienia.
 
Pierwszy z tegorocznych Medali przyznany został Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za stworzenie i wdrożenie dostępnego dla osób z niepełnosprawnością serwisu internetowego www.premier.gov.pl.
- Jest to pierwsza instytucja, która zgłosiła się do Integracji z prośbą: „pomóżcie, by serwis premier.gov.pl był dostępny w pełni”. Ta instytucja wdraża nowe rozwiązania, a uczą się od niej inni. To jest ta jakość, która powinna promieniować. To medal dla ludzi w Kancelarii Premiera, którzy wykonali kawał dobrej roboty – argumentował wybór Piotr Pawłowski.
 
W imieniu prezesa Integracji Hubert Urbański wręczył Medal szefowi Kancelarii Rady Ministrów Jackowi Cichockiemu i naczelnikowi wydziału projektów internetowych Kancelarii Agnieszce Borowie-Malinowskiej.
- Ten Medal ma szczególne znaczenie dla nas, ponieważ potwierdza, że mamy doświadczenie zgromadzone w Kancelarii, którym możemy się dzielić z innymi organami administracji – zaznaczył Jacek Cichocki. – Do kwietnia 2015 r. wszystkie strony internetowe ministerstw powinny być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością; ja mogę w tym miejscu złożyć deklarację, do której upoważnił mnie pan premier, że przypomnimy jeszcze innym ministrom na długo przed kwietniem, że mają taki obowiązek, i będziemy starali się to wyegzekwować – zapowiedział.
Tworzenie nowych standardów
Kolejny Medal Przyjaciel Integracji otrzymała firma Siemens „za kompleksowe dostosowanie dla pasażerów z niepełnosprawnością wagonów Inspiro, przygotowanych dla warszawskiego metra”. Z rąk minister Ireny Wóycickiej Medal odebrała Dominika Bettman, prezes ds. finansowych Siemens sp. z o.o.
- Ten medal to nagroda za naszą ciężką pracę, a także za to, że od samego początku dostosowanie wagonów metra do potrzeb osób z niepełnosprawnością było naszym priorytetem. Dzięki konsultacjom z Integracją wagony Inspiro mają specjalne wysuwane platformy i zatoki dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, mają poręcze z właściwą kolorystyką dla osób niedowidzących oraz system informowania o tym, po której stronie należy opuścić wagon na stacji. Mają wreszcie szerokie drzwi i dużo miejsca w samym wagonie. Jestem bardzo dumna z tego, że tworzymy nowe standardy i że stajemy się wzorem dla innych – dziękowała Dominika Bettman. W swojej przemowie nawiązała także do usterki technicznej jednego z pociągów, zapewniając, że jest ona zlokalizowana, a Inspiro niebawem wróci na tory.
 
Trzecim tegorocznym laureatem Medalu Przyjaciel Integracji była firma Peugeot za program „Peugeot Bez Barier”. Nagrodę, także z rąk minister Ireny Wóycickiej, odebrała Sophie Passard, dyrektor marki Peugeot w Polsce. Jej podziękowania przetłumaczył na język polski dyrektor handlowy Peugeot Tomasz Chodkiewicz.
- Jestem bardzo dumna, że dziś wieczorem odbieram tę nagrodę – mówiła Sophie Passard. – „Peugeot Bez Barier” to znacznie więcej niż tylko samochód. To coś wyjątkowego, program, który wywodzi się z serca. Ten program istnieje dzięki zaangażowaniu pracowników Peugeot. Program może nie jest jeszcze idealny, ale może być ulepszony dzięki Wam.
Nowe technologie są dostępne
Radosną atmosferę tej części gali podkreślił występ Kabaretu Absurdalnego w składzie: Iza Malarz, Marcin Kieś i Jacek Boiński. Zaprezentowali oni skecze entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, m.in. na temat życia w nowoczesnym świecie oraz o „tych sprawach”. Kabaret założony został przez ks. Marka Wójcika i podopiecznych DPS Republika w Chorzowie, czyli osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pierwszy raz kabaret wystąpił w 1993 r., a w 1999 r. zwyciężył na festiwalu kabaretowym PaKA w Krakowie. Kabaret zakończył działalność 7 lat temu, ale został reaktywowany – ku uciesze zgromadzonej w Sali Kongresowej publiczności.
 
W programie Gali pozostał już tylko film o wystawie „Dobry Wzór 2013”, którą do 8 grudnia można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Wystawa jest kwintesencją tego, jak mogą być wykorzystane nowe pomysły na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 
Na zakończenie wieczoru publiczność wysłuchała koncertu Marcina Wyrostka i występujących z nim gościnnie przyjaciół: Eweliny Flinty, Kasi Wilk i Macieja Miecznikowskiego.

Ewelina Flinta, fot.: Marta Kuśmierz
Ewelina Flinta z Marcinem Wyrostkiem, fot.: Marta Kuśmierz

- Drodzy państwo, chcieliśmy dzisiaj zwrócić uwagę, że nowe technologie nie tyle są obok nas, co są dla nas dostępne, ale musimy zastanowić się, jak z nich skorzystać. Powiem szczerze, że korzystając ze smartfonów czy tabletów, nie wyobrażałem sobie zupełnie, że mając tak ogromne ograniczenie, mogę być bardziej samodzielny. Trzeba szukać, namawiać i wspierać tych, którzy mają pomysły, żebyśmy byli jeszcze bardziej samodzielni i jeszcze bardziej aktywni, żebyśmy myśleli o edukacji i pracy oraz o tym, żeby nikomu nie zawracać głowy swoją niepełnosprawnością. Cyfrowa Integracja będzie w tym pomagała, ale myślę, że bez Was nie jesteśmy w stanie tego zrobić – powiedział gospodarz wieczoru Piotr Pawłowski, żegnając gości.


Obejrzyj galerię zdjęć z XVIII Wielkiej Gali Integracji.
Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas