Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak zdobyć samochód

01.10.2013
Autor: Beata Rędziak
Źródło: Integracja 3/2013

Emocje, które towarzyszą przy kupowaniu samochodu, dobrze jest skonfrontować z opinią specjalistów, którzy pomogą dokonać właściwego wyboru.

– Doradzałbym osobie z niepełnosprawnością nabycie samochodu używanego, ale nie starszego niż 3-letni – sugeruje Krzysztof Marciniak ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa w Warszawie.

Rada ta dotyczy przede wszystkim osób, które kupują pierwszy samochód, a uzasadniona jest większym komfortem i swobodą użytkowania auta.
– Przez 3 lata niemożliwe jest, by samochód uległ dużym zniszczeniom, a takie auto pozwoli na bezpieczne eksploatowanie i oswojenie się z jazdą – zapewnia Krzysztof Marciniak. Przestrzega jednak przed oszustwami. Dlatego też SPiNKa oferuje bezpłatne doradztwo w doborze pojazdu, z uwzględnieniem niepełnosprawności i indywidualnych potrzeb. Eksperci mogą też pośredniczyć w kontakcie z dealerem samochodowym.

Auta - grafika
Fot.: www.sxc.hu

Wojciech Stańczyk, obecnie jeździ seatem leonem, który kupił z własnych środków. Od pięciu lat choruje na postępującą dystrofię mięśniową, więc już myśli o dostosowaniu w przyszłości samochodu do swoich potrzeb.

Inny kierowca, Piotr Domański, jest posiadaczem mercedesa i zastanawia się nad jego dostosowaniem. Uległ wypadkowi, w wyniku czego porusza się na wózku i ma niesprawną rękę. Bierze pod uwagę kupno samochodu, bo dostosowanie obecnego wyniosłoby ok. 150–200 tys. zł.
– Udało mi się zebrać środki na zakup samochodu na subkoncie fundacji, ale teraz okazuje się, że koszt jego dostosowania byłby dwukrotnie wyższy od zakupu – mówi.

– Rozważam zakup samochodu typu mikrovan, marek Renault Kangoo lub Peugeot Partner i będę starał się o dofinansowanie. To będzie mój pierwszy samochód, w którym będę kierowcą, a nie pasażerem – mówi poruszający się na wózku Marcin Kowalski.


Sonda na portalu www.niepelnosprawni.pl

Sonda przeprowadzona na portalu www.niepelnosprawni.pl wskazuje, że aż 42 proc. osób z niepełnosprawnością nie ma własnego samochodu. 29 proc. uczestników sondy zakupiło auto za własne środki, a 14 proc. pożyczyło pieniądze od rodziny lub z banku.

9 proc. udzielających odpowiedzi skorzystało z dofinansowania PFRON, a 3 proc. dostało auto w spadku lub prezencie. Nikt z blisko 900 osób wypowiadających się w sondzie nie skorzystał z programów dealerów samochodowych czy organizacji pozarządowych.


Koszty zakupu i ubezpieczenia

Obecnie nie ma możliwości dofinansowania zakupu samochodu ze środków PFRON. Korzystną ofertę w tym zakresie proponuje SPiNKa.
– Przy zakupie nowego auta, pod warunkiem że dealer także udzieli niestandardowego rabatu i koszt wozu nie przekracza 60 tys. zł, można uzyskać u nas 6 tys. dofinansowania – mówi Krzysztof Marciniak.

Do samochodu używanego Stowarzyszenie dopłaci 3 tys., ale auto nie może mieć przy zakupie wartości rynkowej mniejszej niż 15 tys. zł. Można także starać się o dofinansowanie do adaptacji samochodu. Warunki ubezpieczeń komunikacyjnych są takie same jak dla pozostałych kierowców.

– W niektórych przypadkach występują korzystniejsze zasady (...) – informuje Maciej Buczkowski z PZU. Wskazuje na to też Marcin Pawelec z Allianz Polska. – Różnica może dotyczyć wyceny samego pojazdu w przypadku ubezpieczenia autocasco, jeśli samochód ma dodatkowe specjalistyczne wyposażenie istotnie wpływające na wartość. W przypadku standardowego pojazdu przyjmujemy szacunkową jego wartość
na podstawie średnich notowań rynkowych pojazdu danej marki, typu i roku, zawartych w eksperckich systemach wyceny. (...)


Kiedy karać, kiedy pouczać?

Marek Konkolewskimł. insp. Marek Konkolewski, BRD KGP

Osoba o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca samochodem, korzystająca z karty parkingowej, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych, dotyczących zakazu ruchu lub postoju, oczywiście zachowując ostrożność. I to jedyny przywilej, który jej przysługuje.

W innych przypadkach, gdy złamie prawo, obowiązują ją takie same zasady jak każdego kierowcę. Policja działa zgodnie z zasadą legalizmu; mamy obowiązek ścigania przestępstwa. Choć osoby z niepełnosprawnością nie lubią być traktowane wyjątkowo czy ulgowo, to jednak często bierzemy pod uwagę aspekt etyczny. Funkcjonariusz zwraca uwagę na szczególną sytuację tej osoby. Gdy nie dokonała rażącego naruszenia prawa, sięgamy do art. 41 Kodeksu wykroczeń, który daje możliwość pouczenia kierowcy. Dotyczy to oczywiście wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Osoba z niepełnosprawnością jest pełnoprawnym jego uczestnikiem. Niepełnosprawność nie wyklucza zwolnienia z odpowiedzialności ani nie usprawiedliwia przestępstwa.


"Peugeot bez barier"

Tomasz Chodkiewicz – dyrektor handlowy Peugeot Polska

Tomasz Chodkiewicz Peugeot Polska stara się aktywnie działać na rzecz dostarczania dobrych rozwiązań osobom z niepełnosprawnością, poprzez rozwój powołanego w 2011 roku programu "Peugeot bez barier". Mamy bowiem na uwadze, że jednym z elementów umożliwiających im uczestniczenie w życiu ogółu, podjęcie pracy, uniezależnienie się na co dzień, czyli poczucie się wolnym i pełnoprawnym członkiem społeczeństwa, jest posiadanie samochodu.

Program "Peugeot bez barier" gwarantuje kupno samochodu na preferencyjnych warunkach kierowcy z orzeczoną niepełnosprawnością, opiekunowi osoby z niepełnosprawnością, pracodawcom tych osób, kupującym dla nich samochód służbowy, jak również Jednostkom Budżetowym i Organizacjom Pożytku Publicznego. Dzięki współpracy Peugeot Polska ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa osoby mające orzeczenie o niepełnosprawności, w zakresie dysfunkcji narządów ruchu, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe przy kupnie samochodu marki Peugeot (nawet do 5 tys. zł) i częściowy zwrot kosztów doposażenia samochodu (nawet do 6 tys. zł).

Peugeot Polska oferuje specjalne zniżki* i atrakcyjne warunki finansowania* proponowane przez Peugeot Finance. Obejmują całą gamę samochodów osobowych Peugeot, z których każdy może zostać przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Dostępne modele zaprezentowane są na: www.peugeot.pl. Dodatkowo klienci mogą skorzystać z ofert finansowania i ubezpieczenia Peugeot Finance:

• Kredyt 50/50 z promocyjnym ubezpieczeniem 2,99%
• Kredyt z obniżonym oprocentowaniem z promocyjnym ubezpieczeniem 2,99%
• Leasing 105% lub ubezpieczenie za 0,99% wartości samochodu

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu obsługi klientów z niepełnosprawnością firma Peugeot Polska powołała do realizacji programu dealerów, którzy mają co najmniej jeden samochód dostosowany do potrzeb kierowców z niepełnosprawnością. W ramach programu "Peugeot bez barier" doradcy handlowi przechodzą szkolenie w zakresie dodatkowego wsparcia klientów w wyborze samochodu i ewentualnego doposażenia. Peugeot Polska planuje przystąpienie do programu "Peugeot bez barier" tylu Autoryzowanych Koncesjonerów Peugeot, aby kupno samochodu mogło odbywać się w każdym miejscu w Polsce.

* Przedstawione warunki rabatowe oraz finansowania są ograniczone w czasie.


Logotypy: Peugeot bez barier

Autor: Beata Rędziak

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Bartłomiej wegrzyn
  Bartłomiej
  04.03.2021, 05:52
  Witam jestem niepełnosprawny zawsze pracowałem uczciwie pewnego czasu gdy pomogłem komuś żeby normalnie zarabiał dostałem w nagrodę rozczarowanie wraz za nim typy z pod ciemnej gwiazdy i zostalem z niczym z bieda i walka żeby dzieci głodne nie były i zdrowie padło nerwy itd i już długi czas proszę o pomoc i to nie chce nic za darmo nigdy nie chciałem raz się podniosłem wyszedłem i kupiłem samochód który spalił się w dziwnych okolicznościach i znowu padłem na kolana płacz łzy rozpacz trwa to już dwa lata i tak mecze proszę o lising niestety i się trochę zadlurzylem żeby przeżyć lising odrzuca bank też i to nigdy dużo częściej się modlę o śmierć bo pewno dziecia by lepiej było ale proboje żeby ktoś tylko busa urzyczyl używanego z mała rata na początku żebym mógł do Niemiec jechać do pracy jeszcze raz się rzucić dzwignac dla nich tylko ten samochód potrzebuje żebym mógł znowu popatrzeć i widzieć ich uśmiech jak wiedzą że tata ma jajko niespodziankę schowana dla nich a nie że nie ma pieniędzy i serce pęka tylko to auto boję się już nawet spróbować bo gdy się pojawia nadzieja to zaraz jest cios i niechęć i tak znowu idę do tyłu bo już ZUS zalegam troszkę dziękuję
  odpowiedz na komentarz
 • samochody elektryczne dla osob niepelnosprawnych w polsce 2018
  gosc 2018
  22.10.2018, 18:40
  osoby niepelnosprawne beda sie poruszac samochodami elektrycznymi w polsce calej wlasnie to ma byc ulatwienie od rzadu pis w polsce - jako elektromobilnosc polska , s . a. 2018 roku . rzad pis wprowadza ulatwienie w zakupie samochodow elektrycznych w polsce calej - dofinasowanie z petronu do samochodow elektrycznych w polsce pojazdy ninsson leaf - 40 kwh , renualt zoe electric , bmw i 3 s electric pojazdy elektryczne w polsce calej dostepne dla osob niepelnosprawnych w polsce calej mlodych ludzi niepelosprawnych terz dotycz to zakup samochodow elektrycznych w polsce z dofinasowaniem z petronu do 100 % procet w polsce calej ..
  odpowiedz na komentarz
 • s-07
  Caprika
  19.07.2018, 22:42
  Wrodzona wada serca dyskryminuje mnie jako kierowcę, a kod s-07 uniemożliwia staranie się o dofinansowanie. Beznadziejna sytuacja
  odpowiedz na komentarz
 • dyskryminacja dzieci niepełnosprawnych !!!!!!
  paulina
  16.06.2016, 16:11
  Kpiny dofinansowanie tylko dla kierowców???? Jestem matką samotnie wychowującą 3,5 letniąniepełnosprawną córkę którą muszę wozić 3 razy w tygodniu na rehabilitacje prawie 100 km w jedną stronę i nam się dofinansowanie nie należy do samochodu musimy tłuc się busami tramwajami z kilkoma przesiadkami. Dziecko po takiej podróży jest już na tyle zmęczone ,że nie jest w stanie normalnie uczestniczyć w rehabilitacji . To jest dyskryminacja dzieci niepełnosprawnych !!!!
  odpowiedz na komentarz
 • kpiny z narodu
  xxx
  12.02.2016, 09:58
  Następny przekręt państwa Polskiego,niepełnosprawny w tym państwie ma SZCZĘŚCIE jak pracuje za min stawkę tj około 1300zł ALE dofinansowanie na samochód do 14 tyś MA TYLKO wtedy jak kupuję nowy samochód Więc pytam kogo na to stać ?
  odpowiedz na komentarz
 • Jak uzyskać dofinansowanie
  Kamil Pancerz
  27.11.2015, 16:41
  Poruszam się motorowery od dziewięciu lat i choruje na cukrzycę typu 1. Chciałbym uzyskać dofinansowanie do zakupu alternatywnego środka transportu do pracy czyli ( mikro cars) gdyż nie posiadam prawa jazdy a tymi autami można jeździć mając papiery i ubezpieczenie i oczywiście dowód osobisty. Ale moje zarobki są jakie są. A kupno takiego pojazdu dało by mi możliwość swobodnego poruszania się bez strachu o swoje zdrowie.
  odpowiedz na komentarz
 • nie ma dofinansowania
  auto marzeń
  29.09.2015, 15:27
  Witam serdecznie nie spotkałem nikogo kto z OD dostał by jakąś pomoc chociaż kredyt sam poruszam się różnymi środkami transportu do pracy a jestem niepełnosprawny ruchowo może by tak ktoś pomyślał ze fabryka w naszym kraju montująca auta by wspierała na łatwiejszych warunkach kredytowania zakup poprzez fundacje oni mają produkcje i prace my poruszamy się swobodniej kasa państwa ma wpływy z podatków i nakręca się gospodarka.
  odpowiedz na komentarz
 • mobilność
  szczęśliwy kierowca
  24.09.2014, 12:56
  Niestety kupno samochodu wraz z oprzyrządowaniem nie jest łatwe, ale staje się co raz bardziej możliwe dzięki Stowarzyszeniu Spinka i jej darczyńcom. Przy niskiej rencie jest to niemożliwe, bo trzeba mieć na względzie ubezpieczenie i koszty eksploatacyjne. Ale przy wsparciu np. rodziny daje nam możliwość, z której możemy skorzystać, a to chyba dużo. Próbujmy realizować swoje marzenia, również motoryzacyjne, zbierajmy 1% podatku, nie czekajmy, aż ktoś sam do nas przyjdzie. Szukajmy na własną rękę możliwości finansowych np. w Zakładach Pracy Chronione, tam też jest też możliwość dofinansowania do kupna samochodu.
  odpowiedz na komentarz
 • samochod? a za co?
  niepelnosprawna-autobusowiczka
  10.10.2013, 18:30
  za 600 zl renty?
  odpowiedz na komentarz
 • Ale ściema
  MAZUREK
  05.10.2013, 11:40
  Z takich oferyt to bendą kozystać tylko wybrani naciągacze nigdy potrzebujący biedny niepełnosprawny. Unas w tym PO-papranym Kraju nic nie robią aby tym kalekom było lepiej tylko propaganda i propaganda i PO-kazywanie wybranych urywków nagrań w medjach jak to dbają o te KALEKI to jest chańba tego kraju i nim rządzących
  odpowiedz na komentarz
 • samochod
  Nirjam
  04.10.2013, 07:58
  Myslałam, ze ktos pomyslał jednak o ON, weszłam na wskazana strone i...czym predzej wyszłam. Nie jest to propozycja dla nas. Prosze o wziecie pod uwage, ze mam renty 800 zł, wiem, ze to nie obchodzi nawet tych co powinno, wiec czkam na propozycje dla ON, bo moje Seicento ma juz 13 rok i przeraza mnie perspektywa siedzenia w czterech scianach.
  odpowiedz na komentarz
 • Samolot !
  zlosliwy niepelnosprawiec
  01.10.2013, 18:14
  Samolot dla niepełnosprawnych ! Kupno ! Niepełnosprawni z minimalnym wynagrodzeniem stać na takie autka ... Dziwo i łatwo napisać tacy biedni na auto i nie ma chleba ...
  odpowiedz na komentarz
 • Ile samochodów kupiłby PFRON dla niepełnosprawnych za 318 milionów,
  as
  01.10.2013, 17:40
  które HGW wydał na nagrody-premie dla swoich POdwładnych z warszawskiego ratusza ?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas