Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

AAA Agentów ochrony od zaraz

30.11.2006
Autor: Marta Frątczak
Źródło: Integracja 6/2006

logo Dodatku Nigdy nie byłeś treserem lwów. Samotnym jeźdźcem. Supermanem. Dawno skończyłeś już zabawy piłką w czerwone grochy. Zmęczony czekaniem na lepszy los chcesz być pełnosprawnym w pracy także po to, żeby zapomnieć o płótnie w kieszeni, powitać zakupy ratalne i pokazać swoje mocne strony.

zdjęcie: oddział prewencji
fot. J. Conlon

Przed tobą codzienna gazeta, a w niej: „Dam pracę", „Praca", „Ogłoszenia drobne". Różne - kolorowe i czarno-białe, malutkie i te zachłannie zajmujące 3/4 strony.

Tak jest najczęściej. „Chętnie z grupą inwalidzką". W większości to jasne komunikaty. Praca dla księgowej, elektryka, konserwatora, sprzedawcy. Do recepcji, biura, magazynu i na parking. Jak to więc jest z tą pracą?
Przez 31 dni analizowałam ogłoszenia zamieszczane w jednym z ogólnopolskich dzienników. Cel? Znaleźć pracę.

PRACA Z GAZETY - 178 ofert kierowanych wyraźnie do osób niepełnosprawnych
* agent ochrony - 118 ogłoszeń
* personel sprzątający - 47 ogłoszeń
* sprzedawca - 4 ogłoszenia
* recepcjonista - 4 ogłoszenia
* pomoc w kuchni - 2 ogłoszenia
* pracownik kadr - 2 ogłoszenia
* elektronik- 1 ogłoszenie

Przez miesiąc zamieszczono w nim 118 ogłoszeń prasowych, w których pożądana była grupa inwalidzka. Wszystkie dotyczyły... pracowników ochrony. Koniecznie z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności. Z licencją lub bez. Komunikat jest czytelny: AGENTA OCHRONY OD ZARAZ.
Ponad 100 ofert dla pracowników ochrony nasuwa następujące wnioski: poszukiwane są osoby w wieku do 55 lat, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, wykształceniem minimum zawodowym i uwaga! - energiczne i zaangażowane. Niewymagane jest mistrzostwo Polski w zapasach.
W ogłoszeniach dominują deklaracje, obietnice i... dobry marketing. Są zapewnienia o umowie o pracę, zatrudnieniu w pobliżu miejsca zamieszkania, dogodnym systemie pracy, atrakcyjnym wynagrodzeniu: 4-7 zł/h. Czasem obiecana jest opieka medyczna, stomatolog i rehabilitacja.
Agent nie musi być ani Arnoldem Schwarzenegerem, ani Sherlockiem Holmesem. Różnorodność ofert pozwala na dopasowanie zadań, kwalifikacji, doświadczenia i cech charakteru do wykonywanej pracy. Zapotrzebowanie rynku na ochronę mienia i budowanie armii agentów z całą pewnością można nazwać jedną z form aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych.

Tuż za propozycjami ochrony pojawiają się oferty sprzątania. Przez 31 dni poszukiwań znalazłam 47 ogłoszeń. Prawie wszystkie od zaraz. Warunki, jakie należy spełnić, są zbliżone do wymienionych wcześniej, dotyczących ochrony - poszukiwani: kobieta/mężczyzna, w wieku do 55 lat, z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności. To wszystkie wymagania!
Sprzątanie i ochrona wyzwalają pełnosprawność w pracy. W pewnym sensie dają szansę na społeczną rehabilitację osobom z upośledzeniem fizycznym lub umysłowym. W pewnym sensie, bo wykorzystują jedynie ułamek możliwości osób niepełnosprawnych.
Wielka szkoda, że większość znalezionych ofert dotyczy prac fizycznych. Sprzątanie i ochrona wymuszają gimnastykę ciała, więc taka ścieżka jest niemożliwa np. dla osób ze schorzeniami kręgosłupa albo wadami wzroku. Warto też wspomnieć o tym, że taka praca nie daje satysfakcji, perspektyw rozwoju i jest zupełnie nieatrakcyjna dla poszukujących pracy w wyuczonym zawodzie.

zdjęcie: mężczyzna myjący okno biurowca
fot. N. Cowie

Nie można się zrażać. Pojawiają się również ogłoszenia z pogranicza przygody i tajemnicy. Przykład: INWALIDĘ... i numer telefonu.
Wyobraźnia wiele podpowiada. Może znowu fikcyjna praca dla martwych dusz? Podpisać, pokwitować, wrócić do domu i tak w kółko, czyli ballada o tym, jak „być i mieć" tylko na liście płac.
Gazetowe półki pracy zapełniają też prace chałupnicze: „Praca w domu", „Zarabiaj w domu", „Pracuj". Głównie proponuje się składanie długopisów lub adresowanie kopert. Warto jednak sprawdzić rynek rodzimego biznesu, wypłacalność i wiarygodność oferentów, np. na forach internetowych.
Znalezione ogłoszenia - łącznie 178 - jak piętnem są ograniczone wymogiem posiadania grupy inwalidzkiej lub stopnia niepełnosprawności. To niewłaściwa droga. Odpowiem pracodawcom jak w ogłoszeniu: Aaa absolutnie nie warto tego wymagać!

Tak być nie musi. Nowoczesny pracodawca zwraca uwagę przede wszystkim na kompetencję i zaangażowanie niepełnosprawnych pracowników. Nie skupia się na słabości i bezradności. Specjalizacja i umiejętności pracownika są atutami otwierającymi mu drzwi do kariery zawodowej. Nie muszą zatrzaskiwać ich z hukiem krótsze godziny pracy ani prawo do dodatkowego urlopu, co otwarcie przyznają specjaliści ds. rekrutacji.
Warto podkreślać też bonusy dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne, a wśród nich: dofinansowanie do wynagrodzeń, niższe podatki, pomoc w dostosowaniu stanowisk pracy czy likwidacji barier architektonicznych.
Dobry przykład dają: Centralne Biuro Antykorupcyjne, komendy rejonowe policji, portal interia.pl. Te otwarte na niepełnosprawność instytucje werbują znakomitych informatyków - sprawnych i w pracy, i w realizacji powierzanych projektów (więcej szczegółów m.in. na: www.biura.cba.pl).

Z kolei Telekomunikacja Polska SA i Commercial Union Polska poszukują doradców klienta, a Link4 TU SA - telepracowników i bynajmniej nie ograniczają rekrutacji tylko do osób pełnosprawnych. Szukają specjalistów zaangażowanych w programowe zadania firmy. I to jest najważniejsze! Przed orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności widzą wartościowego i sprawnego pracownika.
Przykłady z życia i gazety dowodzą, że warto szukać pracy nie tylko w kategorii: niepełnosprawny mile widziany. Należy dzwonić i pytać wszędzie tam, gdzie jest szansa zaprezentowania swoich mocnych stron. Nie czytajmy wybiórczo! Nie odbierajmy sobie szansy! Wierzmy w skuteczność kampanii społecznej: Sprawni w pracy! A zatem nie tylko ochrona i sprzątanie... Może sprzedaż? Marketing? Finanse i księgowość? Informatyka? Administracja? Tam też trzeba szukać.

***

Artykuł powstał w ramach projektu "Integracja - Praca. Wydawnicza kampania informacyjno-promocyjna"
współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas