Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powstaje przewodnik po Opolszczyźnie dla niewidomych

16.08.2013
Autor: PAP

„Dotknij pięknej Opolszczyzny” – taki tytuł będzie mieć przewodnik po woj. opolskim dla osób niedowidzących i niewidomych. Znajdą się w nim ok. 40 atrakcji regionu opisanych w alfabecie Braille’a i powiększoną czcionką. Przewodnik przygotowuje Fundacja Szansa dla Niewidomych.

Dwutomowa publikacja jest właśnie przygotowywana przez Fundację. Ukaże się przed końcem tego roku.

Oprócz opisów największych atrakcji turystycznych Opola i Opolszczyzny w przewodniku znajdzie się również 15 dużych zdjęć dla osób słabowidzących oraz tyle samo rycin tych fotografii przystosowanych za pomocą dotyku do odbioru przez osoby niewidome.

Publikacja uwzględni również pięć wypukłych map przedstawiających cały region lub jego części. - Kompletujemy właśnie listę miejsc, które zaprezentujemy w publikacji – powiedziała PAP Ilona Nawankiewicz z opolskiej filii Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Wiadomo już, że wśród opisanych w przewodniku miejsc z samego Opola nie zabraknie ratusza, katedry, amfiteatru i Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, a także opolskiego zoo, Muzeum Śląska Opolskiego czy Wieży Piastowskiej.

Wśród miejsc wartych polecenia wydawnictwo wymieni zamki w Mosznej i Brzegu, Kamień Śląski oraz gród w Byczynie. - Prócz tego będą też informacje, gdzie w okolicy tych atrakcji można zjeść coś dobrego albo gdzie przenocować – zapowiedziała Nawankiewicz.

Promować wśród wszystkich

Przedstawicielka Fundacji wyjaśniła, że podobne przewodniki powstały już wcześniej m.in. w woj. dolnośląskim („Dotknij Wrocławia – przewodnik turystyczny po starówce we Wrocławiu dla osób niewidomych i niedowidzących”) i lubuskim („Lubuskie na wyciągnięcie ręki”). - Pozazdrościliśmy im i postanowiliśmy stworzyć podobną propozycję dla osób, które zechcą zwiedzić Opolszczyznę – wyjaśniła Nawankiewicz.

Członek zarządu woj. opolskiego Barbara Kamińska podkreśliła, że trzeba wykorzystywać wszystkie możliwe kanały, by promować opolskie atrakcje. Jej zdaniem przewodnik to dobry tego przykład. Dodała też, że nie wszyscy urodzili się z jednakowymi predyspozycjami czy zdrowiem, ale trzeba na każdym kroku próbować wyrównywać szanse. - Dzięki tej publikacji osoby słabowidzące lub niewidome będą mogły realizować swoje pasje - uznała.

Przewodnik dla niedowidzących i niewidomych „Dotknij pięknej Opolszczyzny” zostanie wydany w stu egzemplarzach. Trafi m.in. do punktów informacji turystycznej, urzędu marszałkowskiego, powiatowych centrów pomocy rodzinie. Będzie też rozdawany przez Fundację.

Koszt jego przygotowania i wydania to prawie 33 tys. zł. Finansowanie wydawnictwa zagwarantowano w konkursie przeprowadzonym przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach dotacji przyznawanych z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez samorząd województwa opolskiego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas