Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pieniądze na likwidację barier i rehabilitację. PFRON przekaże rekordową kwotę dla samorządów

15.02.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
Źródło: pfron.org.pl
kobieta na wózku obok pies na trawie i na ławce mężczyzna siedzą tyłem do obiektywu patrząc na wodę

Ponad 1,4 miliarda złotych otrzymają w tym roku samorządy z budżetu PFRON. Pieniądze te będą przeznaczane na m.in. dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, likwidację barier architektonicznych i aktywizację zawodową.

W tym roku kwota 1.452.261 tys. zł przekazana do województw i powiatów jest o ponad 200 milionów większa niż w roku ubiegłym, kiedy wyniosła 1.248.802 tys. zł. Do samorządów wojewódzkich trafi 238.839 tys. zł, a do powiatowych 1.178.001 tys. zł. Na co w takim razie zostaną przeznaczone te pieniądze?

Województwa: ZAZ-y i remonty w obiektach służących rehabilitacji

Do zadań samorządu województwa wskazanych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych należą przede wszystkim kosztowne działania infrastrukturalne i wspierające placówki: dofinansowanie robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji oraz dofinansowanie kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej. Samorządy te mogą również zlecać zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych organizacjom pozarządowym.

Powiaty: rehabilitacja, WTZ i aktywizacja zawodowa

Samorząd powiatowy z kolei opracowuje powiatową strategię rozwiązywania problemów społecznych i na jej podstawie tworzy powiatowe programy działań na rzecz osób z niepełnosprawnością. Dofinansowuje tworzenie i funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej. Podobnie jak samorząd wojewódzki może zlecać zadania organizacjom pozarządowym. Przede wszystkim odpowiada jednak za realizację szeregu form wsparcia dla osób indywidualnych. Wsparcie z zakresu rehabilitacji społecznej realizowane jest przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR), czyli dofinansowanie do udziału w turnusie rehabilitacyjnym, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych, likwidowaniu barier i usług tłumacza języka migowego. Ze środków skierowanych do powiatów finansowane jest natomiast wsparcie w aktywizacji zawodowej – przez Powiatowe Urzędy Pracy (PUP).

Więcej na temat mechanizmu przekazywania środków przez PFRON do samorządów można przeczytać w artykule przygotowanym przez biuro prasowe Funduszu.

Informacja o podziale środków na poszczególne powiaty na stronie PFRON.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • szkoda mówić
  aa
  16.02.2021, 10:40
  przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie na turnus, okazało się, że jest tam zapytanie,czy w ciągu ostatnich 3 lat otrzymano dofinansowanie,czyli raz na 3 lata będzie można dostać tych kilka złotych,a wcześniej była raz na 2 lata, nawet przy znacznym stopniu,co jest bardzo niesprawiedliwe,bo osoby, które maja stopień lekki mogą skorzystać i z dofinansowania i z przysługującego sanatorium NFZ, natomiast osoba niesamodzielna już nie ma takich możliwości
  odpowiedz na komentarz
 • 123
  123
  15.02.2021, 20:08
  '200 miliardów więcej' hahaha
  odpowiedz na komentarz
 • WTZ biorą większość
  Marcin
  15.02.2021, 17:33
  Nie ma się co podniecać, jak się spojrzy na tabelki pfron to od 50 do 85 proc. kasa idzie na WTZ i na inne sprawy zostaje naprawdę mało czyli na turnusy, sprzęt rehabilitacyjny i podobne. Jak dla mnie to je chore.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas