Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawni też mają swoje potrzeby

22.04.2013
Źródło: portEl.pl

Mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia w kwestii akceptacji potrzeb seksualnych osób niepełnosprawnych, akceptacji prawa do miłości i zawierania przez nich związków małżeńskich – powiedziała wykładowca PWSZ Bogumiła Salmonowicz podczas konferencji „Niepełnosprawni intelektualnie jako osoby seksualne”, która odbyła się wczoraj (19 kwietnia) w Ratuszu Staromiejskim.

Jakże często spotykamy się we współczesnym świecie z ignorancją wszelkich zachowań, które stanowią w naszym mniemaniu odstępstwo od normy. Za takie uznajmy zachowania osób niepełnosprawnych. Nierzadko spotykamy się ze zjawiskiem odrzucenia, a nawet wykluczenia osób niepełnosprawnych, bo są inne, bo inaczej funkcjonują czy inaczej się zachowują. Inny nie znaczy gorszy. Osoby niepełnosprawne są inne, ale tak samo jak my odczuwają emocje: lęk, smutek, żal, tak samo kochają i cierpią. Mają podobne potrzeby, także i te związane ze sferą seksualności. Właśnie temu zagadnieniu poświęcona została konferencja, która odbyła się w elbląskim Ratuszu Staromiejskim. W jej ramach na temat seksualności osób niepełnosprawnych wypowiedzieli się specjaliści. Mówiono o normie i patologii w obszarze seksualności, zdrowiu intymnym, przemocy seksualnej wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie czy seksualności osoby niepełnosprawnej intelektualnie w świetle prawa.

Przeczytaj cały artykuł

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Niepełnosprawny może być singlem
  Karolina
  09.10.2017, 16:43
  Uwazam że nie ma przymusu dla takiej osoby zeby mogła mieć partnera. Rodzice też powinni wiedzieć że taki niepełnosprawny człowiek ma prawo niezależności nie musi być pod kontrolą
  odpowiedz na komentarz
 • tak samo jeseśmy ludzimi
  kazek
  29.04.2013, 16:23
  masz racje,czy my trochę niesprawni mamy być odrzucani na bok, jako ludzie tez pragniemy miłości szacunku zrozumienia.tylko tam przy korycie czyli przy władzy robią nas w bambuko czy człowiek inteligentny wyrozumiały sprawny jak Tusk ma chęci do poniżania,jakie mamy my niesprawni to człowieczeństwo jak mają w d... pozdrawiam i nie dajcie sie .pozdro....
  odpowiedz na komentarz
 • SEKSUALNOŚĆ
  LUNA
  25.04.2013, 14:02
  KAŻDY MAM PRAWO KOCHAĆ I BYĆ KOCHANYM O ILE NIE ROBI NIKOMU KRZYWDY. NIE ROZUMIEM POTRZEBY ZWOŁYWANIA TAKICH KONFERENCJI SEKSUALNOŚĆ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH TO ICH PRYWATNA SPAWA A NIE TABU JAK PISZE W ARTYKULE CZY ZDROWI OPOWIADAJĄ NA PRAWO I LEWO CO ROBIĄ ZE SWOIMI PARTNERAMI - NIE. NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NIE OZNACZA NIE WIEDZY W SPRAWACH SEKSU JAK PISZĄ W ARTYKULE. CIĄŻA ZDARZA SIĘ TEŻ PEŁNOSPRAWNYM. A CO DO ŚLUBÓW JESTEŚMY PEŁNOWARTOŚCIOWYMI OBYWATELAMI MAMY DO TEGO PRAWO. SZCZĘŚCIE JEST DLA WSZYSTKICH.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas