Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wrocław: powstała poradnia rehabilitacji dla osób z powikłaniami po COVID-19

09.02.2021
Autor: PAP, fot. pexels.com
kobieta ćwiczy na macie z rękami na niej opartymi i pochylona głową na stojąco

Od początku lutego w Centrum Medycznym Dobrzyńska we Wrocławiu działa poradnia rehabilitacji dla osób z powikłaniami po COVID-19. Od marca pacjenci zmagający się ze skutkami tej choroby będą mogli też korzystać z pomocy psychologicznej.

W poniedziałek, 8 lutego, na konferencji prasowej wicemarszałek woj. dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski poinformował, że poradnia powstała dzięki współpracy z Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, skąd przekazywani są pacjenci po diagnostyce i leczeniu pulmonologicznym.

- Cieszę się, że marszałkowskie podmioty medyczne podejmują wspólne działania, aby zapewnić pacjentom zmagającym się z dolegliwościami po przebyciu choroby COVID-19 kompleksową opiekę. Zapotrzebowanie na poradnie pocovidowe jest bardzo duże, dlatego uruchomiliśmy je nie tylko we Wrocławiu, ale również w Legnicy, Wałbrzychu i w Jeleniej Górze – powiedział Krzyżanowski.

Lekarz i fizjoterapeuta

Rehabilitacja obejmuje wizytę u lekarza i u fizjoterapeuty. Oceniają oni stan pacjenta, dobierają odpowiedni zestaw ćwiczeń i zabiegów, dostosowany do jego potrzeb i możliwości. Wykonywane zabiegi służą poprawie wydolności oddechowej i krążeniowej, poprawie równowagi i koordynacji, zwiększeniu siły mięśniowej i ogólnej sprawności pacjenta. Po dwóch tygodniach codziennych zabiegów następuje weryfikacja stanu zdrowia pacjenta i określenie dalszych działań.

Dyrektor Centrum Medycznego Dobrzyńska Grzegorz Kulczycki podkreślił, że specjaliści w centrum mają duże doświadczenie w zakresie rehabilitacji leczniczej i dysponują jednym z największych ośrodków rehabilitacji.

Turnusy rehabilitacyjne

- Od 1 lutego 2021 r. uruchomiliśmy turnusy rehabilitacyjne, w szczególności dla pacjentów z niewydolnością oddechową i osłabieniem mięśniowym po infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 – powiedział dyrektor.

Centrum otrzymało wsparcie finansowe od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu w wysokości 20 tys. zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup bieżni rehabilitacyjnej, masażera Aquavibron, pulsoksymetrów i pulsometrów.

Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Patrycja Opalińska poinformowała, że od początku ogłoszenia stanu pandemii dolnośląscy leśnicy przekazali około 200 tys. zł na pomoc służbom zaangażowanym w walkę z COVID-19. Z przekazanych darowizn można było sfinansować m.in. urządzenia do dezynfekcji ambulansów, ozonatory, zakup przyłbic ochronnych, maseczek czy kombinezonów ochronnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas