Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dla kogo karta parkingowa?

13.02.2013
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Trwają sejmowe prace nad zmianą ustawowych zasad wydawania kart parkingowych (wraz z regułami korzystania z nich), dających uprawnienia do parkowania na tzw. kopertach, miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnością.

Dotychczasowy system wydawania kart parkingowych stwarza ryzyko nadużyć. Po pierwsze, daje on szansę korzystania z uprawnień, które daje karta parkingowa, osobom nieuprawnionym, które np. posługują się kartą osoby zmarłej.

Ponadto nikt nie wie, ile tak naprawdę jest w Polsce kart parkingowych, gdyż nie ma jednej, wspólnej ewidencji dokumentów. Dane przybliżone wskazują na ok. 650 tys. wydanych kart parkingowych. Celem proponowanych zmian legislacyjnych jest więc przede wszystkim uszczelnienie systemu – po to, by zwiększyć liczbę miejsc parkingowych realnie dostępnych dla osób z niepełnosprawnością i rozwiązać problem posługiwania się tym dokumentem przez osoby nieposiadające uprawnień.

Potrzeba zmian

- Konieczność wprowadzenia zmian widoczna jest gołym okiem – wystarczy popatrzeć na to, co dzieje się wokół, chociażby na parkingach przy centrach handlowych. Na kopertach parkują często bardzo wysokie samochody, do których wiadomo, że nie wsiądą osoby mające kłopoty z poruszaniem się, a przecież to dla nich są koperty. Czas z tym skończyć – mówi Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej.

Podobnego zdania jest Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych prezydenta Gdyni. – Co druga osoba ma kartę parkingową. W śródmieściu w strefie płatnego parkowania jest 90 miejsc wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością. Po wprowadzeniu opłat jest lepiej z ich dostępnością. Gołym okiem widać, że za dużo osób ma uprawnienia do parkowania na kopertach i to powinno zostać dokładnie zweryfikowane – mówi pełnomocnik. W Gdyni dotychczas wydano 8 669 kart parkingowych.

Zmiany w zasadach wydawania kart dotyczą przede wszystkim wprowadzenia terminowości wydawania kart, rejestrowania ich w centralnym rejestrze oraz ujednolicenia ich wyglądu na wzór innych dokumentów europejskich. Karta wydawana byłaby maksymalnie na pięć lat, teraz wydawana jest bezterminowo. Dodatkowo zapewni to spójność z unijnymi zasadami, które zakładają ramy czasowe dla wszystkich dokumentów.

Wprowadzenie centralnej ewidencji kart parkingowych, która byłaby częścią istniejącego już centralnego rejestru kierowców i pojazdów (CEPiK), pozwoliłoby na szybkie sprawdzenie przez policję czy straż miejską uprawnień posiadacza karty. Ustawodawca przewiduje też zaostrzenie kar za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową nawet do 5 tys. zł. Obecnie kara wynosi 500 zł oraz wiąże się z ryzykiem nałożenia na kierowcę 5 punktów karnych.

Realne szanse

- Centralny rejestr jest jak najbardziej realną szansą na uszczelnienie przepisów. W tej chwili np. Doda ma kartę parkingową, o czym sama głośno mówi; przepisy są nieścisłe. Myślą przewodnią całego projektu jest przecież zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnością – uważa Pater. Ma on nadzieję, że dyskusje sejmowe nad planowanym projektem pozwolą na jeszcze dokładniejsze zdefiniowanie, kto może otrzymać kartę parkingową, gdyż według niego obecnie ta definicja jest bardzo nieścisła. – Część uprawnionych osób ma np. orzeczenia z ZUS, a nie z powiatowych centrów – dodaje.

Kampanie społeczne i praktyczne działania to sposób na radzenie sobie z obecną nieszczelnością systemu. – Namówiłem ekipę z parku wodnego, żeby pomalowali miejsca dla osób z niepełnosprawnością na niebiesko, podobnie jest na nowym terminalu lotniska. Na wiosnę planujemy też kampanię we współpracy ze strażą miejską – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych we Wrocławiu. Sam wielokrotnie doświadczył trudności w parkowaniu i jest zwolennikiem zmian w przepisach. We Wrocławiu w ścisłym centrum jest ok. 60 kopert. Od 2002 roku wydano tam 10 138 kart parkingowych zgodnych z normami UE.

- W Warszawie mamy 2700 km dróg, z czego tylko 810 km jest w naszym zarządzie. Nie mamy statystyk dotyczących miejsc dla osób niepełnosprawnych na wszystkich drogach, które są pod naszą jurysdykcją, natomiast posiadamy informacje na temat liczby takich miejsc w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego – w sumie jest ich ok. 750 – mówi Karolina Gałecka, rzecznik ZDM. Podkreśla, że ta liczba nie jest miarodajna, gdyż nie uwzględnia dróg należących do dzielnic.

W stolicy wydano dotychczas 39 575 kart parkingowych. Samo Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych (SCON), które jest realizatorem tego zadania od 2008 r., wydało od tego czasu 23 181 kart. – Zauważalna jest rokroczna tendencja wzrostowa w kwestii liczby wydawanych kart oraz zainteresowanie nimi przez osoby niepełnosprawne. Od czasu zmiany w 2009 roku przepisów dotyczących wydawania kart parkingowych znacznie wzrosła liczba osób niepełnosprawnych składających do Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności wnioski o orzekanie uprawnienia związanego z kartą parkingową – zauważa Urszula Kujawska, kierownik SCON.

Co dalej?

Obecnie do wypracowanego przez sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny oraz powołaną do tego specjalną podkomisję projektu zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym przygotowywane są dwie ekspertyzy. – Pojawiła się wątpliwość ze strony szefa GIODO, czy bezpieczne będzie rejestrowanie kart w centralnym rejestrze. Jego zdaniem, jest to zbiór danych wrażliwych i wyraził on wątpliwość, czy nie będą one wykorzystywane w sposób niewłaściwy. I należy się do tego realnie odnieść – mówi poseł Marek Plura.

Drugie zastrzeżenie zgłosił minister administracji i cyfryzacji; dotyczy ono technicznej możliwości sprawdzania kart w centralnym rejestrze, a więc czy jest wykonalne, by np. strażnik miejski  miał dostęp do sieci.

– Jako wnioskodawcy uważamy, że jest to jak najbardziej możliwe. Czekamy na te dwie ekspertyzy i nie obawiam się, że będzie to trwało długo, bo członkowie podkomisji są dobrze osadzeni w temacie i dobrze go znają. Najpóźniej w marcu podejmiemy dalsze prace – mówi poseł. Planowane zmiany miałyby wejść w życie 1 lipca br., a stare, już wydane karty obowiązywałyby nie dłużej niż do 31 marca 2014 r.


Czy uważasz, że powinno się ograniczyć liczbę osób uprawionych do korzystania z kart parkingowych? Napisz w komentarzu pod artykułem.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • karta parkingowa
  niktwyjatkowy
  01.10.2014, 09:23
  a co z z dziećmi z upoośledzeniem umysłowym. Karta bardzo nam ułatwiała życie. mały szarpie się na lewo (często bywa to niebezpieczne )i prawo my od szpitala do szpitala wszędzie parking płatny mimom ze dziecko ma pierwsza grupę to nie będzie nam przysługiwała karta bo jest osoba chodzącą-paranoja
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa wyłącznie dla osób:
  Janusz
  14.06.2014, 05:42
  o znacznym ograniczeniu narządu ruchu kończyn potwierdzonym komisyjnym orzeczeniem lekarskim o specjalizacji ortopedycznej. Nie dla byłych funkcjonariuszy milicji obecnie policji i wojskowych przechodzących na emeryturę. Nie dla lekarzy i ich rodzin . Ograniczenie ważności do 2 lat kart.
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkonkowa osoby niepeł.
  xxxxx
  20.05.2014, 07:23
  Zmiany są potrzebne.Karty wydawane są już prawie wszystkim, nawet osobom ze słuchem.To jest chore!!!Tak jest w Wałbrzychu.Mam problem z poruszaniem się,a na kopertach stają ludzie którzy tych kart nie potrzebują.Każdy kto ma problemy z kręgosłupem i st.umiar. dostaje kartę.A problemy z kręgosłupem mają wszyscy.To co z nami z uszk.narz. ruchu!!!
  odpowiedz na komentarz
 • NIE POTRZEBA ZMIAN
  Janek inwalida
  09.04.2014, 04:26
  WYSTARCZY ABY SŁUŻBY CZĘŚCIEJ EGZEKWOWAŁY I SRAWDZAŁY CZY PARKUJĄCY NA KOPERTACH MAJĄ DO TEGO PRAWO.NIE WIDZIAŁEM JESZCZE TAKIEJ KONTROLI.BARDZO CZĘSTO MIEJSCA SĄ ZAJĘTE PRZEZ OSOBY DO TEGO NIEUPRAWNIONE NAWET JAK WYKŁADAJĄ KARTĘ INWALIDY...
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa
  ziut.
  26.02.2013, 01:11
  Zmiany w wydawaniu kart parkingowych z pewnością są potrzebne,jakie? Niech opracują do tego powołani specjaliści i rzeczoznawcy.Nie przeszkadzajmy im w tym a na pewno nowe prawo będzie opracowane dużo szybciej. Uważam że kara 500zł i pięć punktów karnych za parkowanie na kopertach jest wystarczająco duża i tutaj nic bym nie zmieniał.Natomiast apel do straży miejskiej odstąpcie troszkę od fotoradarów na rzecz kontroli,kto parkuje na t.z kopertach przecież można to sprawdzać w bardzo łatwy sposób tylko trzeba to wykonywać natychmiast na gorąco.Zysk z mandatów może troszkę mniejszy,ale społecznie pożyteczny.
  odpowiedz na komentarz
 • STOP NACIĄGACZOM..!
  TOMEK
  22.02.2013, 10:23
  KARTY PARKINGOWE POWINNY BYC TYLKO DLA OSOB I ICH POJAZDÓW Z DSFUNKCJĄ NARZĄDU RUCHU TZN; OSÓB NA WOZKACH J PORUSZAJĄCYCH SIĘ O KULACH, BO WSZYSCY INNI KORZYSTAJĄ TYLKO DLATEGO ABY NIEPŁACICIĆ ZA PARKOWANIE, BO TO CO DZIEJE SIĘ OBECNIE TO JEST KPINA.. CI NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCY CO POWINNI PODJECHAC JAK NAJBLIZEJ NIEMAJĄ GDZIE ZAPARKOWAC, TO SĄ CHORE PRZEPISY NA DZIEŃ DZISIEJSZY...
  odpowiedz na komentarz
 • w sprawie PESEL
  Stanisław W.
  18.02.2013, 09:41
  Jeżeli niema osoby uprawnionej przy zaparkowanym samochodzie to żaden pesel nie pomoże, w innym przypadku można wylegitymować osobę uprawnioną.
  odpowiedz na komentarz
 • Aco z kartami które już są
  Matka
  18.02.2013, 08:46
  A karty które do tej pory były wydawane,i tak będą bo przecież Polskie prawo nie działa wstecz.
  odpowiedz na komentarz
 • INWALIDZI PORUSZAJACE WŁASNYM SAMOCHODEM JEST DYSKMINOWANY GŁUPIMI OPŁATAMI ZA PARKIG TO CZYNIA GMIN
  inwalida 1 grupy
  18.02.2013, 02:26
  INwalida chce kupic leki i jedzi i szuka zleconego specyfiku Niema Aptek co za komuny swiadczyły na okreslone choroby teraz czeba zamawiac nawet 7dni sa mase leków niena recepte tylko do narkomanów nawet głupiego wapna czy tłustego maści do skóry do cukrzyków znikła . jak przed Urzedem Miasta jest dwie koperty a trzeci płaci za parkig chodz ma karte PARKIGOWA DO INWALIDT TAK RADNJI I URZEDNICY ZNAJA KONSTYTUCJE I NIEMA ZDANIA KOPERTA ZAJETA JEST PŁAC CHODZ NIEZASTAWIASZ PRZEJAZDÓW INYM URZETKOWNIKA LUB MASZ ZABLOKOWANE KOŁO PRZEZ STRAQŻMIEJSKA JA TAM NIEZNAJA PRAWA I PRZEPISÓW I SĄ WYROZUMIALI I POMAGAJA INWALIDA JAK KIEDYS ZA KOMUNY IWALIDA MIAŁ MOŻLIWOSCI ZROBIENIA ZAKUPÓW I NIESTANIE KOLEJCE PRZEPIS ZOSTAŁ SKASOWANY PZEZ POSŁOW I RZĄD/
  odpowiedz na komentarz
 • potrzebna - wyjątki
  agnieszka
  18.02.2013, 02:09
  Z niepełnosprawnością mam na co dzień do czynienia, pracuje w jednym z zespołów orzekających o niepełnosprawności. Uważam, że przepisy dotyczące otrzymania takiej karty jak to nazwano w artykule nieścisłe, wg mnie to za mało powiedzine, powinny być zaostrzone. Karta parkingowa winna być wydana osobie, która ma znaczny problem z poruszaniem się - nie tylko wózek, kule, balkonik, laska, ale też po cięzkich chorobach serca, przeszczepach,rozruszniki, które mają ograniczenia w pokonywaniu dużych dystansów, mózgowe porażenia dziecięce, ale nie wszystkie, wydaje mi się ze przeniesienie dziecka z niedowładem kończyn dolnych dla rodzica jest znacznym utrudnieniem, tym bardziej, ze niektóre szpitae czy tez placówki zdrowia nie dysponują duzymi parkingami. Nie oszukujmy się przepisy są przepisami, życie jest zyciem. Nie zgadzam się z kartą parkingową dla osób, które mają lekki stopień niepełnosprawności...Nasz naród boi sie wszelkich zmian, czy wprowadzenie nr PESEL nie ułatwia zycia? sprawdzenie czy ktoś uprawniony jest do kierowania autem w razie kontroli przez policje? tak samo powinno byc z kartami parkingowymi, tym bardziej, ze są one wykorzytywane przez innych - nieuprawnionych. chcialam jednosczesnie nadmienic, że dokument taki wydawany jest na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Sprostowanie do artykulu - orzekaniem zajmują się Zespoły ds orzekania o niepełnosprawności a nie centra pomocy!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • nieuczciwość
  Agnieszka
  18.02.2013, 12:25
  Cały czas nagonka na każdego przeciętnego człowieka wszystko chce się wydrzeć , zabronić. Wielka szkoda, że ci co rządzą mają pezprawie i wszelki luksusy im odebrać polowę bo rządzą i krzywdzą - nie zaslugują na dobre dochody, jakie mają. Oby wreszcie ktoś to zmienił.
  odpowiedz na komentarz
 • karta-potrzebna
  Lena
  18.02.2013, 07:45
  Witam wszystkich. Karty sa bardzo potrzebne osobom które poruszaja się z problemami, a to nie oznacza że wszystkie schorzenia narządu ruchu widać "gołym okiem". Ja poruszam sie nieżle ale na b. krótkich dystansach, potem nogi nie chca chodzić. A karta powinna byc przypisana osobie niepełnosprawnej a nie kierowcy czyli tak jak jest teraz. Może mnie 10 kierowców różnymi samochodami podwozić a uprawnienia mam ja. Ot taka moja opinia.
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa - osoba o kulach
  ML:
  17.02.2013, 08:52
  Trochę mnie drażni treść niektórych komentarzy, że karty parkingowe tylko dla osób na wózkach. Ja poruszam się o kulach i zwrócę uwagę na kilka aspektów: żeby wejść do samochodu lub z niego wyjść, muszę zawsze otworzyć drzwi do końca, bo nie potrafię tak mocno nóg podkurczyć jak osoba sprawna. Jeśli nie otworzę drzwi szeroko, to nie wsiądę do samochodu, a przy wysiadaniu, kopnę w drzwi, tak że otworzą się na karoserii sąsiada, jeśli jest ciasno. Po drugie, żeby włożyć kule do samochodu, a zwłaszcza żeby je wyjąć, muszę zanurkować do środka, więc też najlepiej jak są otwarte do końca. No i wreszcie - chodzę dość powoli, tak że niejeden wózkowicz w moim wieku (a mam 30 lat) jest w stanie mnie prześcignąć bez trudu, poruszając się na wózku. Tak więc proszę nie ograniczać świata niepełnosprawnych ruchowo tylko do wózkowiczów. Bo ja wciąż się spotykam z taką postawą: nie jeździsz na wózku, więc o co ci chodzi. A orzeczenie z powiatu też mam dość dawno, bo 15 lat temu wydane i mam zupełnie inne oznaczenia niż są teraz jak widać (ale mam N/R). Tak więc ciekawe, jak wyjdzie z tą całą weryfikacją. Ale co do zasady, to jestem za, chodzi o to, żeby to robić rozważnie, a nie byle jak.
  odpowiedz na komentarz
 • Wózkowicz
  17.02.2013, 06:42
  opanujcie się wszyscy i nie dyskutujcie niepotrzebnie powinno być prawo jedno i surowsze moim zdanie karta parkingowa powinna przysługiwać tylko osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim lub o kulach bo to jest inwalidztwo widoczne i by nad tym już nie było żadnej dyskusji . A po drugie ta karta parkingowa jest pomocną by taka osoba nie sprawna ruchowo mogła dojechać jak najbliżej jakiejś jednostki urzędowej czy sklepu ,gdyż ta osoba nie może pokonać dłuższego dystansu o własnych siłach .
  odpowiedz na komentarz
 • zachować odległość...
  J.
  17.02.2013, 11:47
  A ja jako osoba poruszająca się na wózku, kierowca własnego samochodu, powiem przewrotnie, że mnie przeważnie niezbyt obchodzi czy miejsce parkingowe jest dalej od wejścia czy bliżej (mam sprawne ręce, więc przejść ten kawałek nie jest dla mnie wielkim problemem, jeśli nie ma schodów czy ogromnych krawężników po drodze, czy zwałów śniegu w zimie), ale szerokość i umiejscowienie koperty. Żeby włożyć wózek do samochodu czy go wyciągnąć, muszę otworzyć drzwi na całą szerokość, nie mówiąc już o tym, że muszę do tych drzwi w ogóle dojść. A nie są rzadkim widokiem 3 samochody na 2 miejscach parkingowych, czy 4 na 3. Jakim sposobem mam dostać się do samochodu, jeśli ktoś zastawi mi drzwi? Osoba kulejąca czy z jakimś skrzywieniem kręgosłupa wejdzie sobie do tego samochodu, ja na wózku już nie. Często parkuję na "normalnych" miejscach, jeśli np. są przy krawężniku czy przy supermarketach przy tych budkach z wózkami na zakupy - zostawiam sobie wtedy tyle miejsca, ile potrzebuję żeby otworzyć drzwi i mam pewność, że nikt mi ich nie zastawi, a takiej pewności nie mam na kopertach jeśli jest ich kilka obok siebie, bo ludzie po prostu nie zwracają uwagi na linie. Jak powiedział mi to jeden pan, który mnie tak właśnie przystawił stając na linii między dwoma samochodami zaparkowanymi na dwóch kopertach - przecież tu było miejsce!
  odpowiedz na komentarz
 • Na głupotę brak lekarstwa
  Grzegorz
  17.02.2013, 10:44
  Prawda jest taka że brak jest miejsc parkingowych No i zobaczcie jak miasta doją nasze portfele - albo zakaz , albo strefa płatna .. Sam nie korzystałem z karty ale niestety . "nie chcem , ale muszem" ..
  odpowiedz na komentarz
 • posiadanie karty parkingowej dla niepełnosprawnych
  Maciek
  16.02.2013, 06:46
  Karta powinna posiadać zdjęcie oraz dane osobowe osoby niepełnosprawnej oraz stopień niepełnosprawności, podobnie jak we Wrocławiu
  odpowiedz na komentarz
 • w cuda nie wierzę
  ON
  16.02.2013, 01:58
  Nie ma znaczenia, czy będą karty terminowe, czy nie jeśli nikt nie kontroluje, czy osoba posiadająca taką kartę ma uprawnienia do niej. Karta jest nie ważna jeśli nie ma osoby z ważnym orzeczeniem i odpowiednim wpisem, a temat byłby nieaktualny. Nie wierzę jednak w naszą policję i straż miejską chyba, że komendant zmusi do wykazania się odpowiednią ilością kontroli.
  odpowiedz na komentarz
 • Karta Parkingowa.
  Osoba Niepełnosprawna Ruchowo ...
  16.02.2013, 10:20
  Zdecydowanie większość kierowców którzy posiadają karty parkingowe używa ich niezgodnie z prawem. Są to kierowcy którzy posiadają karty parkingowe osób niepełnosprawnych które już nie żyją, albo wykorzystują je niezgodnie z przeznaczeniem. Osoby pełnosprawne biorą takie karty od O.N a następnie parkują gdzie im się tylko podoba, w momencie jazdy pojazdem, a także parkowaniu go na miejscu dla O,N w tych że pojazdach nie ma osób niepełnosprawnych, wystawiają karty parkingowe za szybę i uważają że maja do tego pełne prawo! - nic bardziej mylnego. Tylko weryfikacja takich kart co 5 lat, można zmniejszyć ilość nieuczciwych kierowców, którzy posługują się takimi kartami, i ważnym też jest aby kara za bezprawne używanie takiej karty parkingowej, była bardzo surowa ...
  odpowiedz na komentarz
 • Dla kogo karta
  mama
  15.02.2013, 07:50
  Kto korzysta z miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych powinien zdawać sobie sprawę że miejsce to jest nie bez znaczenia szersze.otwarcie drzwi od samochodu wyjście z niego czy przeniesienie dziecka niepełnosprawnego, to jest istotą problemu a nie podjechanie pod drzwi wybranego celu.Korzystam z miejsca dla niepełnosprawnych, robię szersze miejsce dla wózka wyciągam 20 letnią córkę z porażeniem mózgowym,za chwilę podjeżdża samochód też posiada kartę parkingową i co nie paczy jak zaparkuje aby się wcisnąć bezmyślność i tu nasuwa się pytanie czy to na pewno niepełnosprawny który potrzebuje miejsca dla niepełnosprawnych.Nie jest ważne jaka grupa inwalidzka,tylko jaka niepełnosprawność.
  odpowiedz na komentarz
 • kp
  obserująca polskie absurdy
  15.02.2013, 02:48
  należy zdecydowanie zmienić zasady orzecznictwa bo nie powinno tak być żeby kartę otrzymywały osoby z symbolem O2-P (choroby psychiczne)albo osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności (karty - wydane na stałe!) Z ulg powinny korzystać tylko i wyłącznie osoby mające widoczne problemy z poruszaniem się i osoby na wózkach inwalidzkich!!!! Wykorzystywanie jest widoczne na każdym kroku i przykre, że osoby np na wózku nie maja gdzie zaparkować a z samochodu zaparkowanego na kopercie wyskakuje żwawo poruszająca się osoba. Oburzające!
  odpowiedz na komentarz
 • Zgadzam się
  Osoba niepełnosprawna
  15.02.2013, 12:07
  Sama jestem osoba niepełnosprawną i nie posiadam karty parkingowej i to tylko dlatego ze moje orzeczenie o niepełnosprawności jest wydane na starym druku na którym nie ma punktu dotyczącego parkowania ...Pytałam się o aneks...a tu niestety okazało się ze musze ponownie stanąc na komisje by dostac nowe orzeczenie I to jest ta sprawiedliwość ...A na parkingach pełno samochodów z których wysiadają Panie na szpileczkach i Panowie w garniturach po których nie widać ani troszkę że bardzo potrzebują zaparkować na miejscu dla osób niepełnosprawnych..ZAWSZE JEST KARTA PARKINGOWA!!! I wtedy mi ręce opadają bo ja musze udowodnić ze potrzebuje karty a im wystarczy ze ją poprostu mają..ehhh
  odpowiedz na komentarz
 • Każdy myśli o sobie
  Mania
  15.02.2013, 11:18
  Każdy myśli o sobie i swojej sytuacji.Przy wydawaniu kart należy brac przedewszystkim stan zdrowia osoby, która otrzymuje kartę. To czy posiada samochód, czy jaki posiada samochód nie powino byc ważne. Straż miejska lub policja powina częsciej sprawdzac, kto parkuje na kopertach i karac. Poza tym nalezy zwiekszyc ilosc miejsc "kopert" a zniknie problem z brakiem miejsc. Mieszkam w Gdańsku i bardzo często jestem zmuszona bywac w UCK a na terenie akademii medycznej są tylko 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Więc zawsze będzie problem.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie ma faktycznie problemów ??
  Walek
  15.02.2013, 10:37
  W Polsce się likwiduje wszystkie uprawnienia to dlaczego nie zlikwidować kart parkingowych. I karać za złamanie przepisów mandatem ,a pózniej refundować i będzie OK !!!
  odpowiedz na komentarz
 • karta dla faktycznie niepelnosprawnych
  zibi
  15.02.2013, 08:50
  naipierw zmienic orzenictwo,poniewaz otrzymuja grupy z powodu ruchu,ale moga chodzić i pracować,karte powinni otrzymywać osoby które naprawdę mają problemy ruchowe,nie kazda choroba na kręgosłpów powinna dawac uprawnienia do karty parkingowej.
  odpowiedz na komentarz
 • Czytam, niektóre
  leszek
  15.02.2013, 07:17
  komentarze i zastanawiam się czy piszą je frustraci czy też osoby nigdy nie mające do czynienia z osobą niepełnosprawną. Od 9 lat zajmuję się zawodowo osobami niepełnosprawnymi ( sam również taką osobą jestem) i wiem jak sie poruszają osoby ze znaczny czy też umiarkowanym stopniem. Nie mozna wszystkich wsadzić do jednego wora i pozabierać karty tym z umiarkowanym, równie dobrze niektóre osoby ze znacznym nie powinny mieć karty. Problem kart jest głębszy i jedynie lekarz na komisji może rzetelnie ocenić czy dana osoba wymaga karty, a nie Pan "X" bo ma wizję zabrać kartę tym z umiarkowanym.
  odpowiedz na komentarz
 • Karta tylko dla kierowców
  MANTIS
  15.02.2013, 02:53
  Karta powinna być wydawana tylko niepełnosprawnym kierowcom z dysfunkcją ruchu. Dlaczego tylko kierowcom? Bo jeśli jedzie z drugą osobą (pełnosprawnym kierowcą) to ta osoba może pomóc się przemieścić niepełnosprawnemu do danego obiektu więc może podejść te ileś metrów z tą osobą. W kopertach i kartach chodzi o "BLISKOŚĆ" kopert względem różnych budynków wejść itp. Jeśli jedzie matka z niepełnosprawnym dzieckiem np. na wózku to przecież przepcha go np. przez śnieg ale niepełnosprawny na wózku czy o kulach który sam przyjedzie nie ma nikogo do pomocy i powinien móc jak najbliżej podjechać. Poza tym sorry ale nie masz auta to w większości przypadków jeździsz autem sporadycznie więc po co Ci karta. Ja już dawno w Poznaniu wykupiłem specjalną winietę dla niepełnosprawnych bo na koperty nie mam co liczyć bo stoją "wypasione fury". A najlepiej zlikwidować koperty i wrzucić uprawnienia by niepełnosprawny w strefie parkowania mógł stanąć na KAŻDYM miejscu parkingowym bezpłatnie. Wtedy gdy niepełnosprawnego nie ma wszystkie miejsca mogą być dostępne dla sprawnych a gdy jest to może zaparkować gdzie chce a nie gdzie są koperty (poza tym jak na kopercie stoi auto to obok nie może bezpłatnie zaparkować nawet jeśli tamten stoi nielegalnie.)
  odpowiedz na komentarz
 • temat zastepczy -kolejny
  wolodia
  14.02.2013, 10:54
  Tak uwazam, po raz kolejny omija sie temat zaopatrzenia w leki ich dostepnosc i taniosc ale mechanika pojazdami to tak trzeba sie zajac, a juz z samego tego tematu wynika ze ci inwlidzi ktorzy najwiecej sie dra o miejsca to wlasnie handlarze przekupki ja majac karte parkingowa inwalidy robie zakupy raz gora dwa razy w tygodniui w sumie nie mam problemu z zaparkowaniem pod sklepem, to wlasnie ci co im jest to potrzebne dla wlasnej wygody przy prowadzeniu handlu sie o to upominaja, nie widze potrzeby zmiany przepisoe mozna to kontrolowac identycznie jak na parkingach przyszpitalnych, jest zdjecie na karcie jest , jest ta osoba w samochodzie jest no to o co chodzi jak jej nie ma to mandat.. A niezyjace osoby to obowiazek rodziny jak z dowodem osobistym zdac zglosic uniewaznic i po problemie . U nas to musi byc zawsze dziwactwo
  odpowiedz na komentarz
 • Nie tylko narząd ruchu...
  mama autysty
  14.02.2013, 10:46
  ...powoduje problemy w codziennym życiu. Wczujcie się w sytuację matki wrzeszczącego, wpadającego w panikę autysty, kiedy nie może znaleźć miejsca na parkingu.
  odpowiedz na komentarz
 • Pan Pater się myli
  orzeszek
  14.02.2013, 10:24
  Ponadto chcę zwrócić uwagę Panu Krzysztofowi Pater. Właśnie wysokie samochody są najlepsze dla niepełnosprawnych wsiada się "do góry" a wysiada "na dól" a nie jak w niskich wpada na dół a wyciąga się za dach do góry. Nie w samochodach problem !
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego niektórzy komentujący nie rozumieją .....
  orzeszek
  14.02.2013, 10:12
  Ustawa mówi wyraźnie, osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności to osoba wymagająca pomocy w podstawowych czynnościach życiowych i pełnieniu ról społecznych. Dla jeśli chodzi o kody 05-R i 10-N, to brak lub porażenie obu kończyn oraz przebyte udary z trwałym niedowładem połowiczym. Ilu takich niepełnosprawnych prowadzi samochody ??? Coś mi się wydaje, że Ci co piszą o kartach tylko dla znacznego stopnia, mają go na wyrost. Karta powinna być wydawana osobom z każdym stopniem. Warunkiem bezwzględnym powinno byś korzystanie z oprotezowania lub sprzętu ortopedycznego ( wózek, szczudła, kule, balkoniki itp. ) NA STAŁE. Inaczej sprytny doktor-specjalista napisze we wniosku "okresowe korzystanie z kul łokciowych". Powinno się zrezygnować z wydawania kart osobom nie kierującym pojazdami-to relikt obecnie firmy podwożą takie osoby gdzie trzeba. Tu są największe nadużycia. Wnuczek zawsze wytłumaczy, że właśnie zaprowadził babcię do domu, znajomej czy gdziekolwiek
  odpowiedz na komentarz
 • tylko dla...
  ewapawlak
  14.02.2013, 08:59
  karty powinny byc wydawane tylko dla osob poruszajacych sie na wozka tak jak widnieje na rysunku karty,bo kazda inna odoba moze sobie podejsc a niekoniecznie podjezdzac autem az pod same drzwi banku,przychodni itp
  odpowiedz na komentarz
 • tak miejsce parking.
  Basia
  14.02.2013, 08:40
  dlaczego sa wydawane karty parkingowe osobom nie posiadającym pojazdow, a posiadaja jedynie gr. inwalidzka, Karty powinny byc wydawane osobom narzadu ruchu II i I gr.. a na dodatek przyklejaja sobie niebieskie znaczki inwalidzkie aby nie placic za parking a nie posiadaja karty parkingowej
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  starucha
  14.02.2013, 08:15
  trzeba dokładnie i precyzyjnie określić w orzeczeniu schorzenie jakie dany delikwent ma. Np.brak kończyny lewej czy prawej powyżej/poniżej kolana. Brak stopy lub dwóch lub brak dwóch kończyn dolnych. Choroba: stwardnienie rozsiane, heinego mediny itp choroby.Po operacjach biodra lub kolana. U nas daje się karty wszystkim kręgosłupowcom,na stłuszczoną wątrobę, na astmę choroby płuc,korzonki nerwowe,i samochód musi być dokładnie oznakowany.
  odpowiedz na komentarz
 • Za dużo jest naciągaczy
  Renia z Wągrowca
  14.02.2013, 08:06
  To powszechne zjawisko i wg mnie cwaniactwo. Sama poruszam się tylko na wózku inwalidzkim od 30 lat i na ten temat mogłabym napisać książkę. Ludzie są obłudni i spora ich część twierdzi - jeżeli on może tam stanąć to dlaczego nie ja. Za łatwo wydaje się karty parkingowe nie weryfikując danego osobnika.Powinno się karać również osoby, które posługują się nieswoimi kartami i to dobitnie, bo dla wózkowiczów w większości znalezienie wolnej koperty graniczy z cudem.
  odpowiedz na komentarz
 • Dla kogo?!
  Niebiadoląca;)
  14.02.2013, 07:36
  Karta parkingowa to nie jest karta dla ludzi nie umiejących parkować- Tylko dla ludzi NIEPEŁNOSPRAWNYCH RUCHOWO !!! A taka np Doda (jest nieosamotniona w sprycie) Ruchowo sprawna zwłaszcza na scenie a dookoła Chwali się,że ma chory kręgosłup. Ja też mam chory i widzę jednoocznie a jakoś Karty nikt nie chce mi wydać a bardzo ułatwiłaby mi parkowanie -nieprawdaż?
  odpowiedz na komentarz
 • bees
  Bogumiła
  14.02.2013, 07:33
  Mając umiarkowany stopień niepełnosprawności, uzyskałam kartę parkingową kilka lat wstecz, gdy leczyłam się nadto z powodu problemów z kolanem. Na skutek kolejnych upadków odnowił się wczesnorozwojowy uraz oraz funkcjonalne zmęczenie. Miałam wtedy uzasadnienie do uzyskania karty parkingowej ze względu na obrzęk kolana, dokonywane punkcje. Zaświadczenie lekarza ortopedy wystarczało do uzasadnienia tej karty. I tak sobie z nią jeżdżę. Prawa do parkowania nie mam, gdyż- na szczęście- kilkakrotna punkcja okazała się trafionym zabiegiem, pozostałe objawy piszę na konto wieku, bo mi przybyło więcej niż 10 lat. Nie zmieniałam grupy inwalidzkiej, więc z orzeczenia wynika, że moja niepełnosprawność jest tylko "sercowa". I dlatego z kartą inwalidzką tylko jeżdżę dla dobra innych użytkowników. W międzyczasie mój stan zdrowia znacznie się pogorszył, ale jeżeli miałabym udowadniać, że nie jestem słoniem. Na deser dodam, że współwłaścicielka samochodu jest osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Życie bez barier jest cięższe niż z barierami.
  odpowiedz na komentarz
 • weryfikacja konieczna
  inwalidka
  14.02.2013, 07:30
  jestem za zmianami, ale Wojtek nie ma racji, że tylko I grupa. Ja mam II, a poruszam się o kulach, jestem po 6 operacjach kręgosłupa i na prawdę nie jest to łatwe by przejść z zakupami pół parkingu
  odpowiedz na komentarz
 • Taki mamy zbójecki kraj i wszystko.
  Borzoi
  14.02.2013, 07:28
  Nikt nie kontroluje kart parkingowych, więc ludzie oszukują. Na karcie jest zdjęcie posiadacz. Nikt mi tego nigdy nie sprawdził. Ponadto policja dalej uważa, że kupiona na bazarze naklejka niepełnosprawnego i naklejona na szybę uprawnia do parkowania na kopercie. Dalej. - Wystąpiłem do spółdzielni mieszkaniowej Warszawa Wola o utworzenie miejsca do parkowania dla niepełnosprawnych. Administracja utworzyła dla mnie dwa blok dalej, bo tak sie pani z administracji podobało się. (Mieszka w mojej klatce, więc to by jej przeszkadzało). Dodatkowo spotykając mnie zawsze pytała "ile pan będzie jeszcze żył?". Takie to mamy społeczeństwo. A niech ktoś z niepełnosprawnych spróbuje przy kasie dla niepełnosprawnych albo w autobusie wywalczyć miejsce. Ja się nie przyznaje i uciekam, bo pobiją, i to najczęściej dobrze ubrane panie i panowie. Młodzi to natomiast mają wszystko w d..... Liczy się tylko kasa i znajomości. Ot taką mamy cywilizację. Opowiadałbym jeszcze dalej i długo, ale to nic nie zmieni. Nasi przywódcy tylko udają zatroskanie.
  odpowiedz na komentarz
 • czasami kalectwa nie widać!!!!
  eliz
  14.02.2013, 07:06
  Jestem po operacji usunięcia kręgów szyjnych głowa moja trzyma się tylko dzięki metelowej drabinie która została przyczepiona od głowy do ramion. efekt taki że nie mogę kręcić głową w żadną stronę i chodzenie mam utrudnione.kiedyś zaparkowałam na należnym mi miejscu i jakiś pan zwrócił mi uwagę a ja a mu na to że mam uprawnienia , a on , że tak dobrze wyglądam!!!!!! Prawda jakie to miłe?
  odpowiedz na komentarz
 • Wszyscy mamy ciężko...
  Bogo
  14.02.2013, 06:21
  Wszystkim jest ciężko - jak mawia mój lekarz: nie ma zdrowych - są tylko nieprzebadani. Czy nie sądzicie, że te nieliczne miejsca (koperty) powinny służyć naprawdę potrzebującym - czyli poruszającym się na wózkach? Osoby takie aby wysiąść z samochodu i przesiąść się do wózka wymagają znacznie więcej wysiłku i miejsca. W obawie o uszkodzenie samochodów - prawie niemożliwe jest korzystanie przez nich ze zwykłych miejsc parkingowych... Wystarczy przyglądnąć się takiej operacji gdy ojciec/matka przesadza często dorosłe dziecko. Pozdrawiam....
  odpowiedz na komentarz
 • Ludzie sobie pozałatwiali karty na dziadka czy babcie i parkują na kopercie
  prokop
  14.02.2013, 05:52
  Karty TYLKO z problem ruchowym
  odpowiedz na komentarz
 • jak to dla kogo karta parkingowa ?
  trolla
  14.02.2013, 12:44
  to chyba wiadomo komu należy się karta parkingowa- w szczególności osobom ze schorzeniami neurologiczno-ruchowymi bez względu na stopień (tak wynika z ustawy) ale to orzecznictwo przyznaje bądź nie, mam wprawdzie tylko lekki stopień ale ten R-N i mam problemy z prowadzeniem samochodu w zakresie precyzyjnego parkowania niestety jak jeżdżę muszę się wtykać na normalne miejsca bo nie dostałam karty a nie wiem co ma wysokość samochodu do tego, bo jakbym dostała samochód za wspomaganiem i w automacie typu np lublin to też bym mogła jeździć
  odpowiedz na komentarz
 • Karty parkingowe
  wojtek22
  14.02.2013, 10:31
  Karty powinny być tylko dla gr znacznych / I gr/ cała reszta to symulanci,wykorzystują karty dla własnej wygody. Kary za parkowanie powinny być 1.000zł.
  odpowiedz na komentarz
 • kryteria orzecznicze
  ola
  14.02.2013, 08:50
  konieczne jest precyzyjne określenie kryteriów wskazania na orzeczeniu uprawnień do karty. Co to znaczy trudności w samodzielnym poruszaniu się i przemieszczaniu? Takie trudności może mieć osoba np. ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. A co z dziećmi? Czy dziecko trzyletnie powinno mieć kartę parkingową?
  odpowiedz na komentarz
 • Dziwni obywatele zamieszkują Naszą Ojczyznę, jeśli nadużycia również w tej kwestii
  14.02.2013, 07:50
  Póki nie wychowamy obywateli, w jakiejkolwiek przestrzeni życia publicznego będziemy zmuszeni do "walki" z cwaniactwem i nadużyciami. Posiadam kartę parkingową wydaną na stałe, korzystam z prywatnego samochodu w organizacji zajmującej się osobami z niepełnosprawnością.... i mam do czynienia na co dzień z brakiem elementarnej kultury nie wspominając już o zrozumieniu. Problem tkwi w niedouczeniu strażników miejskich, czy policjantów... osób mających stać na straży przestrzegania prawa. To również obywatele, których mentalność osadzona jest w innych realiach. Punkt widzenia zmienia się, kiedy zdarzenie losowe stawia w/w po stronie "niezrozumianych". Ryszard Szymanowski
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  Mariola Kokocińska
  13.02.2013, 01:48
  Od czerwca 2011 r. karty parkingowe w powiecie poznańskim wydawane są w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, którym kieruję od 1999 r. W mojej ocenie projekt zmiany ustawy, na mocy której wydawane są karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych jest jak najbardziej potrzebny. Jednakże z uwagi na fakt, że podstawą wydania karty parkingowej jest i ma być orzeczenie Powiatowego Zespołu moja wątpliwość i pewne zaniepokojenie budzi fakt, że rejestr wydanych kart parkingowych ma być dołączony do Centralnego Rejestru Kierowców i Pojazdów. Powiatowe Zespoły od 2007 r. prowadzą Elektroniczny Krajowy System Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności, w który wpisywane są wszystkie wydawane przez zespoły orzeczenia. System pozwala stwierdzić na jaki okres wydawane jest orzeczenie, czy osoba spełnia przesłanki do wydania karty parkingowej, a jednocześnie ma możliwość sprawdzenia czy osoba żyje. Z w/w systemu wydawane są również legitymacje potwierdzające status osoby niepełnosprawnej. Przypisanie Centralnego Rejestru Kart Parkingowych do Ewidencji kierowców i pojazdów w mojej ocenie nie jest zasadne. W 70 % osoby, które spełniają przesłanki do wydania karty parkingowej nie są kierowcami jak również nie mają samochodu, a co z dziećmi ? będą w rejestrze kierowców do 16 roku życia ?
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  Ewa
  13.02.2013, 01:46
  Karty parkingowe powinny posiadać tylko osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. A przede wszystkim osoby z widoczną niepełnosprawnością .
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  Krzysiek Z
  13.02.2013, 01:17
  Powinny być ograniczenia na karty parkingowe,tylko dla osób z orzeczeniem 5R i tylko dla znacznego stopnia niepełnosprawności. Mają takie karty również ci umiarkowanym stopniem,a tych jest najwięcej. A tacy mogą sami dojść do biura czy sklepu bez większych problemów. Takie ograniczenie w wydawaniu kart spowoduje zmniejszenie ilości kart parkingowych o co najmniej połowę,lub więcej. Powinno się też zweryfikować wydane wcześniej,właściwie odebrać karty tym z umiarkowanym stopniem,a nie wiem czy dawniej nie dawano również dla lekkiego stopnia,też odebrać karty w takim przypadku.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy masz już nową kartę parkingową dla osoby z niepełnosprawnością, uprawniającą m.in do parkowania na "kopertach"?

Biuletyn