Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Duże ułatwienie w możliwości uzyskania karty parkingowej

08.02.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
kobieta trzyma ręce na kierownicy

Osoby uprawnione do karty parkingowej będą mogły starać się o nią korespondencyjnie, za pośrednictwem poczty, w zespołach ds. orzekania. Jest projekt rozporządzenia, które daje taką możliwość. Nie jest to jednak zmiana, która na stałe zostaje wprowadzona do porządku prawnego.

W praktyce oznacza to, że o kartę parkingową za pośrednictwem poczty, będzie można wystąpić tylko w czasie epidemii i do trzech miesięcy po jej zakończeniu. Zespół odeśle nam kartę także za pośrednictwem poczty.

- To rozporządzenie daje podstawę prawną do dotychczasowej praktyki w tym względzie stosowanej w czasie pandemii przez zespoły ds. orzekania na podstawie polecenia wojewody. To dobre rozwiązanie – mówi Małgorzata Rajczyk, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania w Opolu.

Co dołączyć do wniosku

Do wniosku o wydanie karty parkingowej należy dołączyć kopię oryginału prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulgi i uprawnień. W przypadku placówek należy dołączyć kopię dowodu rejestracyjnego samochodu placówki.

W przypadku braku możliwości złożenia na wniosku o kartę podpisu wnioskodawcy, czyni on na nim tuszowy odcisk palca, a obok niego osoba upoważniona pisze jej imię i nazwisko oraz składa swój podpis. 

Stała liczba wydawanych kart

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru oraz trybu wydawania kart parkingowych wejdzie w życie 7 dni po ogłoszeniu. 

- W okresie pandemii od marca do końca ubiegłego roku wydaliśmy ok. 700 kart parkingowych w powiecie i mieście Opolu, to jest o 25 więcej niż w tym samym czasie w roku poprzednim. Oznaczałoby to, że ten sposób wyrabiania kart nie sprzyja i nie jest wykorzystywany do wydawania ich osobom nieuprawnionym. Podobnie wygląda sytuacja w innych Zespołach – mówi Małgorzata Rajczyk.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Karta parkingowa
  Piotr
  28.06.2021, 12:17
  Dlaczego osoby z orzeczeniem wydanym przed 2014 muszą stawać przed komisją jeżeli orzeczenie mają wydane na stałe
  odpowiedz na komentarz
 • Nic nie rozumiem !
  orzeszek
  13.02.2021, 13:39
  Dotyczy to chyba orzeczeń wydanych na stałe. Orzeczenie czasowe musi być weryfikowane na podstawie dokumentacji od ostatniej komisji. Przykład : Złamana kość udowa zespolona metalem - kule łokciowe. Metal usunięty, chód bez kul, to jakie wydawanie kart korespondencyjne ?
  odpowiedz na komentarz
 • Nowa karta parkingowa.
  ON.
  11.02.2021, 11:20
  Kiedy ma wejść to rozporządzenie?Dlaczego tak się dzieje że w niektórych powiatach w okresie pandemi o nową kartę trzeba wystąpić osobiście w zespole orzeczniczym,tam nie przestrzega się wogóle ustawy korwidowej.
  odpowiedz na komentarz
 • a co ze zdjęciem?
  pr
  10.02.2021, 22:16
  Całe szczęście nie trzeba robić zdjęcia jak poprzednio - bo wszyscy fotografowie pozamykani
  odpowiedz na komentarz
 • a co po pandemii?
  OLO
  08.02.2021, 15:20
  Czyli po pandemii nadal trzeba będzie osobiście składać wniosek? To w okresie pandemii osoba niepełnosprawna jest wiarygodna i wniosek może wysłać pocztą, a po pandemii znowu nie jest wiarygodna dla urzędu i trzeba ją "zweryfikować" poprzez osobiste złożenie wniosku .Taki powód konieczności osobistego złożenia wniosku (w okresie przed pandemią) przez osobę niepełnosprawną podawano w powiatowych zespołach orzekających i w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas