Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Studenci sprawdzali, czy Gniew i Pelplin są miastami bez barier?

12.06.2006

1 czerwca 2006 roku po raz trzeci Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej zorganizował Warsztaty pod hasłem „Miasta bez barier” dla studentów Wydziału Architektury.

logo: patronat Integracji

Podczas Warsztatów studenci mieli możliwość poznawania świata z pozycji osoby niepełnosprawnej. W tym celu usiedli na wózki inwalidzkie i założyli specjalne gogle, aby poznać i odczuć na własnej skórze potrzeby osób o niepełnej sprawności ruchowej oraz osób niewidzących. Studenci mieli do wykonania, wydawałoby się – łatwe zadania – czynności codziennego dnia: mieli załatwić sprawę na poczcie, w banku, zrobić zakupy w sklepie czy wybrać się do kawiarni. Okazało się, że niejednokrotnie zadania te były niemożliwe do wykonania dla osób niewidzących czy poruszających się na wózkach inwalidzkich z powodu licznych barier architektonicznych. W ten sposób przyszli architekci uczyli się, jak projektować miasta przyjazne dla niepełnosprawnych.

zdjęcie: Zasady poruszania się na wózku przedstawił Marek Pinczyn z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji
zdjęcie 1, autor: Maciej Boroń
Zasady poruszania się na wózku przedstawił Marek Pinczyn z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji
zdjęcie: Studenci wspólnie z osobami niepełnosprawnymi - mieszkańcami Gniewa - w strugach deszczu testowali miasta Gniew i Pelplin pod kątem dostępności dla osób o niepełnej sprawności fizycznej
zdjęcie 2, autor: Maciej Boroń
Studenci wspólnie z osobami niepełnosprawnymi - mieszkańcami Gniewa - w strugach deszczu testowali miasta Gniew i Pelplin pod kątem dostępności dla osób o niepełnej sprawności fizycznej
Niestety Bank Spółdzielczy w Pelplinie jest niedostępny – stwierdza stud. Paweł Grabarczyk
zdjęcie 3, autor: Agata Timofiejuk
Niestety Bank Spółdzielczy w Pelplinie jest niedostępny – stwierdza stud. Paweł Grabarczyk
Dla jednych balustrada zapewnia bezpieczeństwo - dla innych może stać się niebezpieczna – przekonał się o tym stud. Tomasz Krzempek
zdjęcie 4, autor: Jacek Józekowski
Dla jednych balustrada zapewnia bezpieczeństwo - dla innych może stać się niebezpieczna – przekonał się o tym  stud. Tomasz Krzempek
Na warsztatach gościła Akademicka Telewizja PG, która rejestrowała zmagania studentów w pokonywaniu barier architektonicznych i społecznych
zdjęcie 6, autor: Marcin Toporowski
Na warsztatach gościła Akademicka Telewizja PG, która rejestrowała zmagania studentów w pokonywaniu barier architektonicznych i społecznych
W pokonywaniu barier pomocni byli również mieszkańcy Gniewa
zdjęcie 7, autor: Anna Wojtkowiak
W pokonywaniu barier pomocni byli również mieszkańcy Gniewa
Na zakończenie warsztatów, studenci zwiedzili XIII-wieczny zamek krzyżacki w Gniewie
zdjęcie 8, autor: Marcin Toporowski
Na zakończenie warsztatów, studenci zwiedzili XIII-wieczny zamek krzyżacki w Gniewie

***

W tegorocznych warsztatach wzięło udział ponad 60 studentów Wydziału Architektury, w przeważającej części byli to studenci I roku. Zajęcia nie są obligatoryjne, stąd należy się cieszyć, że tak wielu studentów zdecydowało się na udział w warsztatach i tak wielu z nich ma świadomość, że projektowanie wymaga poznania potrzeb wszystkich użytkowników przestrzeni, w tym osób o ograniczonej mobilności.

Warsztaty odbyły się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Jana Kozłowskiego i JM Rektora Politechniki Gdańskiej Prof. dr hab. inż. Janusza Rachonia. Współorganizatorami warsztatów były samorządy Gniewa i Pelplina, a dodatkowego wsparcia udzieliły firmy Acel, Besam, Kolanko i Mawi. Medialnie zaangażowały się czasopisma: Architektura i Biznes, Dogan i Integracja.

Warsztaty rozpoczęły się wystąpieniami przedstawicieli lokalnych samorządów, Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Pan Bogdana Badziąga oraz Zastępcy Burmistrza Gminy i Miasta Pelplin Pan Tadeusza Błędzkiego. Następnie zabrała głos Pani Dyrektor Mariola Puchow z firmy Besam Polska, która przekazała trzy wózki inwalidzkie na potrzeby realizacji warsztatów studenckich, podkreślając słuszność działań podjętych przez Wydział Architektury. Na potwierdzenie tego, przytoczyła pochlebne opinie, które zebrała w Szwecji po przedstawieniu przebiegu ubiegłorocznych warsztatów, na spotkaniu grupy ASSA ABLOY Worlwide, do której należy odział polski firmy Besam, Krótkie szkolenie dotyczące bezpiecznego poruszania się na wózkach inwalidzkich przeprowadził Marek Pinczyn z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Pokazał jak należy bezpiecznie poruszać na wózku oraz jak należy pomagać osobie niepełnosprawnej w pokonywaniu przeszkód.

Po przedstawieniu zadań, które mieli wykonać studenci, w drodze losowania przydzielono poszczególne zadania konkretnym grupom studentów I roku Wydziału Architektury. Pięcioosobowe grupy studentów wspierane dodatkowo przez osoby niepełnosprawne – mieszkańców Gniewa i Pelplina, miały wykonać przydzielone im zadania. Wszystkie grupy zostały wyposażone w wózki inwalidzkie, laski dla niewidomych oraz okulary symulujące brak wzroku. Wcielając się w osoby niepełnosprawne, badali centrum Gniewa i Pelplina oraz turystycznej wsi Opalenie, pod kątem dostępności przestrzeni dla osób o ograniczonej mobilności.

Po południu wszyscy studenci wrócili do Gniewa, gdzie przedstawili wyniki swoich spostrzeżeń oraz wnikliwą analizę badanych sytuacji. Studenci wypełniali Karty Obiektów, w których zamieszczali dane dotyczące udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Wskazywali również niedociągnięcia i bariery przestrzenne, które utrudniają osobom niepełnosprawnym poruszanie się po mieście. Zebrane materiały posłużą do wykonania projektów poprawy dostępności miasta, tak aby sprawni i niepełnosprawni mogli tworzyć społeczeństwo obywatelskie, oparte na równości praw i obowiązków.

Na zakończenie pracowitego dnia, Burmistrz Gniewa zaprosił studentów na zwiedzanie XIII-wiecznego zamku krzyżackiego, który jest główną atrakcją turystyczną miasta.

Autor: dr inż. arch. Marek Wysocki
Źródło: Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas