Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister odznaczył paraolimpijczków

29.04.2006
Źródło: PAP, tvp.pl

Minister Sportu Tomasz Lipiec uhonorował w czwartek 27 kwietnia 2006 odznaczeniami i dyplomami ekipę startującą w 9. Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie. Najwyższe wyróżnienie resortu – złotą odznakę „Za Zasługi dla Sportu” otrzymali: zdobywczyni dwóch złotych medali Katarzyna Rogowiec oraz jej trener Wiesław Cempa.

Dyplomami Ministerstwa Sportu uhonorowani zostali: Bogdan Mirski (Start Katowice), Jarosław Rola i Andrzej Szczęsny (Start Poznań), Łukasz Szeliga (Start Bielsko), którzy rywalizowali w narciarstwie alpejskim oraz startujący w biegach narciarskich i biathlonie: Grażyna Groń, Anna Szarota, Wiesław Fiedor, Jan Kołodziej, Kamil Rosiek i Robert Wątor (wszyscy Start Nowy Sącz).

 Gratulując osiągnięć w turyńskich igrzyskach, Tomasz Lipiec podkreślił, że sport osób niepełnosprawnych jest – obok kwalifikowanego i powszechnego – podstawowym filarem w działalności ministerstwa. Zapewnił także, że resort będzie wspierał najlepszych sportowców, dążąc do objęcia ich systemem stypendialnym.

Katarzyna Rogowiec powiedziała z dużą satysfakcją: – Z każdym rokiem coraz bardziej daje się odczuć, że nasze osiągnięcia są doceniane, istotne i ważne dla polskiego sportu.

Zwróciła przy okazji uwagę, że rywalizacja w tegorocznej paraolimpiadzie była znacznie trudniejsza w porównaniu z poprzednimi z uwagi na fakt zawężenia grup o różnym stopniu niepełnosprawności. Poza tym skończyła się przypadkowość uczestnictwa – do igrzysk trzeba było się zakwalifikować poprzez starty w zawodach Pucharu Świata i Europy.

Także w czwartek, 27 kwietnia 2006 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się podsumowanie startów Polaków na paraolimpiadzie Turyn 2006. Spotkanie zorganizował Polski Komitet Olimpijski przy współudziale Rotary International.

„Paraolimpijczycy jak zwykle pobili olimpijczyków – powiedział prezes PKOl-u Piotr Nurowski – chociaż jedni i drudzy zdobyli po dwa medale”.

Poza dwoma złotymi medalami Katarzyny Rogowiec zdobyliśmy w Turynie jedno czwarte miejsce. W sumie polska reprezentacja zdobyła 35 pkt., zajmując w klasyfikacji końcowej 10. miejsce.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas