Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nibyolimpiada?

16.03.2006

Proszę o wywołanie (o ile to możliwe) dyskusji na temat olimpiady osób niepełnosprawnych. Podkreślam - olimpiady. A nie paraolimpiady, czyli (z greki) nibyolimpiady. Czyżby niepełnosprawni walczyli na niby??? A może na niby trenują, na niby wylewają pot? Na niby przeżywają emocje? Zdobywają na niby pierwsze miejsca? Dostają na niby medale? Pytania można mnożyć.
Ja tą nazwą jestem oburzony, ponieważ jest obraźliwa. To po pierwsze. Po drugie - dlaczego stworzono dla inwalidów kolejne getto i ustalono, że ich zawody będą osobno, nie wspólnie ze zdrowymi? Powiecie, że w takiej rywalizacji nie mają szans. Ale kobiety najczęściej też nie mają szans w konkurencji z mężczyznami i dla nich, na tej samej olimpiadzie stworzono odrębne konkurencje bądź klasyfikacje. Dla niepełnosprawnych okazuje się to być niemożliwe. Oni występują "po zawodach". A może zorganizować osobną olimpiadę w ping-ponga dla Chińczyków, albo koszykówki dla Murzynów? Okudżawa śpiewał "nie dla nas rozgwar cudzych uczt, wdzięk podejrzanych prawd nie dla nas".  Jak znalazł. W starożytnej Sparcie z kalekami radzono sobie zrzucając ich ze skały, społeczeństwo było zdrowe i silne. Nasze społeczeństwo też jest zdrowe i silne, a przynajmniej takim jest ukazywane na olimpiadzie. Kalecy byli i są nadal problemem. Trochę wstydliwym, dobrze jest okazać podziw i współczucie w migawce telewizyjnej, ale nie za wiele. Zdrowi idole, chociaż dla Polski z rzadka zdobywali medale, relacjonowani byli codziennie przez wiele godzin.
Uważam, że sportowcy niepełnosprawni są dyskryminowani. Powinna się odbywać jedna, wspólna dla wszystkich olimpiada jednocząca różnych ludzi. I raz jeszcze protestuję przeciwko nazwie nibyolimpiada.

Pozdrawiam
Roman N. (niepełnosprawny)

***

To prawda,że nazwa PARAOLIMPIADA jest wprost żenująca. Niepełnosprawni wkładają taki sam wysiłek dla sportu jak sportowcy sprawni. Dziwi mnie, że dotychczas nikt nie zainteresował się, by zmienić nazwę. Dlatego proponuję ogłoszenie konkursu na wymyślenie nowej nazwy, która zastąpi obecną nazwę.
 
Uważam, że na niby to dzieci w przedszkolu bawią się w lekarza, strażaka, konduktora itp.

Natomiast igrzyska paraolimpiady są ważnym wydarzeniem szczególnie dla osób niepełnosprawnych i trzeba  nadać temu wydarzeniu odpowiednią rangę. Pierwszym krokiem do tego jest trafnie utworzona nazwa godna dokonań obecnych i przyszłych olimpijczyków niepełnosprawnych.

Jolanta L.

***

Zapraszamy przesyłania swoich opinii na adres redakcja@niepelnosprawni.pl lub wzięcia udziału w dyskusji na forum gazeta.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas