Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Raport NIK. Polskie szkoły nie potrafią zadbać o bezpieczeństwo uczniów z niepełnosprawnością?

27.01.2021
Autor: oprac. Mateusz Różański, fot. NIK
Źródło: nik.gov.pl
Logo Najwyższej Izby Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła badania na temat tego, jak szkoły są przygotowane na zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne – na przykład na atak terrorystyczny lub pożar. Okazuje się, że aż 90 proc. przypadków procedury postępowania – były obarczone nieprawidłowościami. Jedną z najczęstszych jest nieuwzględnienie potrzeb uczniów z niepełnosprawnością w czasie ewakuacji.

Badaniu poddano 11 szkół podstawowych i 10 ponadpodstawowych z województw: pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego i podkarpackiego. Kontrola objęła okres od 2019 r. do 2020 r.

We wszystkich 21 skontrolowanych szkołach wprowadzono procedury bezpieczeństwa, przygotowane na wypadek wystąpienia zagrożenia wewnętrznego lub zewnętrznego. W 18. spośród nich procedury wzorowane były na poradniku „Bezpieczna szkoła”, opracowanym w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Mimo to w 19. procedury nie były przygotowane prawidłowo.

W skontrolowanych szkołach w latach szkolnych 2018/2019 i 2019/2020 doszło w sumie do 198 incydentów związanych z zagrożeniem fizycznym bezpieczeństwa. Zagrożenia te wystąpiły w 18 placówkach. NIK stwierdziła, że dyrektorzy i pracownicy reagowali prawidłowo.

Bójki i alarmy bombowe

Najczęstszymi przypadkami zagrożeń fizycznych wewnętrznych były bójki oraz posiadanie niebezpiecznych narzędzi, takich jak nóż lub scyzoryk.

Najczęstszymi przypadkami zagrożeń fizycznych zewnętrznych były alarmy o podłożeniu ładunku wybuchowego, groźby ataku chemicznego na szkołę oraz groźby dokonania czynu karalnego wobec uczennic. W takich przypadkach szkoły postępowały zgodnie z procedurami bezpieczeństwa, np. po otrzymaniu informacji o podłożeniu bomby, podejmowały współpracę z policją.

Problemem okazuje się jednak brak procedur lub nieprawidłowe procedury na wypadek zagrożeń wymagających działań takich jak ewakuacja uczniów.

Problematyczna ewakuacja

Aż w 8 szkołach stwierdzono, że w procedurach związanych z ewakuacją nie uwzględniono potrzeb uczniów z niepełnosprawnością. Dlatego też we wnioskach z badania, NIK wskazał dyrektorom szkół konieczność dostosowania procedur bezpieczeństwa do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Cały raport można znaleźć na stronie NIK.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • A co stwierdzil NIK?
    Keraj
    27.01.2021, 18:52
    Szanowny Panie Prezesie NIK. Ciekawe co zawieralby raport gdyby w tym samym temacie skontrolowac specjalne ośrodki jak np ten w Krakowie przy Tynieckiej dla niwidomych i slabowidzacych. To bylby dramat. Na dzis zalecalbym modly, bo cudem jest ze jakos jeszcze to funkcjonuje i nic zlego sie nie stalo. Malopolska kurator potrafi skomentować w mediach wszystko tylko nie to co lezy w jej obowiazkach czyli zapewnienie bezpieczeństwa tych dzieciaków.
    odpowiedz na komentarz
  • Podjazdy
    Nauczycielka
    27.01.2021, 14:14
    Większość szkół nawet nie ma prostego dojazdu, bez schodów. Więc o czym mowa?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas