Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pytania o „Wsparcie w starcie”. Czy pożyczkę na utworzenie miejsca pracy można spłacić wcześniej?

25.01.2021
Autor: Beata Dązbłaż, konsultacja: Bank Gospodarstwa Krajowego, fot. Rafał Michalczyk
banknot 100 zł

Czy pożyczkę na utworzenie miejsca pracy można spłacić wcześniej i z jakimi kosztami to się wiąże? Odpowiadamy.

Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” finansowany jest przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, a realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Program wspiera m.in. opiekunów osób z niepełnosprawnością. We wcześniejszym materiale przedstawiliśmy w 10 krokach, jak starać się o pieniądze na własny biznes i stworzenie miejsca pracy.

Program daje możliwość uzyskania pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej lub utworzenie jednego lub nawet więcej nowych miejsc pracy. Można skorzystać także z obu możliwości. O co najczęściej pytają zainteresowane programem osoby? W kolejnych artykułach z cyklu dotyczącego programu będziemy odpowiadać na te wątpliwości.

Pytanie: Czy pożyczkę na utworzenie miejsca pracy można spłacić wcześniej i z jakimi kosztami to się wiąże?

Odpowiedź: Tak, taką pożyczkę można spłacić wcześniej. Zaciągający ją nie poniesie żadnych kosztów w związku z tym, pod warunkiem, że utworzone dzięki pożyczce miejsce pracy będzie utrzymane w jego firmie co najmniej przez jeden rok.

W przypadku nieutrzymania stanowiska pracy przez wymagany regulaminem okres minimum 12 miesięcy, pożyczkobiorca zobowiązany jest do zwrotu pożyczki wraz z podwyższonymi odsetkami (ustawowymi – w przypadku spłaconej kwoty pożyczki, referencyjnymi – w przypadku pozostającej do spłaty kwoty pożyczki).

Jeżeli utworzone z pożyczki stanowisko pracy zostanie zlikwidowane po upływie 12 miesięcy, a przed upływem 36 miesięcy od jego utworzenia – pożyczkobiorca zobowiązany jest do spłaty pożyczki z oprocentowaniem podwyższonym do wysokości stopy referencyjnej.


Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Banku Gospodarstwa Krajowego

 

logo wsparcie w starcie

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas